Deweloperzy Informacje Polecane

Wymarzone mieszkanie na rynku wtórnym – jak je znaleźć?

wymarzone-mieszkanie-na-rynku-wtornym_topRynek wtórny posiada szereg zalet: atrakcyjne lokalizacje, przystępne ceny, a przede wszystkim… gotowe mieszkania, najczęściej wraz z ostatecznie zagospodarowaną okolicą. Dzięki temu, że kupujący widzą na własne oczy lokal i jego otoczenie, zakup mieszkania z rynku wtórnego oznacza dla wielu z nich mniejsze ryzyko, niż zakup tzw. dziury w ziemi. Jak kupić mieszkanie z drugiej ręki?

Rynek wtórny – poszukiwanie mieszkania

Najwięcej ofert dla osób planujących zakup mieszkania z rynku wtórnego, oferuje oczywiście Internet. W sieci można znaleźć wiele portali specjalizujących się w ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości. Najefektywniej korzysta się ze stron, oferujących wygodne filtrowanie ogłoszeń według ceny, metrażu, ilości pomieszczeń czy wieku budynku. Na większości portali można skorzystać również z możliwości ograniczenia wyświetlanych wyników do ogłoszeń, oferujących sprzedaż mieszkania bez pośredników.

Mieszkań z rynku wtórnego można poszukiwać też w terenie – osoby, które zainteresowane są kupnem mieszkania w konkretnej lokalizacji, mogą pozostawić ogłoszenie w pobliskim sklepie bądź kawiarni lub spróbować skontaktować się z administracją określonych budynków.

Osoby, które nie chcą samodzielnie przeszukiwać dziesiątek ofert, mogą zdecydować się na współpracę z agencją nieruchomości. Zadaniem pośrednika będzie odnalezienie mieszkania, które jak najdokładniej wpisuje się w wymagania klienta. W tym przypadku należy być jednak gotowym na poniesienie dodatkowych kosztów – opłata za usługę agencji wynosi zwykle od 1,5 do 3% wartości kupionego mieszkania.

Kupno mieszkania krok po kroku – oględziny i bezpieczeństwo

Po selekcji ogłoszeń należy osobiście, dokładnie obejrzeć wybrane mieszkania. Szczegółowe oględziny pozwolą ocenić, czy w lokalu konieczny jest remont i na jaką skalę. Uwagę należy zwrócić na:

  • stan okien – plastikowe czy drewniane;
  • stan podłóg – czy wymagają wymiany;
  • stan ścian i sufitu – czy wymagają położenia gładzi;
  • stan instalacji elektrycznej, hydraulicznej i gazowej;
  • rozkład ścian nośnych – czy umożliwiają ewentualną przebudowę mieszkania?

Osoby, które nie czują się na siłach do samodzielnej oceny powyższych elementów, powinny umówić się na oględziny mieszkania w towarzystwie fachowca.

wymarzone-mieszkanie-na-rynku-wtornym_wt

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania z rynku wtórnego należy dokładnie zapoznać się ze stanem prawnym lokalu. Szczególną uwagę powinno się poświęcić takim aspektom jak:

  • księga wieczysta nieruchomości – można dowiedzieć się z niej, kto jest właścicielem lokalu oraz czy mieszkanie nie jest obciążone długiem;
  • lokatorzy zameldowani w mieszkaniu – przed kupnem, należy poprosić sprzedającego o przedstawienie zaświadczenia potwierdzającego, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany;
  • zaległości w opłatach – sprzedający powinien przedstawić także zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o niezaleganiu z czynszem.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Po wyborze odpowiedniego lokalu i podpisaniu ze sprzedającym umowy przedwstępnej, kupujący może wnioskować o kredyt na kupno mieszkania. Na podstawie przedstawionych dokumentów, potwierdzających m.in. źródło i wysokość miesięcznych dochodów, bank oceni jego zdolność kredytową.

Na tym etapie ustalana jest długość zobowiązania oraz wysokość miesięcznych rat. Należy pamiętać, że chociaż ustalenia z bankiem są wiążące, zawsze istnieje możliwość dokonania pewnych zmian, na przykład poprzez przeniesienie kredytu do innego banku. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://www.twojbiznes24.pl/artykuly,10217,27529,5-najczestszych-bledow-przy-zakupie-mieszkania .

Szukasz swojego lokum? Przejdź sprawnie przez proces zakupu mieszkania krok po kroku. Sprawdź narzędzie Navidom!

Dodaj komentarz