Deweloperzy Informacje Komercyjne Przemysłowe Remonty

Jak wybrać dobrą ekipę budowlaną?

Gdy już przebrniemy przez wszystkie formalności i czekamy już tylko na pozwolenie na budowę, przychodzi czas na wybranie ekipy budowlanej. Musimy poszukać wykonawców i wybrać tych odpowiednich. Jak tego dokonać?

Wybór właściwej ekipy budowlanej nie jest łatwą sprawą, gdyż to właśnie od pracy tych ludzi zależy, czy budynek powstanie w planowanym terminie i czy będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jakość dostępnych na rynku materiałów budowlanych jest coraz wyższa, natomiast przy czynniku ludzkim na budowie tradycyjnie stawia się znak zapytania. Na szczęście solidnych ludzi i firm w branży budowlanej nie brakuje, a ekipy budowlane i instalatorzy posiadający stałą siedzibę, odpowiednio dbają o swoją opinię i wiedzą, że dzięki potędze Internetu nic się dzisiaj nie ukryje. Firmy, którym warto zaufać, są zwykle znane lokalnie, w wielu przypadkach reprezentują także duże i wiodące marki materiałów budowlanych.

Zima – czas na poszukiwanie
Zima uchodzi za najlepszy czas na poszukiwanie wykonawców. Możemy wtedy przeglądać strony internetowe firm i ekip budowlanych, czytać fora internetowe i opinie. To także odpowiedni moment, by umawiać się na spotkania z wykonawcami i umawiać terminy robót w nadchodzącym sezonie budowlanym.

Gdzie szukać opinii o wykonawcach?
Poza szukaniem opinii w Internecie, zawsze możemy zasięgnąć wiedzy wśród rodziny, znajomych czy sąsiadów. Polecenie ekipy przez bliskie osoby jest jedną z ważniejszych rekomendacji. Możliwości interesujących nas wykonawców możemy poznać także na początku rozmów z nimi. Wystarczy poprosić o wystawione na piśmie referencje ze zrealizowanych wcześniej budów, przyjrzeć się zdobytym przez firmę certyfikatom, a także poprosić o kontakt do inwestorów, z którymi firma wykonawcza współpracowała przy realizacji ich projektów. Można umówić się także na obejrzenie zrealizowanych już obiektów, jak i podejrzenie ekipy w trakcie pracy przy aktualnie realizowanym projekcie.

Odpowiednie podejście do ceny
Niektórzy inwestorzy, chcąc oszczędzić jak najwięcej pieniędzy, kierują się niską ceną. Tymczasem jak najniższa cena wykonania prac nie powinna być najważniejszym kryterium. Zbyt niska cena zwykle oznacza również niższą jakość wykonywanych usług. W rezultacie musimy się wtedy liczyć z tym, że nie wszystko pójdzie po naszej myśli, co może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty. Nie chodzi tu jednak o to, by firma, na której usługi się zdecydujemy, była bardzo droga. Najlepiej jest wybrać dwie czy trzy ekipy budowlane oferujące uśrednione stawki, a następnie przeanalizować ich doświadczenie oraz jakoś wykonywanych przez nie usług.

Kwestia zaplecza socjalnego
Jedną z ważnych kwestii przy wyborze ekipy budowlanej jest zaplecze socjalne dla pracowników budowy. Musimy dopytać, czy firma sama zapewnia takowe zaplecze swoim pracownikom czy oczekuje tego od wykonawcy. Pamiętajmy, że w skład zaplecza socjalnego wchodzi miejsce noclegowe wraz z toaletą oraz możliwością przygotowania ciepłego posiłku.

Na końcu formalności
Ostatnią kwestią, o którą musimy zadbać, jest dopełnienie formalności. Wtedy to podpisujemy z wykonawcą umowę, w której zawarte są terminy wykonywania prac, ceny, terminy płatności za poszczególne etapy, a także kary za niedotrzymanie terminów.

Dodaj komentarz