Sucha zabudowa wnętrz – najczęściej popełniane błędy

Płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy wykańczaniu wnętrz. Mimo dość prostego montażu, trzeba być uważnym na kilka rzeczy, w przeciwnym wypadku zaszkodzi to estetyce remontowanego pomieszczenia. 

Niewłaściwe przechowywanie płyt

Płyty gipsowo-kartonowe, jeszcze zanim zostaną przeznaczone do użytku, muszą być przechowywane we właściwych warunkach. Inaczej narazimy je na zniszczenia – wówczas sucha zabudowa wnętrz będzie wymagała wydania kolejnej sumy na nowy materiał. 

Przede wszystkim płyty należy chronić przed wilgocią. Dotyczy to również poziomu wilgotności powietrza. Gips bardzo szybko chłonie wodę, przez co znacznie zmniejsza się jego wytrzymałość. 

Warto też pamiętać, by nie opierać płyt o ścianę. Może to doprowadzić do ich nieodwracalnego wygięcia, przez co nie będą się już nadawać do zamontowania. Zdecydowanie lepiej, by leżały płasko na paletach, dzięki czemu nie ulegną żadnym deformacjom.

Sucha zabudowa bez odpowiedniego rusztu

Często się zdarza, że łaty przeznaczone do mocowania płyt gipsowo-kartonowych są wykonane z drewna. Jednak nawet ich zaimpregnowanie nie zagwarantuje trwałego efektu. Po pewnym czasie płyty zacząć się odkształcać i pękać. W związku z tym nie zaleca się też montowania płyt bezpośrednio na drewnianą więźbę dachową. 

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie metalowego rusztowania. Bez względu na wilgotność czy temperaturę pozostanie ono w nienaruszonym stanie, w związku z czym sucha zabudowa przetrwa przez wiele lat nawet bez najmniejszego uszczerbku. Oczywiście metalowy ruszt musi być solidnie wykonany i przymocowany, co zagwarantuje pełną trwałość konstrukcji.

Planujesz wykorzystanie suchej zabudowy? Zajrzyj na https://termobud.com.pl.

Ostateczne wykończenie suchej zabudowy

Nie bez znaczenia dla ostatecznego efektu ma to, czego i w jaki sposób użyjemy do szpachlowania wszystkich łączeń płyt czy narożników. Musimy pamiętać, że trzeba zastosować gładź gipsową przeznaczoną specjalnie do tego zadania. Dodatkowo przed rozpoczęciem szpachlowania trzeba obowiązkowo zaczekać, aż płyty wyschną, w przeciwnym wypadku po pewnym czasie pojawią się rysy.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *