Przemysłowe

Schneider Electric prezentuje Altivar Process – pierwsze przemienniki częstotliwości z wbudowanymi funkcjami wspomagającymi procesy przemysłowe

head-office
Schneider Electric wprowadził do sprzedaży serię produktów Altivar® Process – przemienników częstotliwości dla napędów przemysłowych o mocy od 0.75 kW do 1.5 MW. To pierwsze dostępne na rynku przemienniki częstotliwości wyposażone w wbudowane inteligentne funkcje.

Dzięki połączeniu rozwiązań IT i OT oferują one wartościowe funkcjonalności dla firm z branży gospodarki wodnej, naftownictwa i gazownictwa oraz sektora spożywczego. Pozwalają one na optymalizację procesów technologicznych poprzez ulepszone zarządzanie cyklem życia zasobów, wyższą wydajność operacji oraz zoptymalizowane zużycie energii.

Przemienniki częstotliwości zorientowane na serwis oferują znacznie więcej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Poza sterowaniem napędu i procesu, przemienniki z dodatkowymi funkcjami oferują klientom dostęp do usług, które mogą podnieść wydajność ich całego przedsiębiorstwa. Przemienniki częstotliwości z inteligentnymi serwisami sieciowymi mogą być zintegrowane z architekturą systemu sterowania (jako integralna część magistrali sterownika PAC) i skupiają się na optymalizacji efektywności procesów, ogólnej wydajności urządzeń i całkowitych kosztów posiadania. Z tych powodów rozwiązania z rodziny Altivar Process są dobrym przykładem tego, jak ekspansja Internetu wpływa na funkcjonowanie branży przemysłowej – zauważa Łukasz Wieczorek, szef produktu układów napędowych NN i SN w Schneider Electric.

Optymalizacja wydajności procesów

Rozwiązania Altivar Process oferują zaawansowany monitoring stanu systemów i urządzeń, gwarantujący utrzymanie optymalnej wydajności pracy. W porównaniu z tradycyjnymi przemiennikami, produkty Altivar Process pozwalają na obniżenie kosztów o ok. 8 procent, dzięki funkcji natychmiastowego wykrywania odchyleń w efektywności pracy i wysokiej dokładności pomiaru poziomu zasilania napędu. Oznacza to, że system automatyzacji może samoczynnie dokonać korekt, minimalizując negatywny efekt zakłóceń. Poza tym, w przeciwieństwie do dotychczasowych urządzeń, przemienniki Altivar Process są też w stanie skrócić czas przestoju o 20 procent, dzięki przewidywalnym procedurom konserwacyjnym zależnym od warunków pracy oraz nowatorskiemu interfejsowi użytkownika opartemu na łatwych do zrozumienia wykresach.

Wizualizacja procesów i gromadzenie danych w czasie rzeczywistym

Pełna integracja z architekturą sterowania i systemami biznesowymi sprawia, że Altivar Process daje wgląd w funkcjonowanie procesów oraz przejrzysty dostęp do szczegółowych danych zarówno na poziomie fabryki jak i poszczególnych zasobów. Wbudowane łącze Ethernet i zaawansowany serwer gwarantują stabilny i bezpieczny dostęp do informacji w dowolnym miejscu i czasie. System operacyjny serwera umożliwia użytkownikom wybór informacji, które mają być prezentowane
i zapisane (funkcja rejestratora). Dodatkowo kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) i powiadomienia są automatycznie monitorowane, umożliwiając włączenie opcji generowania alertów dla operatorów systemu w przypadku wystąpienia zakłóceń pracy, pozwalając tym samym na szybkie reagowanie
i utrzymanie optymalnej wydajności i zyskowności procesów.

Wyjątkowa konstrukcja i mniej prac konserwacyjnych

Altivar Process to kompaktowe, modułowe i elastyczne urządzenie, które można zastosować
w każdym procesie, jest łatwe w instalacji i integracji z systemami zarówno w przypadku nowych wdrożeń, jak i rozbudowy, lub modernizacji istniejących rozwiązań. Zaprojektowane z myślą
o procesach o znaczeniu krytycznym, nowe przemienniki częstotliwości korzystają z nowatorskich rozwiązań inżynieryjnych, integrując procesy z siecią elektryczną i instalacjami w ramach całościowego rozwiązania i redukując tym samym wymogi konserwacyjne i koszty TCO. Przemienniki są też zbudowane z kompaktowych, modułowych i lekkich komponentów, ułatwiających zarządzanie inwentarzem części zamiennych i skracających czas napraw (wymiana wentylatorów chłodzących w inżynierskich przemiennikach szafowych zajmuje zaledwie 5 minut).

Użytkownicy mogą też skorzystać z dokumentacji technicznej, usług wsparcia oraz informacji diagnostycznych dostępnych bezpośrednio z poziomu ich urządzeń mobilnych, aby jeszcze bardziej uprościć proces konserwacji, ułatwić usuwanie usterek oraz ograniczyć przerwy w pracy i związane z nimi koszty. System powiadamiania o błędach generuje dynamiczne kody QR, dające natychmiastowy dostęp do całościowej bazy informacji wsparcia technicznego, dzięki czemu użytkownicy mogą skutecznie rozwiązywać problemy nie ruszając się z miejsca. Poza tym kody QR nadrukowane na obudowie urządzeń zapewniają szybki dostęp do centrum obsługi klienta i systemu usuwania usterek online.

Przyjazny dla środowiska od pierwszego do ostatniego dnia
Nawet w momencie zakończenia eksploatacji przemienniki częstotliwości Altivar Process nie szkodzą środowisku, ponieważ 70 procent użytych w nich komponentów może trafić do recyklingu. Urządzenia posiadają też oznaczenie „Green Premium” – wyjątkowy znak jakości Schneider Electric przyznawany produktom zgodnym z europejską dyrektywą RoHS i regulacjami REACH – informujący o tym, że produkty Altivar Process są nie tylko zgodne z dzisiejszymi wymogami, lecz również przygotowane na przyszłe regulacje w dziedzinie ochrony środowiska.

Dodaj komentarz