Teren

Trawnik z siewu. Jesień to najlepsza pora na założenie trawnika

Urządzasz swój ogród i zastanawiasz się, kiedy zasiać trawę? Nic dziwnego. To pytanie, które zadaje sobie każdy przyszły właściciel ogrodu. Okazuje się, że jesień to najlepsza pora na założenie trawnika. Wystarczy do tego trawa do siania na jesień oraz odpowiednie przygotowanie podłoża.

Jesień to najlepsza pora na założenie trawnika

Wiele osób wciąż błędnie myśli, że trawnik można siać tylko i wyłącznie wiosną. Zapewne bierze się to z tego, że wiosna występuje przed latem. A każdy pragnie w okresie wakacyjnym pochwalić się pięknym, zielonym trawnikiem. Tymczasem nasiona trawy wysiewa się przez cały sezon wegetacyjny, czyli od początku wiosny aż do późnej jesieni. Musisz mieć jednak na uwadze, że nie każdy termin jest dobry.

Decydując się na sianie latem, pielęgnacja jest bardziej wymagająca, ponieważ trzeba systematycznie nawadniać trawnik, nawet dwa razy dziennie. Poza tym susza może zniweczyć cały wysiew, więc nie warto ryzykować. Lepiej jest siać trawę przed upałami lub po okresie letnim, na jesień.

Najbardziej odpowiednie miesiące to wrzesień oraz październik. W tych miesiącach zazwyczaj temperatura jest umiarkowana, a podłoże nie jest tak suche, jak w lipcu czy sierpniu. Tym samym jest to najlepszy okres zarówno dla kiełkowania, jak i wzrostu trawy. Jednocześnie jest dość sporo czasu na przygotowanie trawnika do zimy. Nie zwlekaj jednak do listopada, ponieważ pogoda lubi zaskakiwać i może okazać się, że nagle pojawią się przymrozki i wtedy rośliny nie zdążą ukorzenić się przed nadejściem zimy.

Trawnik z siewu — jak przygotować podłoże

Zanim kupisz nasiona trawy i zaczniesz je wysiewać, musisz przygotować podłoże pod trawnik. Wbrew pozorom to nie jest wcale łatwe zadanie. Wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zaangażowania. Niestety trawa ma spore wymagania zarówno glebowe, pokarmowe, jak i wodne. Ponadto, przygotowanie podłoża zapewni dobry rozrost trawnika bez żadnych chorób oraz chwastów. Podłoże musisz dokładnie wygrabić, przekopać oraz wyrównać. Całą powierzchnię oczyść z odpadów organicznych.

Zwróć szczególną uwagę na to, aby pozbyć się wszystkich chwastów. Następnie możesz wybrać nasiona trawy. Pamiętaj, aby to była trawa do siania jesienią. To bardzo istotne, ponieważ poszczególne mieszanki różnią się od siebie składem. Kieruj się warunkami, w jakich trawa będzie rosnąć i wykorzystaniem trawnika. Określ, czy będzie to trawnik dekoracyjny, czy użytkowy.

Trawa do siana na jesień — o czym pamiętać?

Nasiona trawy najlepiej wysiewać w dni bezwietrzne. W ten sposób zapobiegniesz ewentualnej utraty nasion. Podłoże nie może być nasiąknięte wodą, dlatego nie zaleca się siewu po intensywnych opadach deszczu. Takie warunki sprzyjają nierównością, zniszczeniu struktury gleby.

Ponadto nie są komfortowe dla Ciebie, ponieważ mokra ziemia lepi się zarówno do butów, jak i narzędzi, znacznie wydłużając pracę. Warto więc śledzić pogodę. Natomiast po wysiewie trawy codzienne ją podlewaj, najlepiej delikatnym strumieniem, aby nie wypłukać z gleby nasion. Woda sprawi, że nasiona trawy zaczną pęcznieć i kiełkować.