Informacje

Wiercenie w betonie – czy trzeba mieć uprawnienia?

Beton jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Łączy w sobie trwałość, wytrzymałość i długą żywotność. Do wykonywania otworów technicznych w tym materiale wykorzystuje się wiertarki charakteryzujące się odpowiednią mocą. Choć wiercenie w betonie wydaje się proste, to oprócz narzędzi wymaga również doświadczenia, które zdobywa się poprzez praktykę.

Wiercenie w betonie a uprawnienia

W przypadku wykonywania odwiertów na potrzeby prywatne, nie obowiązują wymagania i pozwolenia. Czy pracując w firmie budowlanej trzeba posiadać specjalny certyfikat uprawniający do wiercenia w betonie? Również nie, choć większość profesjonalnych firm inwestuje w szkolenia pracowników z zakresu wykonywania odwiertów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że usunięcie błędów powstałych na skutek nieprawidłowego wiercenia jest znacznie kosztowniejsze niż szkolenie. Dodatkowo, w trakcie kursów tego typu pracownicy uczą się jak pracować efektywniej i przede wszystkim bezpieczniej. Szkolenie może zakończyć się egzaminem, po zdaniu którego otrzymuje się certyfikat, jednak nie jest on nigdzie wymagany. Taki dokument wzbogaca portfolio pracownika.

Wiercenie w betonie – dodatkowe informacje

Warto również przypomnieć, że wyróżniamy kilka rodzajów betonu, które różnią się od siebie m.in. właściwościami. Aby efektywnie i bezpiecznie dokonywać odwiertów w każdym z nich, warto mieć doświadczenie, które można zdobyć np. w trakcie kursu. W przypadku specjalistycznych odwiertów, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która ma w swoim asortymencie odpowiedni sprzęt. Współpraca tego typu zazwyczaj rozpoczyna się od szczegółowego zaplanowania odwiertu i zabezpieczenia najbliższego otoczenia. Następnie dobierane są odpowiednie wiertarki i wiertła. Kolejny etap to wiercenie w betonie.

Jakie są korzyści ze zlecenia odwiertów? Przede wszystkim krótki czas realizacji. W zdecydowanej większości przypadków możemy liczyć na szybką realizację usługi. Firmy tego typu zatrudniają doświadczonych pracowników, którzy w swojej karierze wykonali tysiące odwiertów w różnych materiałach, dzięki czemu nawet w przypadku dużego zlecenia wiercenie przebiega sprawnie i bezpiecznie. Nie można pominąć również kwestii potencjalnego uszkodzenia rur, przewodów lub innych elementów znajdujących się w betonie. Profesjonalne firmy przed każdym odwiertem przeprowadzają sprawdzenie wyznaczonego miejsca przy użyciu specjalistycznych urządzeń pomiarowych.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy EVERTON z Poznania.

Dodaj komentarz