Remonty

Jak odgrzybić system wentylacyjny?

Jak odgrzybić system wentylacyjny?

Wentylacja ma za zadanie wymieniać zużyte powietrze wewnątrz pomieszczeń na świeże, pobrane spoza budynku. Prym w tym zadaniu wiodą systemy wentylacji mechanicznej, w tym rekuperacji. Jednak, aby ich wydajność pozostała niezmienna, konieczne jest regularne czyszczenie i odgrzybianie systemu. W innym przypadku, zamiast świeżym powietrzem, będziemy oddychać zanieczyszczonym.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Rekuperacja, którą oferuje na przykład Ventido Hurotownia wentylacji, to wentylacja połączona z odzyskiwaniem ciepła. Przepływające przez rekuperator zużyte powietrze oddaje swoje ciepło na wymiennik, skąd trafia na strumień, który ma dopiero trafić do pomieszczeń. Jest on jednak nie tylko wstępnie ogrzany, ale także oczyszczony dzięki temu, że wcześniej trafił na filtr powietrza.

Ruch powietrza w systemie wymuszają wentylatory: nawiewny i wyciągowy. Powietrze z kolei przepływa do wszystkich pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi, rozprowadzonymi po całym budynku. W efekcie posiadamy w domu silnie rozbudowany system, w którym niestety mogą gromadzić się zanieczyszczenia oraz rozwijać chorobotwórcze grzyby.

Jak powstają warunki do rozwoju grzybów?

Zadaniem rekuperatora, oferowanego choćby na Ventido.pl, jest nie tylko odzyskiwanie ciepła (a tym samym zmniejszenie rachunków za ogrzewanie), ale także oczyszczanie powietrza trafiającego do budynku i usuwanie tego, które zostało zanieczyszczone w domu przez jego mieszkańców. Często jest one wysycone dużą ilością wilgoci, która jest odprowadzana kanałami poza budynek.

To niestety może sprzyjać rozwojowi chorobotwórczych grzybów, które w takich warunkach – ciepłych i wilgotnych, znajdują dla siebie idealne warunki do rozwoju. Ich zarodniki z kolei unoszą się swobodnie w powietrzu – także tym pobieranym spoza budynku. Jeśli mamy dobry filtr – osadzą się na nim, jeśli słabszy – będą migrować kanałami wentylacyjnymi, także do pomieszczeń.

Chorobotwórcze grzyby

Grzyby bardzo łatwo i szybko rozmnażają się a ich zarodniki przenoszą z powietrzem. Dotyczy to głównie pleśni. Jej produkty przemiany materii są toksyczne dla ludzkiego zdrowia (wydzielają miotoskyny). Równie groźne jest wdychanie zarodników. Nie tylko osłabiają naszą odporność, ale także przyczyniają się do powstawania alergii oraz chorób kładu oddechowego.

Jak czyścić wentylację?

Na początek musimy zadbać o regularną wymianę filtrów rekuperatora. To na nim zostaje najwięcej zanieczyszczeń, które mogą zaburzyć jego pracę i sprawić, że filtr przestanie spełniać swoją rolę. Czyścić musimy także łopatki wentylatorów oraz sam wymiennik ciepła. Pamiętajmy, że w kurzu znajdują się zarodniki grzybów, gotowe by zacząć się rozmnażać.

Bardzo istotne jest także czyszczenie czerpni i wyrzutni (najczęściej z owadów), aby zapewnić swobodny przepływ powietrza w instalacji. To samo dotyczy anemostatów. Nie możemy oczywiście zapomnieć o czyszczeniu kanałów wentylacyjnych, które mogą pokrywać się kurzem, a w którym mogą rozwijać się pleśnie i inne chorobotwórcze grzyby.

Czyszczenie mechaniczne

Czyszczenie mechaniczne jest najpopularniejszym sposobem na usuwanie grzybów i zanieczyszczeń z wentylacji. Oczywiście zająć się tym powinna wykwalifikowana firma, która posiada odpowiednie obrotowe szczotki czyszczące i robota z kamerą. Wspomnianą szczotkę wprowadza się do kanału wentylacyjnego, podłącza się do wentylatora wyciągowego, który zaczyna działać jak odkurzacz.

W dużych obiektach takie czyszczenie przeprowadza się odcinkami, pozamykanymi z każdej strony „balonem”, dzięki któremu zanieczyszczenia nie „uciekają”. Oczywiście wentylację możemy też czyścić sprężonym powietrzem czy odkurzaczami do tego przeznaczonymi. Ich zadaniem jest każdorazowo usunięcie stałych zanieczyszczeń, co pozwoli przejść do etapu drugiego.

Kolejny etap – dezynfekcja wentylacji

Środki bakteriobójcze czy grzybobójcze, wprowadzane do kanałów wentylacyjnych, mają za zadanie skutecznie je odgrzybić. Polega to na zniszczeniu struktur komórkowych grzybów oraz uniemożliwieniu rozwoju zarodników. Metoda ta polega na pryskaniu kanału odpowiednim, atestowanym środkiem, który skutecznie usunie wszelkie biologiczne zanieczyszczenia z wentylacji.