Stary dach – renowacja czy położenie całego pokrycia od nowa?

Najważniejsze to mieć dach nad głową – ile prawdy jest w tym powiedzeniu! Kiedy nie kapie na głowę, dach nie przecieka, a do środka nie przedostaje się chłód z zewnątrz. Niestety z czasem każde pokrycie dachowe ulega zniszczeniu, a właściciele domów muszą się zastanowić co się bardziej opłaca – renowacja starego pokrycia czy może lepiej położyć dach od nowa? 

Renowacja dachu z blachy 

Jeżeli dach zniszczony jest tylko w kilku miejscach, ale jego większa część pozostała nienaruszona, wystarczy tylko odpowiednia renowacja i oczyszczenie miejsc, w których powstały usterki. Jeżeli mamy do czynienia z materiałem takim jak blachodachówka http://glinmet.pl/ to naprawa nie jest bardzo trudna. Wystarczy miejsce dokładnie oczyścić i odtłuścić, a następnie pokryć warstwą specjalnej farby. Jeżeli zauważymy, że pojawiła się rdza lub korozja, miejsce to przed malowaniem, trzeba usunąć przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego. 

Wymiana całego pokrycia 

Zdarza się niestety również tak, że niemal całe pokrycie dachowe jest uszkodzone, więc trzeba wymienić wszystko. Trzeba pamiętać, że wymiana całego pokrycia dachowego wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Jeżeli czeka nas wymiana również więźby dachowej, potrzebne nam będzie pozwolenie na budowę. Skupmy się teraz na pokryciu dachu, jakie materiały wybrać? Wiadomo, że remont to poważna i dość kosztowna inwestycja, każdy więc szuka materiałów, które nie doprowadzą do bankructwa, ale będą też wytrzymałe. Na pokrycie starego dachu świetnie sprawdzi się więc blachodachówka modułowa . Dlaczego? Nie jest bardzo droga, jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia, a ze względu na niską wagę – nie obciąża konstrukcji budynku. Co jest bardzo ważne podczas remontu starych budynków. 

To czy bardziej opłaca się renowacja dachu czy wymiana całego pokrycia, zależy od tego w jakim stopniu był zniszczony cały dach. Nie tylko jego pokrycie, ale też od stanu więźby dachowej. Jeżeli i ona uległa zniszczeniu, co często zdarza się w bardzo starych budynkach, należy wymienić i ją. A więc czeka nas remont całego dachu. 


Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *