Polecane

4 sposoby na obniżenie kosztów budowy domu

bella_w1Duże koszty budowy domu sprawiają, że inwestorzy często szukają sposobów na zmniejszenie swoich wydatków. Warto jednak wiedzieć, jak robić to z głową. Kupowanie tańszych materiałów budowlanych może bowiem prowadzić do obniżenia jakości wykonania, a nawet… zwiększać przyszłe koszty eksploatacji budynku. Na szczęście istnieje wiele innych, rozsądniejszych sposobów ograniczania wydatków.

Na czym więc nie warto oszczędzać? Jak racjonalnie obniżać koszty budowy domu bez strat dla komfortu i estetyki? Najlepsze rozwiązania podpowiadają specjaliści z pracowni architektonicznej Dobre Domy.

1. Wybór gotowego projektu domu

Gotowe projekty są nawet kilkukrotnie tańsze od projektów przygotowanych na indywidualne zamówienie. Wymagają wprawdzie pewnych kompromisów – nie uwzględniają bowiem wszystkich wskazówek i upodobań inwestora. Szeroki wybór gotowych planów sprawia jednak, że łatwo można znaleźć projekt zbliżony do ideału. Co więcej – gotowe projekty Dobre Domy są dostępne niemal od ręki.

2. Wybór domu o nieskomplikowanej bryle

Im mniej skomplikowana forma domu, tym niższe koszty jego budowy. Każdy dodatkowy element dekoracyjny, jak wykusz czy lukarna, zwiększa liczbę potrzebnych bloczków ściennych i ilość materiałów izolacyjnych oraz wykończeniowych. Dotyczy to również dachu – jego budowa należy bowiem do najdroższych etapów (skomplikowana konstrukcja może pochłonąć nawet 40%  kosztów całej budowy!). Dużą oszczędnością będzie więc wybór projektu z dachem prostym – bez wielu skosów i spadków.

3. Optymalna powierzchnia domu

Koszt budowy rośnie również wraz z metrażem. Warto więc zastanowić się, jaka będzie optymalna powierzchnia domu w kontekście liczby domowników – czy czteroosobowa rodzina naprawdę potrzebuje przestrzeni ponad 150 m2 itd. Co więcej: duży dom generuje również wysokie koszty eksploatacji oraz wymaga większej (a więc również droższej) działki.

4. Dom bez piwnicy

Dużą oszczędnością okaże się także rezygnacja z podpiwniczenia domu. Dawniej w pomieszczeniach poniżej gruntu urządzano kotłownie i schowki, dziś popularność zyskują niewielkie kotły, które nie wymagają składowania opału w piwnicy. Na schowek czy spiżarnię można natomiast z powodzeniem przeznaczyć przestrzeń pod schodami czy na poddaszu. Tymczasem podpiwniczenie wymaga od inwestora poniesienia dużych, dodatkowych nakładów finansowych m.in. na zbadanie poziomu wód gruntowych, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian zewnętrznych, zbudowanie stropu nad piwnicą i schodów.

Pamiętaj! Nie warto oszczędzać na materiałach i wykonawcach. Jeśli zdecydujesz się na tanie materiały bez atestu, ryzykujesz, że okażą się nietrwałe i zawodne, a dom po krótkim czasie będzie wymagał remontu. To samo dotyczy jakości wykonania – tylko doświadczona, sprawdzona ekipa zagwarantuje, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z zaleceniami producentów i normami bezpieczeństwa. Oczywiście – wiele prac można wykonać samodzielnie, ale specjalistyczne zadania lepiej powierzyć fachowcom.

Dodaj komentarz