Inne Polecane

Zalety monitoringu domu i posesji

rotary-camera-1316677_640

Władze wielu miast przykładają coraz większą wagę do zapewniania bezpieczeństwa swoim mieszkańcom. Jesteśmy o wiele spokojniejsi, wiedząc o istnieniu inteligentnych systemów monitoringu w miastach czy obiektach publicznych. Zakładanie systemów monitorujących staje się coraz powszechniejsze – i słusznie! Można wszak skutecznie zapobiec naruszaniu dóbr, a nawet aktom wandalizmu. Zastanawiasz się nad założeniem monitoringu na terenie swojej posesji? Zapoznaj się z podstawowymi poradami dotyczącymi systemów domowego monitoringu!

Monitoring domowy – dla kogo?

Zakup monitoringu domowego jest przede wszystkim uzależniony od sąsiedztwa otoczenia zewnętrznego. Jeśli mieszkasz na osiedlu strzeżonym lub w segmencie, zainstalowanie standardowego alarmu powinno wystarczyć. Natomiast jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem jednorodzinnego domu z ogrodem, opłaca się zainwestować w dodatkowy system, monitorujący teren posesji.

Monitoring spełnia funkcję prewencyjną, nadzorującą oraz, w razie włamania lub innego niebezpiecznego zajścia, funkcję dowodową. System monitorujący dom może być przydatny również wtedy, gdy chcesz mieć pod kontrolą bawiące się w ogrodzie dzieci, albo spokojną głowę podczas urlopu. Dostęp do obrazu z kamer jest przecież możliwy 24 godziny na dobę.

Od czego zacząć? Rodzaje sprzętu.

Przed przystąpieniem do zamontowania kamer na terenie domu należy stworzyć plan, który uwzględnia ich liczbę i usytuowanie oraz rozmieszczenie kabli, zasilania itp. Gotowych rozwiązań dla budynków mieszkalnych jest sporo, jednak każdy dom jest inny, powierzchnia posesji i jej lokalizacja również. Jeżeli chcesz by projekt monitoringu dla Twojego domu był spersonalizowany, zgłoś się o pomoc do specjalisty.

Kluczowym elementem systemu monitorującego jest rejestrator. Urządzenie to nagrywa obraz pochodzący z kamer i umożliwia odtworzenie go na danym nośniku (telewizorze czy komputerze). Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na kompresję obrazu. Dostępna jest kompresja H.264. Najwyższą jakością zapisu charakteryzuje się ta pierwsza – zarejestrowany na kamerze obraz będzie wyraźny, a pojemność na dysku twardym rejestratora pomieści znacznie więcej nagranego materiału.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest ilość klatek na sekundę. Na, dość płynny, rejestr nagrania dla jednej kamery wystarczy 12 kl/s. Ilość klatek jest zależna od rozdzielczości wykorzystywanej do zapisu. Rozdzielczości większe niż standardowe gwarantuje tzw. monitoring IP oraz HD-CVI.

Ponadto, dobrej jakości rejestrator powinien być zaopatrzony w funkcje detekcji ruchu (czyli wykrycie utraty zapisu wideo czy zasłonięcia obrazu z kamery), czy ułatwienia takie jak wyjście HDMI i porty USB, które dają możliwość podłączenia urządzenia do dowolnego odbiornika. Istotna jest też przejrzyste menu, które zapewni łatwość obsługi. Niewątpliwym hitem jest również zdalny dostęp online. Dzięki niemu, za pomocą odpowiedniego oprogramowania, możliwy jest zdalny podgląd z kamer na dowolnym urządzeniu mobilnym.

Technologiczną nowinką jest także tzw. praca w chmurze. Dostęp zdalny do rejestratora uzyskuje się za pośrednictwem serwera. W większości przypadków do pracy w chmurze potrzeba jedynie przeglądarki internetowej. Dostęp do chmury jest oczywiście możliwy tylko przez uprawnionych do tego użytkowników. Bez względu na to gdzie jesteś, w każdej chwili posiadasz dostęp do systemu monitoringu i możesz kontrolować co dzieje się na terenie posesji.

W razie zarejestrowania przez kamerę niepokojącego zdarzenia, do użytkownika wysyłany zostaje alarm w postaci dźwiękowego komunikatu, drogą mailową albo graficzną, poprzez wyświetlenie ostrzeżenia na monitorze.

Kolejnym etapem kompletowania sprzętu monitorującego jest wybór kamer (szeroki ich wybór oferuje m.in. sklep internetowy Eltrox). Na rynku dostępne są kamery o różnych modelach: kopułkowych, obrotowych oraz tubowych. Różnią się między sobą parametrami, dlatego każdy może wybrać model dopasowany do własnych potrzeb. System monitoringu dzieli się na:

– Monitoring analogowy – przeznaczony dla osób, które nie potrzebują rejestracji obrazu w wysokiej jakości.

– Monitoring IP – z cyfrową technologią transmisji danych, skierowany dla wymagających użytkowników, którzy oczekują wysokiej jakości obrazu wraz z dostępem online do każdego urządzenia z osobna.

– Monitoring analogowy HD-CVI – system telewizji przemysłowej, który przesyła sygnał o rozdzielczości HD i FULL HD. Przeznaczony dla osób, które chcą niskim kosztem zmodernizować swój system monitorujący i poprawić jakość obrazu pozyskanego z kamer.

– Monitoring AHD – system monitoringu analogowego AHD, sugerowany dla tych klientów, którzy wymagają dostępu online oraz wysokiej jakości obrazu, przy adaptacji okablowania z systemu analogowego.

Jeśli potrzebujesz jedynie poglądowej obserwacji na danym obszarze, nie musisz inwestować w kamery z najwyższą rozdzielczością. Przydaje się ona wtedy, gdy konieczna jest szczegółowa identyfikacja osób. Kolejnym podstawowym kryterium wyboru jest ustalenie na jakiej odległości oraz jak szeroki obszar ma rejestrować kamera. Kąt widzenia kamery monitorującej jest bardzo istotnym parametrem. Niekiedy wystarczy model ze stałym obiektywem, w innym przypadku sprawdzi się regulowany obiektyw. Pamiętaj jednak, że szerokokątne obiektywy będą droższe. Na potrzeby monitoringu domowego polecane są kamery posiadające obiektyw z manualnie regulowaną ogniskową.

Jeśli zależy Ci na rejestracji dobrej jakości obrazu po zmroku oraz w nocy, zastanów się nad wyborem kamery z oświetlaczem podczerwieni. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na parametr, jakim są Luxy (lx). Im mniejsza wartość parametru, tym wyższa jakość obrazu przy słabym świetle. Wysoką jakość nagrywania w nocy zapewni także zamontowane dodatkowych reflektorów IR, wytwarzających światło podczerwone. Umożliwiają one bardzo dobrą rejestrację obrazu w trudnych warunkach.

Konfiguracja domowego monitoringu

Wreszcie, pozostaje wybór odpowiedniego okablowania oraz zasilania. Połączenia różnią się między sobą w zależności od systemu – analogowego lub cyfrowego. Dobór właściwych połączeń sygnałowych nie jest prosty, dlatego dobrze zasięgnąć porady fachowca. Dopełnieniem każdego systemu monitoringu domu jest profesjonalne oprogramowanie, które zapewni kompatybilne działanie wszystkich urządzeń.

Coraz więcej domów jest zaopatrzonych w systemy alarmowe, które informują o niepokojącym zdarzeniu, jednak w przeciwieństwie do kamer, nie rejestrują one jego szczegółów. Monitoring przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo Twoje i bliskich. Monitorując własne mienie będziesz mógł spać spokojniej.

Dodaj komentarz