Technologie

Wymieniasz źródło ciepła w swoim domu? Postaw na kocioł gazowy!

Kocioł gazowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań do ogrzewania domu w naszym kraju. Jest bezobsługowy, wydajny i wykorzystuje tanie paliwo jakim jest gaz ziemny. Planujesz wymianę źródła ciepła w swoim domu? Poznaj najważniejsze informacje o kotle gazowym!

Kotły gazowe mają wielu zwolenników. Trudno się temu dziwić. Mając w domu takie urządzenie nie musimy martwić się o składowanie opału, wyrzucanie popiołu czy zasypywanie kotła (jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pieców węglowych). Co więcej, kotły na gaz zajmują dużo mniej miejsca (nie wymagają nawet kotłowni!) i z powodzeniem są w stanie ogrzać nie tylko dom, ale też wodę do mycia i kąpieli domowników, czyli c.w.u. (ciepłą wodę użytkową).

Kotły gazowe mogą być stojące lub wiszące, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, kondensacyjne lub konwencjonalne, jedno lub dwufunkcyjne. Jeśli chodzi o produkcję ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) mogą być przepływowe lub z zasobnikiem.

Kotły jednofunkcyjne służą do podgrzewania wody w instalacji c.o. (można do nich dokupić zasobnik, aby dodatkowo przygotowywać ciepłą wodę użytkową), a dwufunkcyjne zarówno do przygotowywania wody do c.o. (centralnego ogrzewania) i c.w.u.

Kondensacyjny kocioł gazowy. Czym różni się od pieców konwencjonalnych?

Kotły kondensacyjne mają dużą przewagę nad kotłami tradycyjnymi.

Nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe to, jeśli chodzi o eksploatację, przede wszystkim niewielkie obciążenie finansowe. Wszystko za sprawą wyjątkowej technologii. Wysoka sprawność urządzenia – dzięki odzyskiwaniu energii ze spalin osiągająca nawet 107 procent – pozwala na realne oszczędności paliwa, a co za tym idzie – energii grzewczej. Za ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej płacimy więc mniej niż przy kotle starego typu.

Co więcej, wysokiej jakości nowoczesne kotły kondensacyjne posiadają zaawansowaną automatykę, są mało awaryjne i potrafią samoczynnie dostosować moc do aktualnych potrzeb. Ogrzewanie gazowe przy użyciu nowoczesnego kotła umożliwia także współpracę z pompą ciepła bądź kolektorami słonecznymi! Kupujesz piec gazowy? Wejdź na defro.pl/kocioł-gazowy i sprawdź który warto wybrać!

Dlaczego ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe niemal nie emituje spalin i dzięki temu przyczynia się do poprawy jakości powietrza w naszym otoczeniu. Co więcej, ogrzewanie gazem – wbrew obiegowej opinii – nie wymaga podłączenia budynku do sieci gazowej. Można korzystać ze zbiorników na gaz. Kocioł gazowy nie wymaga też obsługi. Wystarczą coroczne przeglądy serwisowe.

Ponadto, wymieniając stary piec węglowy na kocioł gazowy możemy otrzymać dotację nawet do 9 tysięcy złotych!