Wszystkie wpisy, których autorem jest Zabudowani.pl

Wymieniasz źródło ciepła w swoim domu? Postaw na kocioł gazowy!

Kocioł gazowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań do ogrzewania domu w naszym kraju. Jest bezobsługowy, wydajny i wykorzystuje tanie paliwo jakim jest gaz ziemny. Planujesz wymianę źródła ciepła w swoim domu? Poznaj najważniejsze informacje o kotle gazowym!

Kotły gazowe mają wielu zwolenników. Trudno się temu dziwić. Mając w domu takie urządzenie nie musimy martwić się o składowanie opału, wyrzucanie popiołu czy zasypywanie kotła (jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pieców węglowych). Co więcej, kotły na gaz zajmują dużo mniej miejsca (nie wymagają nawet kotłowni!) i z powodzeniem są w stanie ogrzać nie tylko dom, ale też wodę do mycia i kąpieli domowników, czyli c.w.u. (ciepłą wodę użytkową).

Kotły gazowe mogą być stojące lub wiszące, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, kondensacyjne lub konwencjonalne, jedno lub dwufunkcyjne. Jeśli chodzi o produkcję ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) mogą być przepływowe lub z zasobnikiem.

Kotły jednofunkcyjne służą do podgrzewania wody w instalacji c.o. (można do nich dokupić zasobnik, aby dodatkowo przygotowywać ciepłą wodę użytkową), a dwufunkcyjne zarówno do przygotowywania wody do c.o. (centralnego ogrzewania) i c.w.u.

Kondensacyjny kocioł gazowy. Czym różni się od pieców konwencjonalnych?

Kotły kondensacyjne mają dużą przewagę nad kotłami tradycyjnymi.

Nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe to, jeśli chodzi o eksploatację, przede wszystkim niewielkie obciążenie finansowe. Wszystko za sprawą wyjątkowej technologii. Wysoka sprawność urządzenia – dzięki odzyskiwaniu energii ze spalin osiągająca nawet 107 procent – pozwala na realne oszczędności paliwa, a co za tym idzie – energii grzewczej. Za ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej płacimy więc mniej niż przy kotle starego typu.

Co więcej, wysokiej jakości nowoczesne kotły kondensacyjne posiadają zaawansowaną automatykę, są mało awaryjne i potrafią samoczynnie dostosować moc do aktualnych potrzeb. Ogrzewanie gazowe przy użyciu nowoczesnego kotła umożliwia także współpracę z pompą ciepła bądź kolektorami słonecznymi! Kupujesz piec gazowy? Wejdź na defro.pl/kocioł-gazowy i sprawdź który warto wybrać!

Dlaczego ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe niemal nie emituje spalin i dzięki temu przyczynia się do poprawy jakości powietrza w naszym otoczeniu. Co więcej, ogrzewanie gazem – wbrew obiegowej opinii – nie wymaga podłączenia budynku do sieci gazowej. Można korzystać ze zbiorników na gaz. Kocioł gazowy nie wymaga też obsługi. Wystarczą coroczne przeglądy serwisowe.

Ponadto, wymieniając stary piec węglowy na kocioł gazowy możemy otrzymać dotację nawet do 9 tysięcy złotych!

Pośrednik nieruchomości – jak wybrać najlepszego?

Zakup mieszkania lub domu to poważne przedsięwzięcie, które wiąże się z wieloma stresami, ogromem urzędowych spraw i bardzo dużym wydatkiem. Skorzystaj z usług profesjonalisty, który przeprowadzi Cię przez cały proces, tym samym pozwoli zaoszczędzić mnóstwo nerwów i uchroni przed popełnieniem błędu. Czytaj dalej i dowiedz się, jak wybrać pośrednika nieruchomości, który Cię nie zawiedzie.

Kim jest pośrednik nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości to specjalista, którego zadaniem jest kompleksowa obsługa klienta w zakresie transakcji kupna lub sprzedaży nieruchomości. Ponadto kontroluje wynajem mieszkań oraz lokali usługowych. Jego zadaniem jest dostosowanie oferty do potrzeb obu stron, a także zaprezentowanie przestrzeni oraz monitorowanie jej stanu. Pośrednik nieruchomości pracuje zarówno w biurze, jak i w terenie, doglądając każdego aspektu związanego z obrotem nieruchomościami.

Pośrednik nieruchomości dba o to, aby transakcja zadowoliła obie strony, opierała się na zasadach etyki, a przede wszystkim była zgodna z polskim prawem. Do jego zadań należy:

– prezentowanie oferty,

– doradztwo,

– negocjacje,

– prezentowanie nieruchomości.

Ponadto pozyskuje zlecenia, wyszukując samodzielnie oferty, potencjalnych klientów i tworzy rozległe bazy danych. Istotnym zadaniem pośrednika nieruchomości jest piecza nad dokumentami. Opiekuje się umowami, kontroluje zapisy w księgach wieczystych, aktach nabycia i wypisy oraz wyrysy z rejestrów gruntów. Biegle porusza się w kwestiach administracyjnych, prawnych i potrafi przeprowadzić klienta przez transakcję od początku do samego końca. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając pośrednika nieruchomości?

Korzystanie z usług profesjonalistów takich jak np. doradca do spraw nieruchomości Waldemar Janusz to gwarancja, że transakcja zakupu mieszkania przebiegnie bez zakłóceń. Dobry specjalista pomoże przyspieszyć proces i uprości kwestie administracyjne. Dzięki specjalistycznej wiedzy zapobiegnie powstawaniu problemów i nieścisłości. Sprawnie przeprowadzona na jasnych warunkach transakcja, to bardzo ważna kwestia w przypadku tak poważnych zakupów. 

Na pośredniku nieruchomości ciąży duża odpowiedzialność. Dlatego powinien mieć dużą wiedzę i szeroką znajomość rynku nieruchomości. Dzięki temu prawidłowo wykona swoje obowiązki, a Ty będziesz mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z prawem. Skuteczny specjalista jest asertywny, jasno wyjaśni Ci wszystkie zawiłości transakcji i przedstawi różne możliwości, doradzając, która z opcji jest dla Ciebie najlepsza.

Na czym polega frezowanie CNC i gdzie się je stosuje?

Proces obróbki metalu to zajęcie dla fachowców, którzy mają dostęp do profesjonalnych narzędzi oraz wiedzę na temat obrabianego materiału. Dzięki maszynom CNC obróbka metali stała się dużo prostsza oraz zdecydowanie bardziej dostępna dla wielu gałęzi przemysłu. Na czym polega frezowanie CNC i gdzie jest wykorzystywane?

Czym jest frezowanie CNC?

Metoda obróbki metalu CNC, oferowana między innymi przez firmę zmmborkowscy.pl, to doskonały przykład postępowego wykorzystania technologii. CNC to skrót od Computerized Numerical Control, co w wolnym tłumaczeniu oznacza skomputeryzowane sterowanie numeryczne. Metoda ta umożliwia wykonywanie niezwykle precyzyjnych prac poprzez wprowadzenie do komputera sterującego dokładnych detali wykonywanego przedmiotu.

Jak przebiega frezowanie CNC?

Po stworzeniu projektu komputerowego modelu CAD 3D jest on wprowadzany do programu typu CAM, który przetwarza go na język sterowania maszyny. Następnie za pomocą skrawania wykonywane jest zaplanowane wcześniej zadanie. W trakcie całego procesu używa się nowoczesnych, sztywnych narzędzi składanych lub narzędzi monolitycznych z węglików spiekanych. W trakcie obróbki cały proces jest obserwowany przez operatora i nadzorowany przez systemy pomiarowe oraz diagnostyczne maszyny.

Gdzie stosuje się frezowanie CNC?

Maszyny do frezowania CNC są bardzo uniwersalne. Nadają się do obrabiana zarówno tworzyw sztucznych, jak i metali – stali nierdzewnej lub metali nieżelaznych, takich jak brąz, aluminium czy mosiądz. Frezowanie CNC znajduje zastosowanie przede wszystkim w branżach chemicznej i spożywczej oraz w przemyśle ciężkim. Dzięki precyzji osiąganej przez CNC skrawać można elementy maszyn lub mniejsze formy, jak matryce czy tłoczniki.

Frezowanie CNC to metoda, która sprawdza się w produkcji o różnej skali. Przy produkcji jednostkowej pozwala na tworzenie niepowtarzalnych elementów prototypów. Z kolei w produkcji seryjnej sprowadza się do frezowania wielkoseryjnego, przykładowo nowych elementów do maszyn i urządzeń. W przypadku produkcji masowej dobrym przykładem jest przemysł motoryzacyjny, który zdecydowanie przyspieszył za sprawą technologii CNC. Zmalał również koszt tworzenia części, a elastyczność maszyn frezujących pozwala na szybką zmianę projektu nawet w trakcie pracy.

Jakie są zalety frezowania CNC?

Największą zaletą frezowania CNC jest bez wątpienia precyzja wykonania. Nie bez znaczenia pozostaje też szybkość pracy, która ma ogromny wpływ na tempo produkcji w różnych branżach i zapewnia większą dostępność niezbędnych elementów. Powtarzalność całego procesu umożliwia ponadto tworzenie serii identycznych przedmiotów właściwie bez przerwy. Zyskuje też operator maszyny, który nie musi narażać się na niebezpieczeństwo bezpośredniego kontaktu z maszyną.

Dlaczego grubościówka to podstawowe narzędzie stolarza?

Obróbka drewna nie musi być skomplikowana, szczególnie gdy masz pod ręką przydatne narzędzia. Jednym z nich jest grubościówka, która pozwala wydobyć z kawałka drewna każdy kształt, jakiego potrzebujesz. Powszechnie zwane strugarkami, urządzenia te znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jednak najczęściej zaopatrują się w nie zakłady stolarskie, które doceniają olbrzymie możliwości maszyny. Sprawdź, czy i Tobie nie przydałaby się jedna z nich!

Grubościówka w rękach stolarza

Choć to głównie branża stolarska zaopatruje się w grubościówki, narzędzie to może się przydać także w przydomowym warsztacie. Zwłaszcza gdy chcesz zajmować się renowacją lub wyrobem mebli. A co w ogóle robi maszyna, o której mowa? To precyzyjniejsza strugarka, która zdejmuje wierzchnią warstwę drewna z obrabianego elementu. Często zastępuje popularną heblarkę, ponieważ mówiąc wprost, może więcej. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze narzędzia?

Gdy stoisz przed zakupem grubościówki, zwróć uwagę na takie parametry, jak:

– moc urządzenia, a konkretnie silnika, który poradzi sobie nawet z twardym kawałkiem drewna. Znaczenie ma czas, jaki potrzebny będzie do jego obróbki,

– prędkość skrawania – im szybciej obrobisz kawałek drewna, tym więcej uda Ci się ich przygotować w planowanym czasie. Dlatego wybierając maszynę, doprecyzuj, czy potrzebna ci ona jest prywatnie, czy zawodowo,

– masa maszyny ma wpływ na wielkość obrabianych fragmentów. Im cięższa grubościówka, tym większy komfort pracy, objawiający się maksymalną stabilnością, 

– grubość wiórów, jakie da radę zdjąć maszyna,

– rozmiar stołu i blatu roboczego mają olbrzymi wpływ na komfort Twojej pracy. Zapewniają też właściwe podparcie obrabianym elementom, 

– zabezpieczenie – lepiej być przygotowanym na różne wypadki, dlatego blokady są jak najbardziej wskazane. 

Co jeszcze ma znaczenie przy zakupie?

Czy grubościówka, na którą się zdecydowałeś, odciąga trociny? Możesz wybrać prędkość, z jaką działa? W zestawie masz dodatkowe noże? To wszystko są elementy, które nie powinny decydować o wyborze konkretnego produktu, jednak mogą pomóc rozstrzygnąć na stronę jednego z nich. Zastanów się także, jak często będziesz potrzebował grubościówki, bo może wystarczy Ci taka kompaktowa i mobilna. Właśnie taką, jak i wiele innych, znajdziesz w sklepie Monte Polska. Zobacz, które z narzędzie będzie dla Ciebie najwłaściwsze.

Garaże betonowe od producenta są coraz popularniejsze

Nie brakuje osób decydujących się właśnie na garaże betonowe od producenta. Dlaczego to istotnie będzie dobra inwestycja własnych środków? Jakie są najważniejsze argumenty przemawiające za tym, by zdecydować się na taki, a nie inny krok?

Ogólnie coraz więcej Polaków chętnie decyduje się na gotowe garaże betonowe od producenta Agbet. Dlaczego warto? Przede wszystkim jakość wykonania jest na wysokim poziomie. Sporo cennych informacji na ten właśnie temat znajduje się na stronie internetowej https://agbet.com.pl/garaze-betonowe-od-producenta-dlaczego-warto/ Jak działają fachowcy od tego właśnie zagadnienia? Między innymi chodzi o taki aspekt, że w tej firmie pracują bardzo dobrej jakości specjaliści. Posiadają oni po swojej stronie naprawdę wiele walorów. Chodzi przede wszystkim o umiejętności teoretyczne i praktyczne. Dodatkowo producent Agbet produkuje gotowe garaże betonowe z porządnych materiałów. Są one bardzo starannie wybierane. To zaś przekłada się na to, że jakość wykonania jest ogólnie na bardzo wysokim poziomie. Na co można jednak w tym temacie konkretnie liczyć? Chodzi o takie czynniki, jak odporność na niekorzystne warunki pogodowe. A przecież zaraz zaczyna się okres jesienny, a potem zimowy. Dlatego właśnie ta sprawa ma ogólnie spore znaczenie. Nowoczesne gotowe garaże betonowe od tego producenta są odporne chociażby na opady deszczu oraz śniegu itp. Tak samo, jak na drastyczne zmiany temperatury, porywisty wiatr itp.

Są jeszcze inne aspekty, które powinny być wyraźnie zaznaczone w ramach tego zagadnienia. Chodzi o to, że gotowe garaże betonowe nie powodują komplikacji tak naprawdę na żadnej płaszczyźnie. Między innymi sprawa jest taka, że nie ma problemów z transportowaniem garażu itp. Wszystko wykonają za Ciebie fachowcy. Na przykład właśnie z firmy Agbet. Eksperci oferują zatem nie tylko wykonanie tych właśnie elementów. Szybkie i zarazem bardzo dokładne. Dodatkowo transport nie stanowi dla nich żadnego problemu. W związku z tym gotowe garaże betonowe zostaną przywiezione pod dom. Możesz być o to spokojny. Co jeszcze ma spore znaczenie? Fachowcy są w stanie zająć się umieszczeniem konstrukcji w odpowiedniej lokalizacji. Wobec powyższego na głowie Klienta będzie o wiele mniej obowiązków.

Dużo osób decyduje się na gotowe garaże betonowe, ponieważ można liczyć na dobre warunki finansowe. Jakość wykonania jest świetna. Poza tym wszystko powstaje bardzo szybko. A następna ważna sprawa to właśnie finanse. Możesz jednak liczyć na dobre ceny. Co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Wszak są one atrakcyjne. Dzięki temu możesz zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Co jeszcze liczy się w ramach tego właśnie zagadnienia? Nie ma żadnego problemu, by wybrać idealne gotowe garaże betonowe, które będą perfekcyjnie dostosowane do danego miejsca. O co jednak chodzi na tej właśnie płaszczyźnie? Na pewno ważna sprawa jest taka, że gotowe garaże betonowe są naprawdę uniwersalne. Możesz je zamawiać biorąc pod uwagę między innymi rozmaite gabaryty. Tak, by gotowe garaże betonowe idealnie pasowały do Twojej działki itp. Nie ma też żadnego problemu, by zdecydować się na takie konstrukcje, które będą dobrze współgrać z otaczającymi je na co dzień budynkami. Jak zamówisz tego typu garaże od Agbet, to będziesz finalnie bardzo zadowolony.

Jak zaaranżować nowocześnie naszą kuchnię

Nowoczesna kuchnia stanowi połączenie estetycznego designu z funkcjonalnością. Na rynku znajdziemy mnóstwo innowacyjnych rozwiązań, których zastosowanie pozwoli stworzyć nam kuchnię marzeń. Jak zaaranżować nowocześnie naszą kuchnię? I na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak zaaranżować nowocześnie naszą kuchnię?

Kuchnia to miejsce, które powinno się nie tylko ładnie prezentować, ale przede wszystkim być praktyczne. Aranżując pomieszczenie, musimy pamiętać o tym, aby było wygodnie, ergonomicznie i funkcjonalnie. Tym bardziej, gdy jest ono niewielkich rozmiarów i liczy się wykorzystanie każdej, wolnej przestrzeni. Ergonomia opiera się na odpowiednim ustawieniu mebli. Wszystko musi być pod ręką, a korzystanie ze sprzętów ma być wygodne.

Niezwykle istotną rolę odgrywa tu wydzielenie stref: strefy przygotowywania posiłków, gotowania oraz zmywania, która ułatwi nam codzienne wykonywanie czynności. Kierujemy się zasadą trójkąta roboczego, która polega na tym, że najważniejsze sprzęty, takie jak lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak są umiejscowione na wierzchołkach trójkąta narysowanego w odniesieniu do rzutu pomieszczenia.

Jakie meble wybrać do nowoczesnej kuchni?

W pierwszej kolejności musimy zadecydować, czy kupujemy meble na wymiar, modułowe, czy gotowy zestaw mebli. Wszystkie mają swoje zalety, ale i wady. Meble kuchenne na wymiar umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnego metrażu i dopasowanie do indywidualnego gustu. Niestety ich zakup wiąże się z wysokimi kosztami.

Ponadto, nie można ich przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeśli planujemy w niedalekiej przyszłości przeprowadzkę, to będziemy musieli je zostawić w obecnym mieszkaniu. Świetną alternatywą są meble modułowe, które również dają nam sporą swobodę w aranżowaniu przestrzeni. Pozwalają tworzyć dowolne układy z szafek kuchennych.

Dobieramy do nich fronty kuchenne, blat, a także akcesoria wykończeniowe. Dzięki temu tworzymy kuchnie zgodnie z naszym gustem. Możliwość stworzenia dowolnej konfiguracji pozwala na optymalne zagospodarowanie dostępnego metrażu.

Ostatnią grupę stanowią gotowe zestawy mebli, jak komody do jadalni. W przeciwieństwie do mebli na wymiar i modułowych nie mamy możliwości zmiany układu czy konfiguracji, ponieważ zestaw kupujemy dokładnie w takim układzie, jakim jest. Ogromną zaletą jest niska cena, a jednocześnie wysoka jakość.

Na co zwrócić uwagę, aranżując nowoczesną kuchnię?

Nowoczesne kuchnie to przede wszystkim meble kuchenne z jasnymi frontami na wysoki połysk pozbawione uchwytów. Wśród aranżacyjnych trendów wyróżnia się kuchnię otwartą na salon, która sprawia, że pomieszczenie zyskuje dodatkową przestrzeń.

Dysponując nieco większą przestrzenią, warto pokusić się o wyspę na środku z płytą kuchenną. Stanowi ona centralny punkt, wokół którego swobodnie się przemieszczanym. Nowoczesna kuchnia to także pojemne szafki sięgające aż do sufitu, aby pomieściły jak najwięcej. Nie brakuje designerskich detali oraz oświetlenia. To wszystko sprawia, że nowoczesna kuchnia stanowi idealne połączenie funkcjonalności z nietuzinkową estetyką.

Trawnik z siewu. Jesień to najlepsza pora na założenie trawnika

Urządzasz swój ogród i zastanawiasz się, kiedy zasiać trawę? Nic dziwnego. To pytanie, które zadaje sobie każdy przyszły właściciel ogrodu. Okazuje się, że jesień to najlepsza pora na założenie trawnika. Wystarczy do tego trawa do siania na jesień oraz odpowiednie przygotowanie podłoża.

Jesień to najlepsza pora na założenie trawnika

Wiele osób wciąż błędnie myśli, że trawnik można siać tylko i wyłącznie wiosną. Zapewne bierze się to z tego, że wiosna występuje przed latem. A każdy pragnie w okresie wakacyjnym pochwalić się pięknym, zielonym trawnikiem. Tymczasem nasiona trawy wysiewa się przez cały sezon wegetacyjny, czyli od początku wiosny aż do późnej jesieni. Musisz mieć jednak na uwadze, że nie każdy termin jest dobry.

Decydując się na sianie latem, pielęgnacja jest bardziej wymagająca, ponieważ trzeba systematycznie nawadniać trawnik, nawet dwa razy dziennie. Poza tym susza może zniweczyć cały wysiew, więc nie warto ryzykować. Lepiej jest siać trawę przed upałami lub po okresie letnim, na jesień.

Najbardziej odpowiednie miesiące to wrzesień oraz październik. W tych miesiącach zazwyczaj temperatura jest umiarkowana, a podłoże nie jest tak suche, jak w lipcu czy sierpniu. Tym samym jest to najlepszy okres zarówno dla kiełkowania, jak i wzrostu trawy. Jednocześnie jest dość sporo czasu na przygotowanie trawnika do zimy. Nie zwlekaj jednak do listopada, ponieważ pogoda lubi zaskakiwać i może okazać się, że nagle pojawią się przymrozki i wtedy rośliny nie zdążą ukorzenić się przed nadejściem zimy.

Trawnik z siewu — jak przygotować podłoże

Zanim kupisz nasiona trawy i zaczniesz je wysiewać, musisz przygotować podłoże pod trawnik. Wbrew pozorom to nie jest wcale łatwe zadanie. Wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zaangażowania. Niestety trawa ma spore wymagania zarówno glebowe, pokarmowe, jak i wodne. Ponadto, przygotowanie podłoża zapewni dobry rozrost trawnika bez żadnych chorób oraz chwastów. Podłoże musisz dokładnie wygrabić, przekopać oraz wyrównać. Całą powierzchnię oczyść z odpadów organicznych.

Zwróć szczególną uwagę na to, aby pozbyć się wszystkich chwastów. Następnie możesz wybrać nasiona trawy. Pamiętaj, aby to była trawa do siania jesienią. To bardzo istotne, ponieważ poszczególne mieszanki różnią się od siebie składem. Kieruj się warunkami, w jakich trawa będzie rosnąć i wykorzystaniem trawnika. Określ, czy będzie to trawnik dekoracyjny, czy użytkowy.

Trawa do siana na jesień — o czym pamiętać?

Nasiona trawy najlepiej wysiewać w dni bezwietrzne. W ten sposób zapobiegniesz ewentualnej utraty nasion. Podłoże nie może być nasiąknięte wodą, dlatego nie zaleca się siewu po intensywnych opadach deszczu. Takie warunki sprzyjają nierównością, zniszczeniu struktury gleby.

Ponadto nie są komfortowe dla Ciebie, ponieważ mokra ziemia lepi się zarówno do butów, jak i narzędzi, znacznie wydłużając pracę. Warto więc śledzić pogodę. Natomiast po wysiewie trawy codzienne ją podlewaj, najlepiej delikatnym strumieniem, aby nie wypłukać z gleby nasion. Woda sprawi, że nasiona trawy zaczną pęcznieć i kiełkować.

Z jakiego powodu warto wybrać szamba betonowe?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nieczystości jest szambo. Szczególnie wtedy, gdy masz do czynienia z domem, niepodłączonym do kanalizacji. W takim przypadku możesz bez obaw korzystać z budynku, a jednocześnie cieszyć się maksymalną wygodą. Kluczowe jest jednak to, żebyś wybrał odpowiedni model. Szczególnie polecane są szamba betonowe, sprawdź zalety tej opcji.

Zalety szamb betonowych

Do wyboru masz szamba betonowe i plastikowe. Jednak to właśnie pierwsza opcja jest dużo popularniejsza, co wiąże się z licznymi zaletami, a także materiałem przyjaznym dla środowiska. Konieczne jest tylko to, żebyś zdecydował się na model od sprawdzonego producenta takiego jak szym-bet.pl. Dzięki temu wiesz, że wszelkie nieczystości będą składowane w sposób bezpieczny. Przekonaj się też, jakie zalety mają szamba wykonane z betonu.

Duża masa zbiornika

Na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że betonowe szamba są dużo cięższe od tych wykonanych z plastiku. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ większa masa pozwala zbiornikowi jeszcze lepiej osadzić się w gruncie. Szczególnie jest to istotne w momencie, gdy jest on pusty. Wtedy lekkie szambo pod naporem wód gruntowych może zacząć się unosić. W przypadku betonu nie musisz się tym przejmować.

Solidny materiał

Oczywiście ważną zaletą jest także sam materiał. W końcu beton jest solidny, trwały i poradzi sobie nawet z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Decydując się na takie tworzywo, możesz bez problemu zbudować podjazd do garażu czy dodatkowe miejsce parkingowe. Jednocześnie nie musisz przejmować się tym, że ciężar samochodu zagrozi trwałości szamba.

Konkurencyjna cena

Zwróć uwagę na to, że betonowe szamba to po prostu dobry stosunek jakości do ceny. Możesz korzystać ze wszystkich zalet tego rozwiązania, a jednocześnie nie musisz obawiać się zbyt wysokich kosztów. Choć wiele zależy od tego, na jakiej pojemności Ci zależy. W standardowych przypadkach nie zapłacisz więcej niż 5-6 tysięcy złotych.

Ograniczenie zużycia plastiku

Zauważ, że to właśnie plastik jest tak szkodliwy dla środowiska naturalnego. Szczególnie wtedy, gdy jest nieprawidłowo utylizowany i segregowany. Dlatego decydując się na szambo betonowe, stawiasz na bardziej przyjazny materiał. Właśnie z tego powodu ta opcja jest dużo chętniej stosowana przez osoby, które żyją w zgodzie z przyrodą.

Czym wyróżniają się szamba betonowe?

Jeszcze zanim zdecydujesz się na szambo betonowe, musisz wiedzieć, że taki zbiornik działa dwuetapowo. Dzięki temu nieczystości nie zanieczyszczają fauny i flory. Poza tym są zbudowane z wyjątkowo grubego, a przy tym trwałego materiału, więc sprawdzą się w wielu domach jednorodzinnych. Oprócz tego możesz zdecydować się na modele o różnej pojemności. W ten sposób możesz z łatwością dostosować wybrany model do liczebności rodziny lub po prostu do indywidualnych potrzeb. Wówczas na pewno będziesz zadowolony z tego rozwiązania, a przede wszystkim z szamba wykonanego z betonu.

Montaż paneli fotowoltaicznych – sprawdź, ile zapłacisz

Jeśli chcesz zainwestować w fotowoltaikę, informacjami, które zapewne najbardziej cię interesują są koszt montażu paneli, prognozowane średnie miesięczne rachunki za prąd, czy też czas zwrotu z inwestycji. Jak dotrzeć do takich danych? Okazuje się, że sprawa jest całkiem prosta. Wystarczy skorzystać z internetowego narzędzia, jakim jest porównywarka paneli fotowoltaicznych. Ważne jednak, aby sięgnąć po sprawdzone, rzetelne rozwiązanie i uwzględnić w kalkulacji kilka istotnych elementów, jak lokalizacja, kierunek ustawienia paneli słonecznych, bądź też zasoby słoneczne w danym regionie. Jak znaleźć dobra porównywarkę, i o czym pamiętać porównując oferty? Podpowiadamy.

Porównanie kosztów instalacji fotowoltaicznych

Sprawdziliśmy dostępne, najbardziej wygodne i dostarczające wyczerpujących informacji rozwiązania. Można m.in. przeprowadzić porównanie ofert fotowoltaiki na https://fotowo.pl/. W tym przypadku zajmie to zaledwie kilka chwil. Proponowana porównywarka paneli fotowoltaicznych wymaga zaznaczenia w formularz online informacji niezbędnych do dokonania kalkulacji. Będą to m.in. moc instalacji (tutaj można policzyć moc w specjalnym kalkulatorze), obiekt dla którego montowana będzie fotowoltaika (dom, firma, gospodarstwo rolne), czy też preferencja dotyczące falownika, samych paneli oraz systemu montażowego. Po wskazaniu potrzebnych danych otrzymujemy informację na temat przybliżonego zakresu cen instalacji, a także czasu zwrotu z inwestycji, czy też oszczędności po 25 latach użytkowania instalacji, a nawet aktualnych możliwości w zakresie uzyskania dotacji do inwestycji. Co ciekawe, jeśli zdecydujemy się na zakup ratalny, podana zostanie nam także wysokość miesięcznej raty. W zasadzie tego typu porównanie ofert fotowoltaiki dostarcza wszystkim danych, które interesują inwestora.

Warto dodać, że podając w formularzu dane kontaktowe uzyskamy bardziej szczegółowe oferty wprost od kilku producentów rozwiązań fotowoltaicznych.

Jakie informacje bierze pod uwagę porównywarka?

Trudno byłoby samodzielnie przeprowadzić rzetelną kalkulację kosztów związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej. Korzystając z porównywarki zdecydowanie szybkiej i łatwiej dotrzemy do interesujących nas danych, a wynik będzie uwzględniał szereg istotnych czynników. W porównaniu ofert ważne będzie bowiem uwzględnienie m.in. regionu, w którym mieszkamy i planujemy montaż paneli. Lokalizacja wiąże się bezpośrednio z zasobami słonecznymi, czyli tym, ile kilowatogodzin średniorocznie przypada ze słońca na każdy metr kwadratowy.

Poza warunkami do produkcji prądu z paneli fotowoltaicznych, ważny będzie system montażowy, a zatem to, czy panele zostaną zamontowane na gruncie, czy na dachu. W drugim przypadku trzeba wziąć pod uwagę rodzaj dachu oraz kierunek i kąt nachylenia paneli.

Nie mniej istotne będą czynniki takie jak kolor obramowania paneli, ich rodzaj, czy sposób szklenia, a także dedykowana aplikacja na telefon związana z pracą instalacji.

Pamiętajmy, że porównywarka najskuteczniej przefiltruje dostępne i spełniające nasze oczekiwania oferty. W ten sposób wybór konkretnego rozwiązania będzie zdecydowanie prostszy.

Czym kierować się podczas wyboru betonowego zbiornika na szambo?

Mieszkanie na wsi, często wiąże się z tym, że kanalizacja nie jest możliwą opcją. Dlatego też najlepiej będzie wówczas zainwestować w betonowy zbiornik na szambo. Jest to opcja, dzięki której ta niezbędna rzecz dla codziennego życia będzie możliwa w bardzo prosty i przystępny sposób. Wybór zbiornika na szambo jest jednak trudniejszy, niż mogłoby się wydawać, gdyż często jest to związane z wyborem między różnymi rodzajami zbiorników, różnymi pojemnościami, ilościami komór i przede wszystkim parametrami, które mogą powiedzieć, czy dany zbiornik jest dobry. Poniżej znaleźć można garść cennych informacji na temat tego, czym kierować się podczas wyboru zbiornika na szambo, gdyż jest to dość obszerny temat.

Betonowy zbiornik na szambo? A może plastikowy?

Jest to pierwszy krok podczas wyboru zbiornika. Plastikowy czy betonowy? Oba spełniają swoje zadanie, jednak to betonowe zbiorniki na szambo używane są częściej. Nie bezpodstawnie, gdyż to właśnie one posiadają różne, ciekawe i bardzo korzystne rozwiązania, których próżno szukać w ich plastikowych odpowiednikach. Przede wszystkim ilość komór jest tutaj ważna. Betonowy może posiadać nawet trzy komory. Najczęściej wybiera się jednak zbiornik dwukomorowy, gdyż jest on najbardziej optymalny i sprawdza się idealnie. W jednej komorze pozostają wszystkie grube i stałe odpady, dzięki czemu przechowuje się tam jedynie szambo gęste, natomiast do drugiej komory, zostają zlewany wszystkie płynne nieczystości, dzięki czemu są one następnie odprowadzane do podłoża. Takie rozwiązanie pozwala na opóźnienie procesu wywożenia szamba, dlatego decyduje się na nie bardzo dużo osób. Betonowe zbiorniki na szambo są więc bardzo korzystne, jeśli chodzi o gromadzenie odpadów, gdyż wydłużają czas, kiedy trzeba będzie wywieźć nieczystości. Ponadto świetnie nadają się do montażu, gdyż ich waga pomaga utrzymać je w podłożu.

Wytrzymałość i szczelność betonowego zbiornika na szambo

Te dwa aspekty są najważniejsze, jeśli chcemy, by nasz zbiornik służył nam długie lata i nie wydzielał nieprzyjemnego zapachu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wytrzymałość betonu, z którego jest stworzony, gdyż złej jakości beton może po jakimś czasie zacząć pękać, co jest bardzo niepożądane. Szczelność natomiast naturalnie odpowiada za to, by odór nie wydobywał się z zamkniętego zbiornika. W przeciwnym razie może dojść do wydobycia się zapachów ze zbiornika, co jest bardzo nieprzyjemne i zdecydowanie utrudnia normalnie, codzienne funkcjonowanie. Gwarancję jakości oraz szczelności daje IRPOL, dlatego wybierając odpowiedni betonowy zbiornik na szambo, warto postawić właśnie na IRPOL, gdyż cena w stosunku do jakości oraz oferowanych, kompleksowych usług, związanych z transportem oraz montażem, jest zdecydowanie na najwyższym poziomie na rynku. Eksperci oraz wyspecjalizowana kadra pomogą wybrać odpowiedni zbiornik, a wszystko można załatwić online, nie wychodząc nawet z domu. Wygoda i najlepszej jakości produkty to coś, co oferuje IRPOL.

Współczynnik przenikania ciepła okna – najważniejsze informacje

Przez okna może uciekać z domu nawet 25% ciepła! Dlatego tak istotna w  nowoczesnym budownictwie jest termoizolacja, która ma na celu zatrzymanie generowanego z ogrzewania ciepła wewnątrz budynku. Na izolację domu składa się wiele czynników, a  jednym z nich są dobrze dobrane okna. Ich właściwości izolacyjne określa współczynnik przenikania ciepła Uw. Czym dokładnie jest, jakie ma znaczenie i  ile powinien wynosić?

Współczynnik Uw to ilość mocy odpowiadającej ciepłu, jaka przenika przez każdy metr kwadratowy okna, gdy różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz budynku, a panującą na zewnątrz jest równa jednemu kelwinowi. Im niższe Uw, tym bardziej energooszczędne jest okno. Współczynnik określany jest symbolem Uw i wyrażony w jednostkach W/(m²•K).

Dlaczego współczynnik przenikania ciepła jest istotny?

Współczynnik przenikania ciepła pozwala na obiektywne porównanie okien i dostosowanie najlepszego rozwiązania dla Twojego domu. Parametr ten bezpośrednio wpływa na ochronę budynku przed utratą ciepła, a to przekłada się na większy komfort życia i  niższe rachunki za ogrzewanie. Choć koszty odpowiedniej i skutecznej termoizolacji nie są małe, wydatek ten należy potraktować jako inwestycję. 

Współczynniki przenikania ciepła okna – oznaczenia

W przepisach określających optymalną izolacyjność cieplną okien znajdziemy maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna, oznaczoną symbolem Uw. Przy czym litera „w” oznacza słowo okno (ang. window). Kupując stolarkę okienną, warto zwrócić uwagę na oznaczenia, ponieważ część producentów posługuje się także współczynnikami dla samych szyb Ug (ang. glass) lub dla ramy Uf (ang. frame).

Współczynnik przenikania ciepła okna – norma 2021

Wybierając okna powinniśmy zwrócić uwagę na pewną zasadę dotyczącą współczynnika przenikania ciepła, która mówi nam, że im niższy parametr, tym większa oszczędność na ogrzewaniu budynku. Dobra izolacyjność okien ma swoją cenę, ale do wyboru mamy więcej wariantów, które również spełnią nasze oczekiwania, nie obciążając zbytnio naszego budżetu. Musimy mieć na uwadze przepisy, które regulują maksymalne dopuszczalne wartości dla współczynnika przenikania ciepła okna. Od 2021 roku normy termoizolacyjności produktów do przegród okiennych i  drzwiowych zostały zaostrzone – w tej chwili przedstawiają się następująco:

 • Uw= 0,9 W/(m²•K) – dla okien zwykłych i drzwi balkonowych,
 • Uw= 1,1 W/(m²•K) – dla okien dachowych,
 • Uw= 1,3 W/(m²•K) – dla drzwi wejściowych.

Oprócz okien spełniających powyższe wymagania, w sprzedaży dostępne są również produkty o jeszcze niższym współczynniku Uw np. 0,6 W/(m²·K).

Współczynnik przenikania ciepła okien  a termomodernizacja budynku

Nowe wymagania obowiązują od 1  stycznia 2021, oznacza to, że wszystkie budynki zgłoszone do budowy po tym terminie muszą je spełniać. Dotyczy to także osób, które chcą przeprowadzić modernizację budynku. W ramach programu Czyste Powietrze, można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę okien, które pozwala uzyskać nawet 90% zwrotu kosztów termomodernizacji. Nowe okna zastosowane w ramach remontu powinny spełniać wymagania i  obowiązujące normy, być fabrycznie nowe i osadzone zgodnie z zasadami ciepłego montażu, który ma istotny wpływ na termoizolacyjność.

Dla osób planujących wymianę okien na te o lepszym współczynniku przenikania ciepła, istnieje także ulga termomodernizacyjna. Pozwala ona odliczyć koszty poniesione w ramach remontu od dochodu w rocznej deklaracji PIT.

Przenikalność cieplna okna – co wpływa na parametry okna?

Nie musimy samodzielnie liczyć wartości współczynnika przenikania ciepła okna – udzielenie takiej informacji jest obowiązkiem producenta. Będąc klientem, warto jednak wiedzieć, że na produkcie często znajdują się także inne parametry, np. Ug, które informuje jedynie o  przenikalności cieplnej pakietu szybowego, a nie całego okna. Zgodnie z  nowymi przepisami pakiet szybowy powinien osiągać współczynnik o wartości 0,5 lub 0,6 W/(m2·K). Jeśli mylnie go zinterpretujemy, możemy pomyśleć, że to współczynnik dla całego okna, a  tymczasem na jego ostateczną wartość wpływ ma cała konstrukcja. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Pakiety szybowe – które osiągają wyżej wspomniany współczynnik Ug, składają się z 3 lub 4 szyb. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione są gazem szlachetnym – najczęściej argonem lub kryptonem. Lepszą izolacyjność cieplną przeszklenia uzyskuje się poprzez zastosowanie szyb z powłokami niskoemisyjnymi i ciepłymi ramkami dystansowymi wykonanymi ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych.
 • Profile okienne – w oknach energooszczędnych stosuje się ramy o większej grubości – o współczynniku przenikania ciepła Uf poniżej 1,0 W/(m2.K). Ważna jest ich szerokość oraz rodzaj wzmocnień. Dodatkowo izolacyjność profili poprawia się, stosując wypełnienie.
 • Okucia – najważniejszym zadaniem okuć jest w tym przypadku zapewnienie dobrego przylegania skrzydła do ramy. Dla większości dostępnych okuć nie jest żadne wyzwanie, ponieważ przed wprowadzeniem na rynek okucia do okien PVC (na przykład te dostępne na stronie https://www.siegenia.com/pl/products/window-systems/hardware-for-pvc​) poddawane są licznym testom pod kątem odporności na obciążenie wiatrem, odporności na obciążenie śniegiem, wodoszczelności, przepuszczalności powietrza czy samego współczynnika przenikania ciepła. Dlatego też prawidłowo wykonane okna, zachowujące właściwe wymiary luzu okuciowego, są zazwyczaj naprawdę szczelne. Problematyczne mogą być duże konstrukcje przesuwne przesuwne, zwłaszcza wtedy gdy zdecydujemy się na rozwiązanie z niskim progiem. Brak profilu ramy na dole, sprawia, że w tym miejscu konstrukcja jest bardziej narażona na przedmuchy wiatru czy przenikanie wody. Warto więc wybierać przebadane rozwiązania systemowe takie jak np. próg ECO PASS, które spełnią najwyższe kryteria pod względem szczelności i termoizolacyjności oraz zapewnią korzystny współczynnik przenikania ciepła U.

Największe zalety posadzek mineralnych

Decydując się na wybór idealnego dla nas systemu podłogowego, możemy mieć problem w rozeznaniu jaki rodzaj posadzki będzie dobrą odpowiedzią na nasze potrzeby i oczekiwania. Przy zakupie posadzki do naszego domu czy biura, powinniśmy mieć świadomość, czego możemy oczekiwać od wybranej przez nas podłogi. W takim wypadku, może rozsądne jest zdecydowanie się na posadzkę mineralną, której trwałość i odporność nie mają sobie równych?

Posadzka mineralna w domu

Posadzki mineralne kojarzą nam się głównie z zastosowaniem przemysłowym, chociaż nie musi wcale tak być. Jeśli zapragniemy mieć taki system podłogowy w domu, będziemy mieć pewność że sprawdzi się równie dobrze przy zastosowaniu domowym. Dlaczego? Otóż posadzki mineralne cechuje niezwykła odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i wytrzymałość, która pomoże jej spędzić w naszym mieszkaniu długie lata.

Jakie są największe zalety tego systemu podłogowego? 

 • Odporność – posadzce mineralnej nie są straszne kobiece szpilki czy pazury naszych zwierzaków. W warunkach przemysłowej, podłogi te radzą sobie z ciężkimi wózkami widłowymi, więc nasze obcasy nie powinny stanowić dla niej żadnego wyzwania. Pamiętajmy, że kluczowe przy trwałości naszego produktu jest wybór odpowiedniego sklepu, takiego jak https://centrumposadzek.com.pl. Posadzki oferowane przez profesjonalistów z podłogi Częstochowa, z całą pewnością wykażą się większą jakością niż podobne produkty dostępne w marketach budowlanych. W przypadku zakupu systemu podłogowego, niewskazane jest nadmierne oszczędzanie.
 • Design – dzięki temu, że posadzki mineralne są montowane bezspoinowo, tworzą jednolitą całość na naszej podłodze, co daje rewelacyjny, minimalistyczny efekt, który doskonale wpisze się we wnętrza skandynawskie czy industrialne.
 • Łatwość konserwacji – bezspoinowy system łączenia posadzek mineralnych, zapewni nie tylko elegancki, minimalistyczny design, ale przyłoży się też bezpośrednio na jakość ich konserwacji. Przy myciu posadzki mineralnej, wypłukany brud nie schowa się przed mopem w fugach, gdyż ich po prostu nie ma.

Najważniejsze zmiany w 2021 roku w prawie budowlanym

Podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianach w prawie budowlanym weszła w życie 19 września 2020 r. Dzięki temu już od kilku miesięcy możemy cieszyć się uproszczeniem i przyspieszeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Dodatkowo niedawno rząd ogłosił możliwość budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia budowlanego, co wkrótce ma zostać uregulowane prawnie. Aby jednak korzystać z najnowszych przepisów, potrzebna jest wiedza z zakresu prawa budowlanego i nieruchomości.

Pierwszy krok- pozwolenie na budowę

W najnowszym prawie budowlanym w zauważalny sposób zmienił się wykaz obiektów, których budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Przykładowo z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zwolnione zostały osoby, które planują realizację przydomowego tarasu naziemnego o powierzchni zabudowy do 35 m2. Aby przyspieszyć budowę i nie zagubić się w skomplikowanych aktach prawnych, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Dobra kancelaria prawo budowlane Warszawa odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Co ciekawe, wprowadzono również zmianę dotyczącą budowy pomostów. Dzięki temu można je realizować jedynie na zgłoszenie przy określeniu ich cech charakterystycznych – długość całkowita do 25 metrów i wysokość do 2,5 metra od korony pomostu do dna akwenu.

Z nowych przepisów skorzystają także osoby zainteresowane budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Z obowiązku uzyskania pozwolenia na ich budowę zwolniono wszystkie oczyszczalnie o wydajności do 7,5 m3 na dobę. Jeśli planujesz budowę lub zakup nieruchomości z uwzględnieniem nowych inwestycji, warto wcześniej swoje zamiary skonsultować z bardziej doświadczonymi osobami. Dobry prawnik od nieruchomości, np. https://dybka.com.pl/ z pewnością doradzi ci, czy warto w danym miejscu inwestować swoje pieniądze.

Niezbędna zgłoszenia- roboty budowlane

W najnowszym prawie budowlanych znowelizowany został również przepis dotyczący wykazu robót budowlanych, które wymagają zgłoszenia. Zmiana wymogów dotyczy zwłaszcza przebudowy przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dotychczas obowiązek zgłoszenia dotyczył każdej przebudowy, która miała na celu zwiększenie obszaru oddziaływania obiektu.

Uznano, że obowiązek zgłoszenia nie powinien dotyczyć każdego zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu. Zgłoszeniu podlega więc jedynie taka przebudowa, która będzie wykraczała poza działkę, na której budynek jest usytuowany. Jeśli więc zwiększenie oddziaływania zlokalizowane jest na działce inwestora, nie należy to do kompetencji organów administracji architektonicznej i budowlanej. Co więcej, na zgłoszenie można wykonać położenie instalacji gazowej. Warunkiem jest dostarczenie do urzędu wykonanego projektu budowlanego.

Inne ważne kwestie

Ważną modyfikacją procesu budowlanego w ubiegłym roku było podzielenie projektu budowlanego na trzy części:

 • Projekt zagospodarowania działki lub terenu,
 • Projekt architektoniczno-budowlany,
 • Projekt techniczny.

Celem takiego zabiegu legislacyjnego było zmniejszenie obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlanych. Dzięki temu dokumentacja projektowa w zakresie niezbędnym do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę może być znacznie szybciej przygotowana. Dokładny zakres dokumentacji związanej z każdym z trzech projektów warto wcześniej ustalić z osobą ze znajomością przepisów budowlanych, co pozwoli uniknąć poprawek, a tym samym otrzymać szybciej zielone światło do działania.

Klimatyzacja w domu – czy warto ją zainstalować?

Słoneczna pogoda w połączeniu z wysokimi temperaturami wpływa negatywnie na koncentrację, utrudnia sen i energię. Choć taka aura sprawdzi się w trakcie wakacji, to może sprawić wiele problemów, chociażby w trakcie pracy zdalnej bądź wykonywania codziennych obowiązków domowych. Jednym z rozwiązań takiej sytuacji jest klimatyzacja. Dlatego sprawdź, czy warto ją montować w domu.

Plusy klimatyzacji w domu

Komfort termiczny

Specjaliści ze strony firmamtm.pl podkreślają, że jedną z najważniejszych zalet klimatyzacji w domu, jest komfort termiczny. W końcu wystarczy, że określisz temperaturę, która najbardziej Ci odpowiada, a bardzo szybko zapomnisz o gorączce panującej za oknem. Dzięki temu zwiększa się efektywność w trakcie pracy i podczas odpoczynku. Oprócz tego jesteś w stanie utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, temperatury czy poradzisz sobie z zanieczyszczeniami. 

Dobra dla zdrowia

Choroby serca, układu oddechowego czy krwionośnego to tylko przykład przypadłości, kiedy to wysoka temperatura wpływa negatywnie na zdrowie. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja Warszawa to jedno z miast, gdzie jest to szczególnie ważne. W końcu w centrum największych metropolii odczuwalna temperatura jest jeszcze wyższa, niż na otwartej przestrzeni. Wówczas odpowiednio przygotowane pomieszczenie zapewnia nie tylko komfort, ale przede wszystkim chroni Cię przed wieloma negatywnymi skutkami.

Bardziej komfortowa praca zdalna

W czasach home office kluczowe jest maksymalne dostosowanie domowego biura do wykonywanej pracy. W takiej sytuacji nie musisz zapominać o klimatyzowanych pomieszczeniach, które zwiększają koncentrację podczas wykonywania poszczególnych zadań. Poza tym klimatyzacja pozwala Ci też zachować reprezentatywny wygląd, co jest tak ważne szczególnie wtedy, gdy prowadzi wideorozmowy, wirtualne spotkania z klientami, kontrahentami czy pozostałymi pracownikami. Oprócz tego nie będziesz mieć problemów ze skupieniem swoich myśli i prawidłowym wykonywaniem poleceń. Po prostu zapewniasz sobie taki sam komfort, jak w nowoczesnym biurze.

Lepsza jakość powietrza

Jeśli zależy Ci na większej wydajności i wygodnie to ważne jest także to, jakie funkcje ma klimatyzacja. Firma MTM zapewnia Ci różne opcje. Szczególnie warto zwrócić uwagę na modele, które dodatkowo oczyszczają powietrze, ale też pozwalają utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza. W końcu w trakcie korzystania z klimatyzacji musisz zamknąć wszystkie okna, a przy prostych urządzeniach możesz mieć problem z suchym powietrzem. Jeżeli zdecydujesz się na nowoczesny sprzęt, to nie wysuszysz sobie skóry czy spojówek, bo zyskasz świeże, ale za to chłodniejsze powietrze. Przede wszystkim jest to istotny aspekt dla osób, mieszkających w wieżowcach, gdzie często jest kłopot z otwarciem okien.

Minusy klimatyzacji w domu

Dość skomplikowany montaż

Lubisz samodzielnie instalować urządzenia, składać meble i remontować dom? W przypadku klimatyzacji możesz mieć problem z montażem. W końcu ten sprzęt wymaga, skorzystania z wielu specjalistycznych maszyn. To właśnie dzięki nim powietrze z zewnątrz będzie czyste, a przede wszystkim schłodzone do odpowiedniej temperatury. Właśnie z tego powodu instalacja klimatyzacja wymaga pomocy specjalisty. Dzięki temu zyskasz pewność, że faktycznie odczujesz pozytywne skutki działania tego nowoczesnego urządzenia.

Różnica temperatur

Sporym kłopotem podczas działania klimatyzacji jest różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem, gdzie to urządzenie jest zamontowane a innymi pokojami. W konsekwencji jesteś narażony na ból gardła lub głowy, a także na infekcje nosa czy problemy ze stawami. Dlatego ważne jest to, abyś umiejętnie ustawiał temperaturę – najlepiej, żeby nie była zbyt niska, a jedynie odrobinę chłodniejsza od tej, panującej na zewnątrz. Dzięki temu po wyjściu do sklepu, ogrodu czy na spacer nie odczujesz dużej różnicy temperatur.

Obróbka skrawaniem – na czym to polega?

Obróbka skrawaniem jest wykorzystywana w wielu branżach. Służy m.in. do wytwarzania elementów do maszyn. Technika polega na ścinaniu drobnych części materiału w celu uzyskania jego pożądanego kształtu. Kiedy warto postawić na takie rozwiązanie? Jakie są jego zalety?

Obróbka blachy przy pomocy odpowiednich narzędzi skrawających umożliwia otrzymanie precyzyjnych elementów zgodnych z założeniami zawartymi w projekcie. Metoda sprawdza się zarówno w produkcji jednostkowej, jak i na skalę masową.

Obróbka skrawaniem – co trzeba wiedzieć na temat tej technologii?

Obróbka skrawaniem, inaczej określana jako obróbka ubytkowa, to usuwanie nadmiaru metalu. Do realizacji zamówienia wykorzystuje się oprogramowanie CNC (choć materiały można opracowywać też ręcznie, ale zajmuje to znacznie więcej czasu). Technika pozwala na otrzymanie powtarzalnych i dokładnie wykonanych elementów. Metoda nadaje się do obróbki rozmaitych materiałów, w tym metali nieżelaznych, żeliwa, stopów żaroodpornych, stali.  

Technologia charakteryzuje się uniwersalnością. Do jej najważniejszych zalet należą:

– wydajność,

– dokładność,

– automatyzacja procesów,

– minimalizacja odpadów,

– powtarzalność elementów,

– łatwość wprowadzania zmian w trakcie realizacji zamówienia.

Rodzaje obróbki blachy skrawaniem

Sposób obróbki powinien być dostosowany do celu, jaki chce się osiągnąć. Wyróżnia się podział na dwie grupy. Do pierwszej z nich zaliczają się techniki, w których definiuje się liczbę i geometrię ostrza. Do drugiej – należą metody, gdzie informacje na ten temat nie są określone. Podstawowa klasyfikacja obejmuje:

 • Obróbkę wiórową

Wykorzystuje się ją przede wszystkim do przygotowania otworów o różnych rozmiarach. Do opracowywania materiałów stosuje się narzędzia o geometrycznych ostrzach umożliwiających uzyskanie wiór o określonej formie.

 • Obróbkę ścierną

Ma ona na celu otrzymanie gładkiej i jednolitej powierzchni. Do obróbki używa się narzędzi do szlifowania mechanicznego. Do charakterystycznych cech tej metody należy skrawanie na niewielką głębokość. Dodatkowo wióry powstałe w trakcie procesu nie posiadają konkretnego kształtu.

Obróbkę skrawaniem powierz wyspecjalizowanym firmom!

Aby uzyskać pożądany kształt opracowywanych elementów, trzeba wybrać odpowiednią metodę obróbki. Do istotnych kwestii należy też dopasowanie właściwych narzędzi. Do najczęściej używanych przyborów zaliczają: tokarki, wiertarki, przecinarki, frezarki, wiertarko-frezarki, przecinarki, przeciągarki, szlifierki, dłutownice.

Dobór właściwej technologii zależy od wielu czynników. Stąd też, żeby mieć pewność, że zlecenie będzie zrealizowane z uwzględnieniem założeń projektowych, specyfikacji technicznej i właściwości danego materiału, warto powierzyć usługę wyspecjalizowanym firmom.

Więcej informacji znajdziesz na https://gieciewalcowanie.pl/.

Nowoczesne osiedla. Czym różnią się od tych budowanych kilkanaście lat temu?

Inwestycja w swoje własne mieszkanie, może być najważniejszą decyzją w naszym życiu. Właśnie dlatego konieczne jest, żebyśmy dobrze przemyśleli czego dokładnie oczekujemy od naszego wymarzonego lokum. Zakup nowoczesnego mieszkania na nowym osiedlu może okazać się najlepszym wyborem. Dlaczego?

Nowoczesne osiedla to nowoczesny standard 

Choć może zabrzmieć to dosyć oczywiście nie możemy zapominać o tym, że nowe nieruchomości spełniają nowoczesne standardy. Postęp technologiczny dotyczy każdego aspektu naszego życia, również budownictwa. Rzeczy takie jak podziemne hale parkingowe, domofony czy windy to obecnie niezbędne wyposażenie każdego budynku mieszkalnego, o czym pamiętają profesjonalni deweloperzy, jak chociażby https://nowaczestochowa.pl. W niektórych nieruchomościach z rynku wtórnego, nawet jeśli te rzeczy występują, często bywają w opłakanym stanie. Zwłaszcza windy. 

Przytulne oraz ustawne

Nowoczesne budownictwo stawia na walory praktyczne swoich nieruchomości. Mieszkania na osiedlach z wielkiej płyty najczęściej oferowane na rynku wtórnym, mają mniej korzystne ustawienie pomieszczeń, niż te budowane współcześnie. Wynika to ze specyfiki dawniejszych czasów – mieszkania budowane w okresie PRL były mniejsze i bardziej „zbite”. Dzisiejsi klienci wymagają, żeby mieszkania cechowały się przestronnością, dużą ilością wpadającego światła oraz lepszym rozkładem pomieszczeń. 

Bezpieczeństwo gwarantowane 

W dzisiejszych czasach szczególnie istotny wydaje się aspekt bezpieczeństwa. Zdarza się, że po mieszkaniach w blokach krążą naciągacze, oferujący nam wymianę drzwi wejściowych bądź zestaw garnków, oczywiście w zbyt wygórowanej cenie. Profesjonalni deweloperzy tacy jak deweloper Częstochowa, mają świadomość zagrożeń czyhających na nas w naszych mieszkaniach. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu budowanych przez siebie osiedli redukują ryzyko do minimum. Nowoczesne osiedla są strzeżone przez całą dobę, co sprawia że możemy oddawać się naszym domowym obowiązkom i przyjemnościom bez zbędnych zmartwień. 

Hotele modułowe – nowe rozwiązanie, które odmieni turystykę?

Aż 55% rodaków deklaruje, że planuje wypoczynek w hotelu nawet w czasie pandemii [1]. Właściciele obiektów muszą jednak zapewnić gościom właściwe warunki sanitarne. Aby szybko zbudować lub rozbudować ośrodek z zachowaniem wymogów stawianych przez sanepid, wielu z nich decyduje się na konstrukcje modułowe. Czym wyróżnia się takie rozwiązanie?

Inwestycja w hotel modułowy wiąże się z wieloma korzyściami. Przedsiębiorcy doceniają ją m.in. za szybkość realizacji oraz zgodność z normami BHP i przeciwpożarowymi. Do zalet konstrukcji należy także łatwość w przebudowie. W dowolnym momencie można zmienić układ pomieszczeń lub poszerzyć dostępną infrastrukturę, aby zwiększyć bezpieczeństwo sanitarne – a wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach kwestie związane z higieną będą miały duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego ośrodka wypoczynkowego.

Dlaczego warto zdecydować się na hotele modułowe?

Obiekty wznoszone z gotowych prefabrykatów w niczym nie ustępują nieruchomościom wykonanym tradycyjnymi technologiami. Są funkcjonalne i bardzo estetyczne. Wyposażono je niezbędne instalacje i udogodnienia. Posiadają pokoje z łazienkami, recepcję, pralnię, zaplecze gastronomiczne i techniczne. Jednak tym, co odróżnia je od tradycyjnych budynków, jest czas realizacji – około 50% krótszy w porównaniu z konwencjonalnymi metodami.

Ponadto budowa obiektów modułowych nie wymaga stałego nadzoru. Większość czynności związanych z budową odbywa się w zakładzie produkcyjnym. Po stworzeniu projektu i dokumentacji wykonawczej następuje produkcja gotowych prefabrykatów, które następnie montuje się w wyznaczonym miejscu. Wytworzenie modułów podlega ściśle określonym procedurom, co pozwala na wyeliminowanie błędów wykonawczych. Z uwagi na fakt, że prace na placu budowy koncentrują się na przytwierdzeniu przygotowanych wcześniej elementów, ekipa remontowa spędza na terenie inwestycji średnio kilka dni (w zależności od wielkości konstrukcji).

Łatwa rozbudowa i transport

Z rozwiązań prefabrykowanych korzystają firmy na całym świecie. Przedsiębiorcy cenią moduły między innymi za możliwość elastycznego z nich korzystania. Konstrukcje można zwiększyć lub zmniejszyć. Budynki charakteryzują się także mobilnością. Obiekty są łatwe do przewiezienia w inne miejsce – zdemontowane moduły transportuje się ciężarówkami do wybranej lokalizacji. Budynki nadają się również do swobodnej adaptacji przestrzeni – aby zmienić układ pomieszczeń, wystarczy przestawić ścianki działowe.

Postaw na hotele z modułów!

Na budowę ośrodków w technologii modułowej decydują się znane marki, jak np. sieć Marriott. Obiekty zachwycają funkcjonalnością, a przy tym stylowym designem. Budowle wzniesione za pomocą modułów są również bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, a także zmienne warunki atmosferyczne.

 1. Rynek hotelarski w Polsce 2020, horecanet.pl

Odkurzacz centralny w twoim domu!

Odkurzanie to niezbędny proces w każdym domu. Często bywa on przykrym obowiązkiem. Można jednak termu zaradzić. Jeśli Masz dość hałaśliwego i nieporęcznego sprzętu to najlepszym rozwiązaniem jest montaż odkurzacza centralnego. Jako Ziterm oferujemy kompleksowe usługi w tym zakresie. Odkurzacz centralny jest jednym z unikalnych sposobów sprzątania. Nieczystości, usuwa się w tym wypadku za pomocą jednostki odkurzacza centralnego, w sposób podobny, ale jednak nieco inny niż w przypadku odkurzacza tradycyjnego.

Czym jest odkurzacz centralny?

Bardzo inteligentnym i nowoczesnym systemem ułatwiającym regularne odkurzanie domu. Każda instalacja odkurzacza centralnego składa się w kilku elementów łączących się i tworzących spójną całość. Jakie to elementy?

 • Jednostka centralna (odkurzacz) – agregat stacjonarny, serce całej instalacji, ma bezpośredni wpływ na jakość sprzątania
 • Instalacja ssąca PVC – ten element instalacji montowany jest w podłodze i ścianach budynku. Dzięki niej zanieczyszczenia wsysane przez węża ssącego przemieszczają się do odkurzacza centralnego
 • Gniazda ssawne – montowane w ścianach, zupełnie jak gniazdka elektryczne. Połączone są z instalacją PVC, na czas sprzątania wpina się do nich lekki i wygodny w użytkowaniu wąż ssący za pomocą, którego zasysamy zanieczyszczenia.

Zalety stosowania odkurzacza centralnego

Prostsze i efektywniejsze sprzątanie to jedna z głównych zalet jakie oferuje zastosowanie w swoim domu instalacji odkurzacza centralnego. Do innych nalezą m.in.:

 • Eliminacja kurzu oraz różnego typu roztoczy, przez co cała instalacja zalecana jest w domach, w których przebywają alergicy. Przyniesie im to ulgę.  
 • Filtracja – w tradycyjnych odkurzaczach zużyte powietrze jest jedynie filtrowane i wraca ponownie do obiegu domowego. W przypadku odkurzacza centralnego rozwiązanie jest inne – powietrze transportowane jest poza budynek zapewniając mieszkańcom komfort w tym zakresie, prawdziwie eliminując wcześniej wspomniany kurz, roztocza oraz wszelkie inne zagrożenia jakie można spotkać w powietrzu.
 • Zastosowanie takiego rozwiązania to również wygoda. Nie potrzeba przenosić ciężkiego sprzętu, próbować postawić go na schodach itd. Odkurzacz centralny podczas procesu odkurzania to jedynie rura, która jest odpowiednio długa i można pozwolić sobie na swobodne manewrowanie nią celem dostania się do najpotrzebniejszych miejsc bez zbędnego nakładu siły.
 • Minimalizacja możliwości uszkodzeń – a zatem minimalizujemy też ewentualne możliwości uszkodzenia części naszego domu poprzez ów ciężki sprzęt.
 • Taki odkurzacz w ścianie to także cisza użytkowania. Jeśli w tradycyjnym rozwiązaniu przeszkadzał komuś głośny dźwięk odkurzacza, to w jednostce nie ma już takiego problemu, gdyż główna centrala znajduje się poza strefą mieszkalną, najczęściej jest to piwnica. W domu posługujemy się tylko rurą ssącą.
 • O instalacji odkurzacza centralnego najlepiej pomyśleć już na etapie powstawania budynku, a zatem jest on zalecany i najbardziej efektywny cenowo tam, gdzie powstają nowe budynki.

Zastosowanie w swoim domu odkurzacza centralnego bywa droższym rozwiązaniem, jednak trzeba pamiętać o tym, że taka instalacja się zwróci, a także jest mniej awaryjna.

Montaż i instalacja odkurzaczy centralnych

Sposób wykonania instalacji jednostki centralnej ma ogromne znaczenie dla jej przyszłego działania. Ważne jest zlecenie montażu doświadczonej firmie, takiej jak Ziterm.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu, żadne zapytanie nie pozostanie bez odpowiedzi!

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi materiałami video na Youtube, w których znajdą Państwo więcej informacji na temat naszej firmy oraz innych usługach, które oferujemy! Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ziterm.pl

Kupowanie na aukcjach internetowych Ritchie Bros: 5 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, aukcje internetowe stały się popularną metodą kupna i sprzedaży używanego sprzętu ciężkiego i ciężarówek. Zwłaszcza od czasu, gdy w marcu 2020 roku rozpoczęła się pandemia COVID-19, zapotrzebowanie na usługi online w naszej branży drastycznie wzrosło. W firmie Ritchie Bros. wszystkie aukcje sprzętu zostały całkowicie przeniesione do trybu online, co spowodowało odnotowanie rekordowej liczby uczestników.

W Europie i na Bliskim Wschodzie, Ritchie Bros. posiada wiele lokalizacji, w których licytacje odbywają się w systemie Aukcji Czasowych – w tym nasze kompleksy aukcyjne w Moerdijk (Holandia) i Meppen (Niemcy). Ten system licytacji online sprawia, że składanie ofert i kupowanie tego, czego potrzebujesz, stało się niezwykle proste. Każdy może z łatwością dołączyć do aukcji z dowolnego miejsca na świecie!

Widzimy, że coraz więcej osób bierze udział w naszych aukcjach internetowych, dlatego też  postanowiliśmy zebrać kilka pytań i odpowiedzi na temat Aukcji Czasowych. Dodaliśmy też kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci jeszcze lepiej wykorzystać doświadczenia związane z aukcjami. Czy jesteś gotowy? Zaczynamy!

Co to jest Aukcja Czasowa i jak ona działa?

Aukcja Czasowa Ritchie Bros. to łatwy w obsłudze system aukcyjny. Odbywa się ona w całości online, bez udziału licytatora. Aukcja jest otwarta przez kilka dni, a sprzęty będą sprzedawane o różnych godzinach ostatniego dnia (lub dni). W aukcji można wziąć udział przez komputer, telefon lub tablet za pośrednictwem strony internetowej lub naszej aplikacji mobilnej. Po znalezieniu jednego lub kilku sprzętów, które Cię interesują, możesz zarejestrować się na aukcji i zacząć składać oferty na kilka dni przed jej zakończeniem.

Wskazówka: Na naszej stronie internetowej znajdziesz datę i godzinę zakończenia licytacji każdego urządzenia. Licytuj wcześniej, aby nie przegapić dobrej oferty i być na bieżąco z aktywnością innych licytujących.

Co to jest aukcja bez cen minimalnych?

Aukcje Ritchie Bros. są aukcjami bez cen minimalnych. Oznacza to, że nie ma minimalnych ofert ani cen zastrzeżonych, a maszyny zawsze zostaną sprzedane w dniu aukcji oferentowi, który złożył najwyższą ofertę. Sprzedawcy nie mogą licytować swoich własnych sprzętów. Nie ma możliwości manipulowania ceną, więc tylko licytujący ustalają cenę – jest to uczciwy i przejrzysty proces!

Jak mogę zarejestrować się na aukcję online?

Załóżmy, że znalazłeś na naszej stronie internetowej jeden lub więcej sprzętów, które chciałbyś kupić. Aby zacząć licytować na naszych aukcjach, należy utworzyć bezpłatne konto Ritchie Bros. i zarejestrować się na aukcję, na której sprzedawany jest dany sprzęt. Za pomocą przycisku „Zarejestruj się, aby licytować online” można zarejestrować się na wybraną aukcję. W niektórych przypadkach konieczne może być złożenie depozytu zwrotnego.

Wskazówka: Rejestracja na naszych aukcjach jest łatwym i szybkim procesem, ale jeśli utkniesz lub masz jakieś pytania, zawsze możesz liczyć na pomoc działu obsługi klienta, który jest do Twojej dyspozycji.

Jak wygląda licytowanie? Czy muszę być online przez cały dzień trwania aukcji?

Składanie ofert na naszych Aukcjach Czasowych jest ekscytujące! Kiedy już złożysz ofertę, bierzesz udział w wyścigu z innymi licytującymi. Czy uda Ci się wygrać sprzęt za dobrą cenę? Oto jest pytanie! Wchodząc na Aukcje Czasowe, możesz śledzić aktywność wszystkich maszyn i widzieć, jak pojawiają się nowe oferty. Możesz łatwo znaleźć interesujące Cię urządzenia, filtrując je według roku, marki, modelu, numeru pozycji i wielu innych kryteriów. W interfejsie aukcji widzisz, kiedy licytacja sprzętów będzie się kończyć, ile czasu pozostało i jaka jest aktualnie najwyższa oferta.

Wskazówka: Licytuj na aukcji, używając opcji Szybka oferta i Maksymalna oferta. Dzięki opcji Szybka oferta nie musisz ręcznie wpisywać kwoty oferty, lecz składasz ją bezpośrednio po najwyższej stawce. Opcja Maksymalnej pozwala Ci wpisać maksymalną kwotę, jaką jesteś skłonny wylicytować za daną pozycję. System będzie licytował za Ciebie, utrzymując Cię w czołówce przy najniższej możliwej ofercie – aż do osiągnięcia Twojej maksymalnej kwoty. Inni licytujący nie widzą Twojej maksymalnej oferty, a system podniesie Twoją ofertę tylko wtedy, jeśli ktoś cię przelicytuje. To świetna funkcja licytowania wielu maszyn na jednej aukcji!

Czy mogę sprawdzić maszyny przed licytacją?

Zanim zaczniesz składać oferty, chcesz się upewnić, że wiesz, co kupujesz! Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, na naszej stronie internetowej dostępnych jest wiele informacji. Nasze lokalne zespoły inspektorów dostarczają szczegółowych informacji na temat wszystkich sprzedawanych przez nas sprzętów. Pozycje są zamieszczone na naszej stronie internetowej wraz z dziesiątkami zdjęć, filmów i opisów. To doskonałe miejsce, aby rozpocząć inspekcję! Dla większej pewności można również osobiście odwiedzić nasz plac aukcyjny. Wszystkie sprzęty sprzedawane na aukcji są sprzedawane „w miejscu, w którym się znajdują i stanie w jakim są”,  dlatego zawsze zalecamy klientom samodzielne sprawdzenie maszyn, jeśli jest to możliwe. Wreszcie, jeśli potrzebujesz specjalnej pomocy lub porady, możesz skontaktować się z lokalnym serwisem aukcyjnym, który z przyjemnością udzieli Ci pomocy.

Artykuł sponsorowany

Projekty domów jednorodzinnych – dlaczego układ pomieszczeń ma znaczenie?

Każdy kto chociażby w latach studenckich, doświadczył dzielenia przestrzeni mieszkalnej z innymi, często obcymi ludźmi, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest układ pomieszczeń oraz odpowiedni podział terytorium. W końcu od tego zależy komfort wszystkich lokatorów. Niejedna osoba marzy o własnym, pięknym i przestronnym domu jednorodzinnym, w którym będzie mogła zostać władcą swojej własnej przestrzeni. Jednak nawet jeśli już uda nam się rozpocząć budowę, może okazać się, że niewłaściwie rozplanowane pokoje oraz pomieszczenia użytkowe, takie jak kuchnia czy łazienka, będą przyczyną drobnych niedogodności, które skutecznie mogą uprzykrzyć rodzinne życie. Dlatego właśnie projekty domów jednorodzinnych powinny być szczególnie dopracowane pod tym względem. Więcej na ten temat w poniższym tekście.

Projekty domów jednorodzinnych – układ pomieszczeń a funkcjonalność

Bez względu na to, czy dom jest jedno czy dwu piętrowy, ważne jest, aby zapewnić zamieszkującym go osobom swobodny dostęp do łazienki czy kuchni. Jeżeli mamy więcej niż jedno piętro, należałoby więc łazienkę umieścić na każdym z nich. To może okazać się szczególnie przydatne jeśli mamy domu seniora, który powinien raczej unikać przemieszczania się między piętrami. Ważne jest także położenie kuchni. Musimy w końcu pamiętać, że stamtąd unosić się będą zapachy, które mogą przenikać do innych pomieszczeń. Stąd najlepiej, aby nie znajdowała się blisko pokoju, w którym przyjmujemy gości. Powinien w niej także być swobodny dostęp do okna, dzięki czemu bez trudu można będzie ją przewietrzyć lub uprzyjemnić sobie gotowanie w ciepły letni dzień. Większość współczesnych projektów domów jednorodzinnych uwzględnia dostęp do okien, ze względu na troskę o naturalne doświetlenie domu, co często przekłada się na oszczędność energii.

Projekty domów jednorodzinnych – układ pomieszczeń a rytm dnia

Jednym ze sposobów na tworzenie funkcjonalnych i przemyślanych projektów domów jednorodzinnych, jest podział powierzchni na strefy. To bardzo dobry sposób na stworzenie planu budynku i organizację przestrzeni odpowiadającą potrzebom domowników. Praktycznym pomysłem jest podzielenie domu ze względu na standardowy przebieg dnia całej rodziny. Oznaczałoby to zatem wydzielenie strefy dziennej, w której dzieci mogłyby odrabiać lekcje lub się bawić, a dorośli pracować przy biurku lub zajmować się codziennymi obowiązkami oraz strefy relaksu, w której wszyscy wspólnie oglądają telewizor, grają w gry lub spożywają posiłki. Trzecia strefa obejmowałaby część sypialnianą, w której można by się wyciszyć oraz przygotować do snu. Tego rodzaju projekt sprawdza się doskonale w większości budynków. Przykładowe projekty domów jednorodzinnych wykorzystujące koncept tworzenia stref, można obejrzeć tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych.html. Warto sprawdzić, czy tego typu aranżacja przypadnie nam do gustu.

Projekty domów jednorodzinnych – układ pomieszczeń a prywatność domowników

Bardzo częstą metodą projektowania układu pomieszczeń jest także dzielenie ich na część przeznaczoną dla gości oraz prywatną. Wiele osób bardzo ceni sobie rodzinne życie i lubi zapraszać do siebie członków familii oraz znajomych. Jednak gościnność przeważnie ma swoje granice i każdy z domowników chce mieć kawałek własnej przestrzeni tylko dla siebie. Wyraźnie wydzielony jest więc salon oraz pomieszczenia wspólne, w których wszyscy razem spędzają czas oraz strefa, w której znajdują się prywatne pokoje należące do lokatorów. To rozwiązanie często praktykuje się w domach dwupiętrowych, gdzie na parterze pomieszczenia są ogólnodostępne, a na piętrze znajdują się wydzielone sypialnie.