Polecane

Styl organiczny – wnętrza inspirowane naturą

Natura od dawna jest źródłem inspiracji dla projektantów wnętrz. Od lat malarze uwieczniali naturą na swoich obrazach, wyolbrzymiając jej znaczenie dla ludzkości. Dziś, gdy nasze życie toczy się w wielkich aglomeracjach miejskich, chcemy być jak najbliżej natury. To w niej szukamy wytchnienia. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na regularne wypady za miasto, warto chociaż próbować wprowadzać ją do swoich wnętrz. Nie musisz od razu zmieniać wszystkich mebli, dekoracji czy dodatków. Wystarczą akcenty, które wprowadzą do Waszego stylu niezwykłych inspiracji, niosąc ze sobą równocześnie wiele korzyści dla Twoich wnętrz. Czym charakteryzuje się styl rustykalny? Jak wprowadzać go do swoich wnętrz? Podpowiadamy.  

Styl organiczny – czym się charakteryzuje? 

Niekiedy można by dostrzec mylne wyobrażenie o tym, że w czasach postępu technologicznego, natura nie będzie stanowić głównej inspiracji. To zupełnie nie tak. W czasach, gdy coraz więcej pracujemy, gdy mamy na głowie mnóstwo rzeczy to właśnie natura jest czymś, co umożliwia nam relaks, daje możliwość zdystansowania się do niektórych spraw i pozwala na chwilę odetchnąć. To, że na co dzień mamy do czynienia z postępem technologicznym sprawia, że mamy dużą potrzebę częstszego obcowania z naturą i jej elementami.  

Czym charakteryzuje się styl organiczny? To głównie owalne kształty, opływowe formy i brak ostrych krawędzi. Te biomorficzne twory, czyli nawiązujące do form, które pojawiają się w naturze sprawiają, że aranżacja wydaje się bardziej łagodna i spokojna, a meble i dodatki utrzymane w tej stylistyce pozwalają na utrzymanie efektu lekkości.  

Proste kształty mebli i dodatków sprawiają, że wnętrze staje się harmonijne, a przebywanie w nim – niezwykle przyjemne. Kanty i ostre krawędzie mogą powodować, że będziemy się źle czuć, a nasze samopoczucie gwałtownie się zmieni.  

Ludzie tworzący meble w swoich projektach wykorzystują materiały plastyczne, które możemy dowolnie modelować, takie jak szkło i stal, a także tworzywa sztuczne i gięte drewno. To właśnie drewno stanowi element, który we wnętrzach jest niezastąpiony. Mogą to być stoliki czy siedzenia, wykonane z pni, a także plastry drewna, które będą występować w formie podstawek pod szklanki. Tego rodzaju elementy są dziś niezwykle modne i jak wskazują najnowsze trendy – szybko nie wyjdą z obiegu.  

Jakie elementy należy wprowadzić do wnętrz w stylu organicznym?

Urządzając wnętrza, warto skupić się również na elementach oświetleniowych. To one bowiem decydują o tym, czy wnętrze będzie funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników. Kinkiety szklane idealnie sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, a lampy z abażurem dodadzą charakteru nawet najprostszym wnętrzom i klasycznym aranżacjom. Wybierając lampy, warto skupić się na tym, by były one nie tylko ładne, ale również funkcjonalne. Właściwie oświetlone wnętrze będzie dla nas miejscem relaksu, pracy czy odpoczynku w najlepszych warunkach.