Zielony pokój – czyli całoroczny ogród zimowy

winter-garden-2721438_960_720Chyba każdy zgodzi się z tym, że nic tak nie odpręża jak przebywanie na łonie natury. Soczysta zieleń roślin, woń kwiatów – wszystko to wprawia każdego w dobry humor. Jednak żyjąc w naszej części kontynentu, nie mamy możliwości cieszyć się tym pięknem przez cały rok. Na szczęście są sposoby i na to, aby móc cieszyć się przez cały rok bujną roślinnością.

Ciesz się zielenią przez cały rok

Wraz z nadejściem jesieni, nie tylko za oknem robi się szaro, ale panująca aura również i nas wpędza w ponury nastrój. Kiedy brakuje słońca i kojącej zieleni dookoła, pogarsza się nasze samopoczucie, dlatego tak bardzo ważny wtedy jest kontakt z naturą. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na częste urlopy czy zagraniczne wojaże, aby móc naładować baterie i nacieszyć oczy soczystą zielenią roślin. Co możemy wtedy zrobić? Zbudować sobie miejsce, w którym rośliny będą kwitnąć przez cały rok! Oranżeria, zwana również całorocznym ogrodem zimowym, to świetny pomysł na przetrwanie tych wszystkich szarych i zimnych miesięcy.

Relaks w zimowym ogrodzie

Oranżerie to specjalne budowle, zaprojektowane oraz oświetlone tak, aby stworzyć odpowiednie warunki dla roślin, dlatego mogą one kwitnąć przez cały rok. Możemy ją zbudować w ogrodzie, na tarasie czy bezpośrednio przy ścianie domu, wszystko zależy od wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy oraz od naszego pomysłu. Warto dodać, że jeśli marzy nam się taki całoroczny ogród, a mieszkamy w bloku, to też nie jest to problemem, ponieważ wystarczy, że posiadamy balkon i można zacząć realizować marzenie o wspaniałym miejscu do relaksu.

Wielofunkcyjność oranżerii

Taki zimowy ogród czasem mylnie porównywany jest do szklarni, bo przecież kojarzy się głównie z tym, że jest to miejsce gdzie rosną rośliny. Tymczasem, oranżeria może stanowić wspaniały pokój „pod gołym niebem”. Wystarczy odpowiednie umeblowanie i stworzymy przytulny salonik, w którym spędzimy miły czas ciesząc oczy ulubionymi roślinami. Jest to bardzo potrzebne zwłaszcza zimą, kiedy sceneria za oknem nie nastraja pozytywnie. Posiadając oranżerię możemy odpocząć z filiżanką kawy w otoczeniu przyrody. Wybierając rośliny, które chcemy w niej rozstawić, nie musimy ograniczać się tylko do kwiatów, można zdecydować się na wszelkiego rodzaju krzewy czy drzewka – wszystko zależy od naszego gustu. Dodatkowym plusem własnego ogrodu całorocznego jest to, że będzie to świetne miejsce do spotkań towarzyskich również wiosną czy latem. W dni kiedy pogoda płata figle, my będziemy mogli spędzić czas prawie tak samo, jak na łonie przyrody.

winter-garden-2721404_960_720

Budowa całorocznego ogrodu

Oczywiście możemy zabrać się do tego sami, jednak nie każdy z nas posiada zamiłowanie do majsterkowania, a poza tym postawienie takiej konstrukcji lepiej zlecić profesjonalistom. Aby roślinność rozwijała się prawidłowo, potrzebne jest odpowiednie światło oraz wentylacja – dlatego profesjonalny wykonawca ogrodów zimowych zrobi to najlepiej. Konstrukcja powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, ponieważ będzie musiała wytrzymać różne warunki atmosferyczne jak np. porywisty wiatr czy śnieg.

Oranżeria na pewno doda naszemu domowi niepowtarzalnego klimatu, a decydując się na jej postawienie, stworzymy sobie cudowne miejsce, w którym przez cały rok będziemy mieć możliwość przebywania blisko natury. Ponure zimowe dni przestaną być takie straszne, kiedy każdy z nich będziemy rozpoczynać z filiżanką ulubionej kawy, w miejscu, gdzie będziemy mogli cieszyć się zielenią oraz słońcem.