Wybór betonu na fundamenty

Fundament to najważniejszy element każdego budynku. Aby budynek był trwały, musi posiadać wytrzymały i dobrze wykonany fundament. Jak wybrać beton do budowy fundamentów?

Beton – wytrzymałość na ściskanie

Najważniejszym parametrem betonu jest bez wątpienia jego wytrzymałość na ściskanie. Określa się go w projekcie budowy na podstawie m.in. przyszłych obciążeń. Do budowy fundamentów domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się beton C16/20. Decyzję, jaki beton wybrać do danej budowli decyduje zawsze uprawniony do tego konstruktor budowlany. W tym wypadku nie można pozwolić sobie na błędy, gdyż ich wyeliminowanie na dalszym etapie budowy jest niemożliwe.

Klasa ekspozycji betonu

Klasa ekspozycji betonu to oznakowanie literowo – liczbowe określające warunki użytkowania betonu. W przypadku fundamentów największe znaczenie ma charakterystyka występujących wokół nich gruntów. Zdarza się, że w niektórych projektach klasa ekspozycji betonu jest pomijana. Jest to jednak ogromny błąd, gdyż parametr ten powinien być każdorazowo określany po uwzględnieniu czynników korozyjnych, które może zostać narażony fundament. 

Pielęgnacja betonu 

Podczas schnięcia i tężenia fundamentów następuje kurczenie się betonu, które może powodować powstawanie rys. Gromadząca się w pęknięciach wilgoć może dostać się do zbrojenia i uszkodzić je, w efekcie osłabiając całość fundamentów. Należy więc pielęgnować świeżo wylany beton, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Pielęgnacja betonu polega na obfitym polewaniu go wodą przez siedem dni. W ten sposób utrzymywana jest odpowiednia wilgotność betonu, co zabezpiecza fundament przed zbyt intensywnym wysychaniem i powstawaniem rys i pęknięć skurczowych.

Gdzie zamówić dobrej jakości beton?

Fundamenty to podstawa każdego budynku. Dlatego zaleca się zakup betonu w sprawdzonych wytwórniach. Samodzielne wykonanie mieszanki betonowej może spowodować zmianę parametrów, co obniży jej trwałość i w efekcie zachwieje stabilnością budynku. Najlepiej więc zamówić beton towarowy w renomowanej betoniarni. Beton zostanie dostarczony na plac budowy specjalnymi samochodami, a my zyskamy pewność, że mamy towar najwyższej jakości. Beton towarowy można zamówić tutaj: http://wlodar.com.pl/.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *