pompa prozniowa
Polecane

Działanie pompy próżniowej

Podstawowym zadaniem pomp próżniowych jest usuwanie gazów z zamkniętej przestrzeni. Ma ona na celu warunków zbliżonych do próżni. Tego typu działania wykorzystywane są procesach technologicznych.

Rodzaje pomp próżniowych

Na rynku dostępnych jest wiele pomp próżniowych. Ich podział następuje przede wszystkim pod uwagę zasady działania. Wyróżnia się więc przede wszystkim takie pompy jak:

  • Pompy objętościowe – zwane są również pompami wyporowymi. Sposób ich działania polega na zmniejszeniu objętości lub przesunięciu przestrzeni, która jest wypełniona cieczą. W pompach tego typu wykorzystuje się takie elementy jak elastyczne ściany, tłok, śruby, koła zębate.
  • Pompy strumieniowe – pompach tego typu wykorzystywane jest równanie Bernoulliego. Zwane są inaczej strumienicami. Ten typ pomp wykorzystywany jest w laboratoriach. W miejscach tego typu używa się strumieniowych wodnych. Woda jest tutaj istotnym czynnikiem, który sprawia cząsteczki powietrza w swego rodzaju ruch. W laboratoriach alternatywą jest wykorzystywanie zamiast wody pary wodnej.
  • Inne rodzaje pomp próżniowych – zarówno w przemyśle, jak i w nauce wykorzystywane są przeróżne pompy próżniowe. Są to przede wszystkim punkty wykorzystujące sita molekularne, a także posiadające obrotowy tłok. Często też wykorzystuje się pompy próżniowe kondensujące.

W jaki sposób działają pompy próżniowe?

W trakcie pracy pompy próżniowej wykorzystywane są rozmaite zjawiska fizyczne. Jednym z podstawowych jest praca wirników. Kierują one powietrze lub gaz do wylotu. Pompy posiadające pierścień wodny lub olejowy wykorzystują do swej pracy ciecze. Niewielka ilość cieczy porusza cząsteczki wyprowadzając je poza określoną przestrzeń. W przypadku pracy pomp posiadających tłoki membranowe istotny jest powodowanie i nieustającej zmiany objętości przestrzeni. Z kolei pompy śrubowe do przemieszczania wykorzystują śrubę. Dzięki niej przy wylocie tworzy się podciśnienie.

Pompy próżniowe bardzo często wykorzystywane są w pracy klimatyzacji. Wykorzystują one olej. Jego zadaniem jest służyć jako ciecz sprężająca powietrze. Efektem pracy klimatyzacji jest usunięcie nagromadzonej w układzie wilgoci.

Podsumowanie

Na rynku technologicznym wyróżnia się szereg różnego rodzaju pomp próżniowych. Do najbardziej znanych rozwiązań zalicza się pompy działające w klimatyzacjach.

Najważniejszymi parametrami pomp próżniowych określa się szybkość pompowania, a także jego wydajność. Bardzo często zwraca się również uwagę na ciśnienie końcowe. Dzięki tym trzem elementom pompy próżniowe są bardzo wydajne

Dodaj komentarz