nowoczesna budowa domu
Polecane

Budowa domu – jaką technologię budowlaną wybrać?

Swój wymarzony dom można postawić z wykorzystaniem różnych technologii budowlanych. Jakie z nich obecnie używane są najczęściej? Jakie mają zalety i wady? Wyjaśniamy główne kwestie dotyczące popularnych technologii budowy domów jednorodzinnych!

Technologia murowana

To obecnie nadal najczęściej używana technologia w trakcie budowy domów jednorodzinnych w Polsce, która stosowana jest od wielu lat i obecnie, po licznych udoskonaleniach, także jest najpopularniejsza.

Murowana technologia budowy domów pozwala na wzniesienie wytrzymałych, trwałych budynków, które mogą służyć przez wiele lat. Są one wysoce odporne na czynniki zewnętrzne, ale z drugiej strony ich budowa jest również dość czasochłonna, ponieważ obejmuje ona wykonanie szeregu prac mokrych, takich jak murowanie, betonowanie, tynkowanie.

Gdy planowana jest taka budowa domów Jastrzębie Zdrój – https://tikpro.pl/budowa-domow-jastrzebie-zdroj jest jedną z miejscowości, gdzie można skorzystać z usług generalnych wykonawców świadczących usługi w tym właśnie zakresie.

Technologia szkieletowa

To bardzo popularna technologia w Ameryce Północnej oraz w krajach skandynawskich, która polega na przygotowaniu szkieletu drewnianego do budowy domu. Szkielet ten następnie okładany jest innymi materiałami, na przykład płytami drewnopochodnymi, gipsowo-kartonowymi.

Technologia szkieletowa pozwala na szybką budowę domu, ponieważ ogranicza prace mokre, dlatego do budynku można przeprowadzić się nawet po paru miesiącach. Dobrze wykonane domy w technologii szkieletowej są też ciepłe i trwałe, chociaż ich wytrzymałość nie jest tak duża, jak w przypadku domów murowanych.

Technologia prefabrykowana

Ciekawym wyborem przy budowie domu jednorodzinnego jest również wykorzystanie prefabrykatów, czyli elementów wcześniej wykonanych w fabryce i transportowanych na plac budowy, by tam wykonać gotowy budynek.

Prefabrykaty w budowie domów jednorodzinnych występują w wielu wariantach, między innymi można zdecydować się na dom kontenerowy na bazie gotowych kontenerów, także przeznaczonych do zamieszkania całorocznego, dom prefabrykowany drewniany, dom prefabrykowany z keramzytu, aby wspomnieć o kilku z nich.

Atutem prefabrykatów jest szybkość budowy domu, a także jego wysoka jakość, ponieważ są one produkowane w fabrykach i muszą spełniać określone wymogi. Takie domy, zależnie od ich technologii, można również kupić w przystępnych cenach.

Przed zdecydowaniem się na wybudowanie domu jednorodzinnego warto więc porównać różne technologie budowy domów, by znaleźć taką, która będzie optymalna i dostosowana do indywidualnych potrzeb!

Dodaj komentarz