Materiały Polecane Remonty

Układanie blachy trapezowej – jak to robić?

Układanie blachy trapezowej we własnym zakresie, jest jak najbardziej możliwe. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku niezwykle istotnych zasadach. Najlepiej jednak powierzyć to zadanie odpowiedniej firmie, która ma doświadczenie w tej dziedzinie. Dach jest to najważniejszy element domu, który chroni przed złymi warunkami atmosferycznymi. Warto zatem zainwestować w materiały najwyższej jakości i odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb.

Odpowiednie przygotowanie dachu

Montaż blachy na dachu powinniśmy zacząć od szczegółowych pomiarów. Tylko dzięki temu będziemy wiedzieli, ile dokładnie materiału potrzebujemy. Bardzo ważne jest również to, aby dach był płaski i miał w całości równą powierzchnię. Nie mogą występować jakiekolwiek załamania czy wypukłości. Minimalne nachylenie połaci dachowej nie powinno być mniejsze niż 5 stopni – tylko wtedy blacha trapezowa będzie się idealnie i efektywnie układać.

Warto wspomnieć, że jeżeli budynek jest zamieszkiwany trzeba położyć na powierzchni dachowej warstwę folii paroizolacyjnej. Dzięki niej wilgoć nie będzie przedostawała się do wnętrza domu, jednocześnie para będzie mogła swobodnie wydostawać się na zewnątrz.

Narzędzia potrzebne do montażu blachy

Blachę trapezową kupuje się w arkuszach, ale prędzej czy później będzie niezbędne jej cięcie, żeby dopasować fragmenty do budowy dachu. Blachę najlepiej ciąć nożycami ręcznymi lub wibracyjnymi. Są one wygodne, nie nagrzewają się podczas pracy i pozwalają na precyzyjne pocięcie arkuszy. Istotną rzeczą jest, że nie wolno do takich prac wykorzystywać szlifierki, ponieważ można uszkodzić powłokę ochronną blachy, co narazi ją na korozję. 

O co jeszcze warto zadbać? Ważne jest wykończenie dachu istotnymi elementami, takimi jak: pas rynnowy wraz z hakami, rynny koszowe i kratki, które zapobiegają przedostawaniu się powietrza pod pokrycie. Przed rozpoczęciem montażu należałoby zaopatrzyć się w:

  • ochronne ubranie robocze,
  • okulary,
  • grube rękawice,
  • miękkie obuwie (brak uszkodzeń blachy podczas nadepnięcia).

Więcej na stronie: https://pokrycia.pl.

Dodaj komentarz