Materiały Remonty

Wybór drzwi zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

house-768707_640Drzwi zewnętrzne to bardzo ważna część mieszkania bądź domu, będąca jego prawdziwą wizytówką. To właśnie one są pierwszym elementem, który widzą nasi goście i przechodnie, dlatego warto zadbać o ich estetykę. Oczywiście nie możemy zapomnieć także o funkcjonalności!

Po pierwsze: parametry

Wybierając drzwi zewnętrzne, w pierwszej kolejności należy pamiętać o właściwych parametrach – począwszy od podstawowych, jakimi są wysokość i szerokość, aż do izolacyjności akustycznej. Jeśli kupujemy nowe drzwi do starego mieszkania, dokonanie pomiarów raczej nie przysporzy nam problemów; wystarczy zmierzyć stare drzwi. Jeśli jednak ktoś zamierza kupić drzwi zewnętrzne do niedawno wybudowanego domu lub mieszkania, powinien pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze, szerokość nie powinna być mniejsza niż 90 cm – inaczej wchodzenie przez drzwi może stać się uciążliwe i niewygodne. Wysokość nie powinna być za to mniejsza niż 201 cm – tutaj również kluczowa jest głównie wygoda. Dodatkowym argumentem jest po prostu… prawo budowlane, według którego minimalne wymiary to właśnie 90 x 200 cm. Współczynnik przenikania ciepła U i izolacyjność akustyczna to specjalistyczne parametry, których właściwa interpretacja może sprawić nam trudność. Warto jednak pamiętać, że pierwszy z nich nie powinien przekroczyć 2,6 W/(m2*K), zaś drugi powinien być po prostu jak najwyższy (jego wartość jest wyrażana w dB).

Jaki materiał najlepszy?

Kolejnym krokiem jest wybór właściwego materiału. Do rozważenia mamy kilka opcji; obecnie bardzo popularne są drzwi drewniane, które odznaczają się zdecydowanie najlepszą estetyką spośród wszystkich, a dodatkowo ocieplają wystrój wnętrza (zobacz drewniane drzwi z Castoramy). Zazwyczaj są wykonane z drewna sosnowego lub świerkowego, jednak przy droższych modelach można spotkać się również z jesionem czy mahoniem. Dobrze, jeśli rama w drzwiach drewnianych wykonana jest z drewna klejonego, ponieważ zapobiegnie to jej odkształcaniu się pod wpływem wilgoci. Drugim popularnym materiałem jest utwardzone PCV, najczęściej wzmocnione wkładami ze stali ocynkowanej lub aluminium, zaś w ramie wykorzystywane są cienkie panele z PCV. Drzwi wykonane z takiego materiału są łatwe w montażu i stosunkowo tanie, jednak nie zachwycają estetyką. Włókno szklane to mało popularny materiał – w dużej mierze przez swoją wysoką cenę. Jednak również jest ono wykorzystywane do produkcji drzwi, które odznaczają się wyjątkową termoochroną i niezwykłą lekkością.

Wygląd i cena

Wygląd i cena to dwa czynniki, którymi większość osób odruchowo kieruje się przy doborze drzwi zewnętrznych. Część z nas chce zakupić jak najładniejszy i najbardziej reprezentatywny model, inni wolą maksymalnie oszczędzić, jednak tak, by drzwi zachowały swoje najważniejsze funkcje. Zdania są podzielone – za najbardziej estetyczne uważane są drzwi drewniane, jednak nie jest to najtańsza opcja; z kolei niezbyt urokliwe PCV jest na kieszeń niemal każdego klienta.

Wybór drzwi zewnętrznych nie powinien zależeć jedynie od ich wyglądu i ceny. Warto zwracać uwagę na wszystkie parametry, dzięki czemu łatwiej jest zyskać pewność, że zakup będzie naprawdę udany. W razie wątpliwości zawsze można zapytać sprzedawcy, który podpowie, jaki wariant będzie najbardziej odpowiedni.