Inne Remonty Technologie

Termowizja – najlepsza do lokalizacji wycieków wody?

15677201_51027bd2fa

Z wykorzystaniem nowoczesnych metod lokalizacji można precyzyjnie określić miejsce, w którym następuje wyciek, aby nie musieć kuć na oślep w celu jego znalezienia. Jedną z najpopularniejszych metod lokalizacji wycieków jest termowizja. Na czym polega i kiedy sprawdzi się najlepiej?

Badania termowizyjne znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, ponieważ to właśnie dzięki nim można w sposób szybki i skuteczny badać właściwości cieplne budynków. Z wykorzystaniem kamery termowizyjnej można sprawdzić miejsca takie jak mostki cieplne, można przygotować świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, można także zlokalizować wyciek w instalacji wodnej.

O tym, że ma miejsce wyciek, świadczyć może szereg różnych symptomów, na przykład spadek ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania, niczym nieuzasadnione większe zużycie wody czy też zawilgocenia widoczne na ścianach czy sufitach. W takich sytuacjach nie warto zwlekać, ponieważ każdy kolejny dzień będzie jeszcze bardziej pogarszać sytuację. Należy zadzwonić po specjalistów, którzy posiadają odpowiedni sprzęt, aby możliwa była lokalizacja wycieków – szybko, wygodnie i precyzyjnie.

Jednym z najczęściej używanych urządzeń przy wykrywaniu wycieków w instalacjach wodnych jest kamera termowizyjna, która pokazuje na obrazie różnice w temperaturach, oznaczając je specjalnymi kolorami. Jest to metoda, która sprawdza się przede wszystkim w przypadku wycieków z instalacji ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania, ale również w okresie letnim możliwe jest określenie wycieków wody zimnej w murach – jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy różnica temperatur jest większa, co jest minusem tej metody.

W sytuacji, gdy sprawdzanie nieszczelności instalacji wodnej czy innych instalacji nie jest możliwe z użyciem termowizji, specjaliści stosują także innego rodzaju metody, na przykład metodę gazu znacznikowego, kamery inspekcyjne czy metody akustyczne, które dobierane są tak, aby dały wiarygodne wyniki w przypadku konkretnego typu instalacji.

Dodaj komentarz