Zanim zabierzesz się do pracy, zadbaj o akcesoria do płytek

modern-3279597_1280Dziś układanie płytek ceramicznych nie jest już takim wyzwaniem, jakim było dawniej. Wszelkie zaprawy, kleje i środki uszczelniające są tak przygotowane, że można z nich korzystać bezpośrednio po otwarciu opakowania, na którym zwykle znajduje się także szczegółowa instrukcja. Jeśli więc skompletowane zostaną odpowiednie akcesoria do płytek, to niemal każdy jest w stanie wykonać taką pracę sam. Co trzeba mieć pod ręką, aby wyczarować najpiękniejszą łazienkę?
Najpierw jednak należy obejrzeć podłoże, na którym mają się znaleźć płytki. Dzięki temu można prawidłowo dobrać niezbędne materiały. Trzeba więc ocenić, w jakim stanie technicznym są podłogi i ściany, ponieważ pierwszym etapem prac będzie właściwe przygotowanie powierzchni, które często wymagają wyrównania, a czasami nawet naprawy czy dodatkowej izolacji. Wszystko to musi być wykonane przed położeniem kafli, a materiały niezbędne do tych prac muszą znaleźć się na liście, na której już wcześniej z pewnością znalazły się inne, niezbędne akcesoria do płytek.

Niezbędne materiały

Pierwsza grupa produktów służy do przygotowania powierzchni. Na liście zakupów powinien znaleźć się preparat gruntujący, który nakłada się na powierzchnię tuż po usunięciu starych warstw klejów, zapraw, farb i tapet. Następnie potrzebna będzie zaprawa wyrównująca – w przypadku ścian i podłóg w dobrym stanie wystarczyć może klej samopoziomujący.

Warto wziąć pod uwagę zakup folii w płynie, która świetnie zabezpiecza powierzchnie przed wilgocią. Nie pozwala przedostawać się wodzie do wewnętrznych struktur ścian i podłóg.

Kluczowym materiałem jest także klej, który musi być odpowiednio dobrany zarówno do podłoża, jak i do rodzaju płytek. Jeśli ściany zostaną dobrze przygotowane, to wystarczy zastosować klej cienkowarstwowy. Jednak gdy zachodzi konieczność wyrównywania powierzchni, trzeba zastosować tak zwany klej grubowarstwowy. Teraz zestaw materiałów trzeba uzupełnić tylko o zaprawę do spoinowania i można zaczynać.

Akcesoria do płytek

Aby sprawnie ułożyć płytki na ścianach i podłodze, niezbędne będą akcesoria do płytek, które bez problemu można nabyć w każdym markecie budowlanym. Konieczna jest poziomica, linijka, miarka, sznur mierniczy i ołówek, bo dzięki nim można wyznaczać kierunek układania kafli i kontrolować prawidłowość wykonania każdego fragmentu pracy.

Do układania płytek niezbędna jest drewniana łata posadzkarska, zwykła szpachelka i szpachelka zakończona ząbkami. To one posłużą do nakładania wszelkich materiałów w czasie przygotowywania podłoża oraz nakładania kleju. Na pewno potrzebny będzie też specjalny przyrząd do cięcia płytek, bo nie ma takiej powierzchni, na której uda się położyć kafle bez przycinania.

Z kolei niepozorny gumowy młotek, który powinien znaleźć się w wyposażeniu osoby zabierającej się za układanie płytek, może zadziwić niejednego amatora. A to właśnie on pozwoli docisnąć płytkę tak, by została umieszczona na jednym poziomie z innymi. Nie wolno też zapomnieć o krzyżykach dystansowych ani o zwykłej gumowej pacce, która świetnie sprawdzi się w czasie wypełniania spoin.

Z takimi materiałami i akcesoriami można śmiało przystąpić do kafelkowania każdej łazienki.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *