ceramiczne kominy
Polecane

Kominy ceramiczne – jak są zbudowane i jakie mają zalety?

Komin ceramiczny, znany również jako ceramiczny wkład kominowy, jest elementem systemu kominowego, który jest instalowany wewnątrz murowanego komina w celu zapewnienia izolacji oraz poprawy wydajności ciągu. Co warto wiedzieć na temat kominów ceramicznych?

Budowa komina ceramicznego

Kominy ceramiczne składają się z kilku elementów, do których zaliczane są:

  • Podstawa

Jest ona instalowana na podstawie komina. Najczęściej jest zbudowana z cegieł lub bloków.

  • Wkład ceramiczny

Ceramiczny wkład kominowy to cylindryczna lub prostokątna rura wykonana z wysokiej jakości materiału ceramicznego. Znajduje się ona we wnętrzu, rozciągając się od jego podstawy do szczytu.

  • Izolacja

Dookoła wkładu stosuje się materiał izolacyjny, na przykład jest to lekkie keramzytowe kruszywo (keramzyt). Izolacja ta pomaga zatrzymywać ciepło, zwiększa wydajność ciągu i chroni konstrukcję przed nadmiernym przenoszeniem ciepła.

  • Dodatkowe elementy

Stosowane są odpowiednie elementy łączące kominy ceramiczne – https://kominprofil.pl/kominy-ceramiczne/ oraz pozwalające na ich wydajne używanie, na przykład są to drzwiczki rewizyjne.

  • Połączenia i uszczelnienia

Połączenia między odcinkami wykładziny ceramicznej są uszczelniane przy użyciu odpowiedniej zaprawy ogniotrwałej lub uszczelniaczy, aby zapewnić szczelne dopasowanie i zapobiec wydostawaniu się gazów i dymu.

Jakie zalety mają kominy ceramiczne?

Nowoczesne kominy ceramiczne mają wiele zalet. Dlaczego są one tak często wybierane?

  • Lepsza efektywność ciągu

Gładka powierzchnia wewnętrzna ceramicznego wkładu kominowego sprzyja wydajnemu ciągowi, umożliwiając płynny przepływ spalin, dymu w górę komina. Pomaga to zapobiegać cofaniu się tych gazów i zapewnia odpowiednią wentylację.

  • Izolacja cieplna

Ceramiczne wkłady kominowe zapewniają doskonałe właściwości izolacyjne, zmniejszając przenoszenie ciepła do otaczającej konstrukcji murowanej. Ta izolacja pomaga zapobiegać uszkodzeniom komina i pobliskich materiałów palnych w wyniku nadmiernego ciepła, a także przekłada się na efektywniejsze ogrzewanie budynków.

  • Odporność na korozję

Kominy ceramiczne są wysoce odporne na korozyjne działanie gazów spalinowych i kwaśnych gazów, dzięki czemu są trwałe i wytrzymałe.

  • Szerokie zastosowanie

Ceramiczne wkłady kominowe są kompatybilne z różnymi rodzajami paliw, w tym drewnem, węglem, gazem i olejem. Mogą wytrzymać wysokie temperatury i korozyjne gazy związane z tymi paliwami.

  • Łatwa instalacja i konserwacja

Ponadto takie wkłady kominowe są stosunkowo łatwe do zainstalowania. Wymagają również minimalnej konserwacji w celu usunięcia nagromadzenia zanieczyszczeń.

Wobec tego kominy ceramiczne to obecnie najczęściej używane rodzaje kominów, które doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i innych obiektów, w tym przemysłowych, użyteczności publicznej czy komercyjnych.

Dodaj komentarz