Wymarzone mieszkanie na rynku wtórnym – jak je znaleźć?

wymarzone-mieszkanie-na-rynku-wtornym_topRynek wtórny posiada szereg zalet: atrakcyjne lokalizacje, przystępne ceny, a przede wszystkim… gotowe mieszkania, najczęściej wraz z ostatecznie zagospodarowaną okolicą. Dzięki temu, że kupujący widzą na własne oczy lokal i jego otoczenie, zakup mieszkania z rynku wtórnego oznacza dla wielu z nich mniejsze ryzyko, niż zakup tzw. dziury w ziemi. Jak kupić mieszkanie z drugiej ręki?

Rynek wtórny – poszukiwanie mieszkania

Najwięcej ofert dla osób planujących zakup mieszkania z rynku wtórnego, oferuje oczywiście Internet. W sieci można znaleźć wiele portali specjalizujących się w ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości. Najefektywniej korzysta się ze stron, oferujących wygodne filtrowanie ogłoszeń według ceny, metrażu, ilości pomieszczeń czy wieku budynku. Na większości portali można skorzystać również z możliwości ograniczenia wyświetlanych wyników do ogłoszeń, oferujących sprzedaż mieszkania bez pośredników.

Mieszkań z rynku wtórnego można poszukiwać też w terenie – osoby, które zainteresowane są kupnem mieszkania w konkretnej lokalizacji, mogą pozostawić ogłoszenie w pobliskim sklepie bądź kawiarni lub spróbować skontaktować się z administracją określonych budynków.

Osoby, które nie chcą samodzielnie przeszukiwać dziesiątek ofert, mogą zdecydować się na współpracę z agencją nieruchomości. Zadaniem pośrednika będzie odnalezienie mieszkania, które jak najdokładniej wpisuje się w wymagania klienta. W tym przypadku należy być jednak gotowym na poniesienie dodatkowych kosztów – opłata za usługę agencji wynosi zwykle od 1,5 do 3% wartości kupionego mieszkania.

Kupno mieszkania krok po kroku – oględziny i bezpieczeństwo

Po selekcji ogłoszeń należy osobiście, dokładnie obejrzeć wybrane mieszkania. Szczegółowe oględziny pozwolą ocenić, czy w lokalu konieczny jest remont i na jaką skalę. Uwagę należy zwrócić na:

  • stan okien – plastikowe czy drewniane;
  • stan podłóg – czy wymagają wymiany;
  • stan ścian i sufitu – czy wymagają położenia gładzi;
  • stan instalacji elektrycznej, hydraulicznej i gazowej;
  • rozkład ścian nośnych – czy umożliwiają ewentualną przebudowę mieszkania?

Osoby, które nie czują się na siłach do samodzielnej oceny powyższych elementów, powinny umówić się na oględziny mieszkania w towarzystwie fachowca.

wymarzone-mieszkanie-na-rynku-wtornym_wt

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania z rynku wtórnego należy dokładnie zapoznać się ze stanem prawnym lokalu. Szczególną uwagę powinno się poświęcić takim aspektom jak:

  • księga wieczysta nieruchomości – można dowiedzieć się z niej, kto jest właścicielem lokalu oraz czy mieszkanie nie jest obciążone długiem;
  • lokatorzy zameldowani w mieszkaniu – przed kupnem, należy poprosić sprzedającego o przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany;
  • zaległości w opłatach – sprzedający powinien przedstawić także zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o niezaleganiu z czynszem.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Po wyborze odpowiedniego lokalu i podpisaniu ze sprzedającym umowy przedwstępnej, kupujący może wnioskować o kredyt na kupno mieszkania. Na podstawie przedstawionych dokumentów, potwierdzających m.in. źródło i wysokość miesięcznych dochodów, bank oceni jego zdolność kredytową.

Na tym etapie ustalana jest długość zobowiązania oraz wysokość miesięcznych rat. Należy pamiętać, że chociaż ustalenia z bankiem są wiążące, zawsze istnieje możliwość dokonania pewnych zmian, na przykład poprzez przeniesienie kredytu do innego banku. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://www.twojbiznes24.pl/artykuly,10217,27529,5-najczestszych-bledow-przy-zakupie-mieszkania .

Szukasz swojego lokum? Przejdź sprawnie przez proces zakupu mieszkania krok po kroku. Sprawdź narzędzie Navidom!

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *