Materiały

Sklep z roletami online – co tam znajdziesz?

Lato to ten czas, kiedy najwięcej osób decyduje się na zakup i montaż rolet zewnętrznych. Dlaczego? Powodów jest wiele. Przede wszystkim z uwagi na chęć ograniczenia nasłonecznienia pomieszczeń. Zewnętrzne rolety okienne skutecznie zmniejszają nagrzewanie mieszkania, poprzez odcięcie ich od promieni słońca. Z tego powodu, jeśli nie chcesz montować rolet we wszystkich oknach i najbardziej zależy ci na komforcie termicznym, zalecamy ich założenie od strony południowej i północnej. Wiele innych, ciekawych wskazówek dotyczących rolet, znajdziesz w dalszej części artykułu.

Zewnętrzne osłony okienne i ich montaż

Rolety zewnętrzne można założyć na niemal każdym etapie budynku, ale jeżeli chcemy uzyskać najlepszy efekt wizualny, warto to wykonać już na etapie budowy domu, jeszcze przed wykonaniem elewacji. Montuje się wówczas rolety podtynkowe. Kaseta jest w nich ukryta pod warstwą ocieplenia i pozostaje niewidoczna dla oczu. Co więcej, taki montaż nie narusza estetyki elewacji i nie wpływa na zmniejszenie światła otworu. Niestety, nie zawsze jest możliwe do wykonania, by w ten sposób zainstalować rolety. Brak funduszy na ten cel lub zakup domu z już wykonaną elewacją. Jednak i na takie przypadki producenci są przygotowani i oferują dwa inne rodzaje rolet. Są to rolety wnękowe i naścienne. Rolety okienne wnękowe, jak sama nazwa wskazuje, mocowane są w górnej części otworu okiennego. Montaż nadal jest estetyczny, a główną wadą jest ograniczenie światła otworu od góry na 15 do 20 cm i na całej szerokości okna. O ile w przypadku dużych otworów nie stanowi to większego problemu, o tyle w małych oknach drastycznie może zmniejszać ilość światła, które przedostaje się do środka.

Jakie zalety mają rolety okienne zewnętrzne?

Niektóre osoby mogą uważać, że rolety zewnętrzne nie są im do niczego potrzebne. Nic bardziej mylnego. Nawet jeśli nie narzekacie na wysokie temperatury latem, bo np. budynek jest klimatyzowany, to rolety okienne dają wiele innych korzyści.

  • Ochrona prywatności — dom jest po to, aby można w nim odpocząć i czuć się komfortowo. Nie będzie to możliwe przy braku prywatności. Ona z kolei może być naruszona przez ciekawski wzrok sąsiadów, mogących przez niezasłonięte rolety zaglądać nam do mieszkania.
  • Ochrona przed wychłodzeniem — szczególnie` zimą rolety zewnętrzne są bardzo przydatne. Zabezpieczają one mieszkanie przed stratami ciepła, które może uciekać nieszczelnościami w oknach. Zewnętrzne rolety sprawiają również że budynek jest cieplejszy w wietrzne dni, a hałas z zewnątrz przedostaje się do niego w mniejszym stopniu.

Najciekawsze rolety wewnętrzne

Świat rolet jest bogaty i znacznie ciekawszy niż tylko rolety zewnętrzne. Znaleźć w nim można wiele odmian rolet wewnętrznych, które podzielić można na rolety materiałowe, rolety plisowane i wygodne rolety do okien dachowych. Sposób ich montażu odbywa się od środka mieszkania i można go podzielić na bezinwazyjny lub mało inwazyjny. W tym drugim przypadku rolet są mocowane do drewnianych elementów stolarki okiennej przy pomocy wkrętów. Nie naruszają one konstrukcji okna i nie powodują jego rozszczelnienia, natomiast same rolety są bezpiecznie i stabilnie zamocowane.

  • Rolety plisowane — rolety zasłaniające całą powierzchnię okna, dekoracyjnie zaginane w harmonijkę. W odróżnieniu od rolet na wałku one go nie posiadają. Aby odsłonić okno, należy górną i dolną krawędź przysunąć do siebie, składając materiał w miejscu zagięcia.
  • Rolety dzień noc — rolety składające się z dwóch warstw materiału. Ich konstrukcja to naprzemiennie ułożone pasy o różnej przepuszczalności światła. Umiejętne ustawienie rolet pozwala w całości ograniczyć promienie lub wpuszczać tylko ich niewielką ilość do mieszkania.
  • Rolety dachowe — przystosowane do montażu w oknach dachowych. Wyposażone zostały w prowadnice, które zabezpieczają tkaninę przed opadaniem. Rolety tego typu występują w dużym wyborze tkanin, również z warstwą izolacyjną z folii.
  • Żaluzje drewniane — bardzo modne żaluzje okienne, wykonane z różnych gatunków drewna egzotycznego. Świetnie wyglądają np. w kuchni, będąc odpornymi na działanie wilgoci.

Jak dopasować rolety okienne wewnętrzne?

Kupując stylowe rolety po raz pierwszy, można mieć wątpliwości dotyczące prawidłowego pomiaru ramy okienne. Bardzo rzadko rolety produkowane są w sposób inny niż na indywidualne zamówienie i podany wymiar. Prawie każdy producent rolet wewnętrznych wykonuje je na wymiar określony przez klienta. Wynika to z bardzo dużej różnorodności wymiarów i kształtów okien. Aby prawidłowo dokonać pomiaru ramy okiennej, należy postępować zgodnie z instrukcją dostępną na naszej stronie Dopasujrolety.pl. Sklep z roletami udostępnia szczegółową instrukcję pomiarów, a także formularz pozwalający zamówić rolety online. Czas oczekiwania na realizację zamówienia na nowoczesne rolety do zazwyczaj do dwóch tygodni, ale w każdym przypadku klienci są szczegółowo informowani o terminie planowanej wysyłki. Termin realizacji zamówienia może być różny zależnie od ilości zamówień oczekujących na produkcję.