Materiały Remonty

Okap podszafkowy – czy sprawdzi się w każdej kuchni?

okap-podszafkowy-–-czy-sprawdzi-sie-w-kazdej-kuchni-2Okap podszafkowy to ciekawy sposób na rozwiązanie kwestii oczyszczania powietrza w pomieszczeniu. Element jest uważany za urządzenie uniwersalne, które pasuje do niemalże każdej kuchni. Czy na pewno jest to prawdą? Zobacz, kiedy warto zainwestować okap podszafkowy i czym się kierować, wybierając go!

Okap podszafkowy – w jakiej kuchni się sprawdzi?

Okap podszafkowy warto zastosować przede wszystkim w kuchniach, w których nie ma możliwości podłączenia do wyciągu kominowego. Najczęściej ma to miejsce w budynkach wielorodzinnych, gdyż przepisy budowlane zabraniają podpinania kilku okapów kuchennych do jednej instalacji. Ze względu na to, że okap podszafkowy pracuje w obiegu zamkniętym, nie trzeba go do niej podłączać – jest więc jedynym możliwym rozwiązaniem w takich pomieszczeniach.

Tego rodzaju okap kuchenny najlepiej sprawdza się w niewielkich kuchniach o metrażu nieprzekraczającym 20 m². Dlaczego? W większych pomieszczeniach urządzenie mogłoby okazać się nieefektywnie, gdyż nie byłoby w stanie usunąć z powietrza wszystkich cząsteczek tłuszczu czy nieprzyjemnych zapachów. Jest to spowodowane tym, że okap nie jest podłączony do wyciągu komina – nie wymienia więc powietrza, lecz jedynie je oczyszcza. Jego wydajność jest więc całkowicie uzależniona od wydajności samych filtrów.

okap-podszafkowy-–-czy-sprawdzi-sie-w-kazdej-kuchni

Zalety okapu montowanego pod szafką

Dlaczego warto wyposażyć kuchnię w okap podszafkowy?

– urządzenie cechuje się niewielkimi wymiarami, dzięki czemu wpasuje się nawet w najmniejszą kuchnię. Na rynku możesz też znaleźć nowoczesne okapy podszafkowe teleskopowe. W tej sytuacji przód można wysunąć podczas użytkowania elementu, a później po prostu schować tak, by nie zajmował zbyt dużo przestrzeni;

– nie wymaga podłączenia do systemu wentylacyjnego. Umożliwia Ci to zamontowanie go w niemalże każdym miejscu w kuchni – wystarczy tylko zapewnić mu dostęp do źródła zasilania;

– ten rodzaj okapu jest przeznaczony do stosowania z szafką. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania tuż nad kuchenką – możesz tam schować np. przyprawy, by zawsze mieć je pod ręką;

– na korzyść okapów podszafkowych przemawia również ich cena – są znacznie tańsze niż inne modele.

okap-podszafkowy-–-czy-sprawdzi-sie-w-kazdej-kuchni-3

Dobry okap podszafkowy – czyli jaki?

Kupując okap podszafkowy, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność – od tego parametru zależy bowiem to, czy urządzenie będzie w stanie oczyścić powietrze w całej kuchni. Jak dobrać okap do wielkości wnętrza? Zacznij od wymierzenia kubatury kuchni. Następnie pomnóż ją przez 6, a wynik podaj w metrach sześciennych na godzinę – właśnie taką wydajność powinien posiadać okap, aby sprawdzić się w pomieszczeniu.

Istotną kwestię stanowią również filtry, w które jest wyposażony okap. Standardem są filtry wykonane z filcu, znacznie korzystniejszą opcją są jednak te, które wykonano z aluminium. W tej drugiej sytuacji masz do czynienia z akcesorium przeznaczonym do wielokrotnego użytku – po zabrudzeniu możesz je spokojnie umyć wilgotną ściereczką czy nawet wstawić do zmywarki. Zabrudzony filtr filcowy należy z kolei wymienić na nowy. Ważne jest także, by okap posiadał filtr węglowy, który będzie neutralizować powstające podczas gotowania zapachy.

Dodaj komentarz