Remonty

Jak nowocześnie i funkcjonalnie urządzić łazienkę?

Łazienka to pomieszczenie, które powinno być ładne, nowoczesne, ale także i praktyczne. Warto mieć na uwadze, że w czasie remontu będzie to jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń. To właśnie na łazienkę przeznaczamy bardzo dużo czasu oraz znaczną część przewidzianego budżetu. Warto więc dobrze przygotować się do urządzania swojej łazienki.

Od czego zacząć?

Remontowanie łazienki zaczynamy oczywiście od dobrego planu. Pierwsze dwie rzeczy, jakie powinniśmy zrobić to zabezpieczenie budżetu oraz zarezerwowanie terminu w u fachowców, o ile nie planujemy remontować łazienki w pełni samodzielnie. Trzeba liczyć się z tym, że koszt remontu łazienki będzie stosunkowo wysoki, dlatego zawsze warto przeznaczyć około 20% więcej środków, niż pierwotnie szacujemy.

Pierwszym etapem planowania powinno być określenie kwestii technicznych. Wiele osób robi ten błąd, że najpierw skupia się na szukaniu inspiracji, nastawia się na pewne modne rozwiązania, a później okazuje się, że nie da ich się w danej łazience wykorzystać, bo na przykład brakuje na to miejsca. Właśnie dlatego najpierw mierzymy całe pomieszczenie i nanosimy wymiary na papier. Należy zwrócić uwagę na takie kwestie jak odległości od drzwi, położenie punktów wodnych, wysokość pomieszczenia.

Na samym początku należy ocenić czy konieczna będzie wymiana posadzki, czy może zechcemy zainstalować ogrzewanie podłogowe. Bardzo ważne jest sprawdzenie, czy będzie potrzebne przenoszenie punktów hydraulicznych oraz elektrycznych. Później należy zdecydować jakie okładziny zostaną zastosowane na ścianach, podłogach czy będzie robiony sufit podwieszany. Należy też zdecydować o wyborze pomiędzy wanną a kabiną prysznicową oraz o tym, czy w łazience będzie bidet, czy chcemy ustawić elektryczną suszarkę na pranie.

Remont łazienki samodzielnie czy z pomocą wykwalifikowanej ekipy?

Łazienka jest pomieszczeniem wymagającym, zdecydowanie więc zaleca się wykonywanie takiego remontu z pomocą ekipy fachowców. Osoby nieposiadające stosownego doświadczenia nie powinny zajmować się przerabianie instalacji wodnej czy elektrycznej.

Również układanie kafli wbrew pozorom wcale nie jest tak prostą czynnością i na pewno nie wyjdzie dobrze za pierwszym razem. Inne prace, jakie trzeba wykonać w łazience to biały montaż, nawiercanie otworów pod wieszaki i półki, malowanie. Osoby, którym zależy na uzyskaniu nowoczesnej łazienki, a same nie posiadają wiedzy o aktualnych trendach, mogą skorzystać z pomocy architekta wnętrz.

Co warto kupić do nowoczesnej łazienki?

Dużą uwagę należy poświęcić także doborowi mebli łazienkowych. Gdy nasza łazienka jest bardzo mała, warto postawić na nowoczesne meble łazienkowe na wymiar, gdzie szafki zostaną sprytnie wkomponowane w ściany, a my będziemy mogli ukryć wewnątrz najpotrzebniejsze akcesoria. Bardzo wygodne są szafki podwieszane, gdyż ułatwiają one sprzątanie i przemieszczanie się w łazience. Nie można też zapomnieć o modnych dodatkach takich jak dywaniki i nowoczesne wieszaki na ręczniki. Oprócz tego warto zakupić nowoczesne i minimalistyczne pojemniki na środki myjące.