Polecane Technologie

Wady i zalety domów szkieletowych

home-construction-2538773_1280Macie działkę i nieprzerwanie marzycie o własnym domu? Przerażają was jednak dwie rzeczy – ogromne koszty i czas związany z budową? Jednym z rozwiązań tej sytuacji jest dom szkieletowy. Oczywiście – tak jak w przypadku każdego rodzaju budynku – ma on zarówno swoje dobre, jak i złe strony.

Amerykański sen

Dzięki coraz to nowszym technologiom, marzący o własnym domu, nie muszą ograniczać się jedynie do tych tradycyjnych murowanych. Możemy zdecydować się na przykład na budynki pasywne czy energooszczędne. W ostatnich kilku latach prawdziwą furorę robią jednak domy wykonywane w technologii szkieletowej. Ich koncepcja jest szczególnie popularna za oceanem – na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Pamiętacie programy, gdzie w przeciągu kilku dni tworzono od podstaw dom? Wtedy wydawało nam się to niemożliwe. Minęło kilka lat i proszę – moda na tego typu konstrukcje dotarła również do Polski. Co je odróżnia od masywnych murów? Właściwie wszystko – od metod wznoszenia, przez właściwości użytkowe, a na różnicach w sposobie użytkowania kończąc.

Wady i zalety

Domy szkieletowe – jak sama nazwa wskazuje – są budynkami, których konstrukcja opiera się na szkielecie. Jest ona lekka i prosta. Możemy zapomnieć o rozbudowanych fundamentach i ciągnącym się miesiącami murowaniu. „Wybudowanie” tego rodzaju konstrukcji zajmuje przeważnie trzy, cztery miesiące, podczas gdy tradycyjnego domu około dwóch, trzech lat. Niewątpliwymi zaletami – poza szybkością budowy – są też niska cena, łatwość wykończenia, a także rozbudowy. Dzięki temu w miarę upływu czasu możemy nasz dom dostosowywać do nowych potrzeb dobudowując kolejne pomieszczenia.

Co ciekawe, jeśli budynek murowany i szkieletowy mają taką samą kubaturę, to ten drugi ma większą powierzchnię użytkową. Jak to możliwe? Wszystko spowodowane jest niewielką grubością ścian zewnętrznych.

Oczywiście domy szkieletowe to nie same zalety. Ich największą wadą jest fakt, że… w Polsce nie są one tak popularne jak za oceanem. Efekt? Znalezienie odpowiedniej ekipy często jest czasochłonne. A to przecież od niej zależy, jak długo będziemy cieszyć się własnym domem – jeśli nie ma doświadczenia przy tego typu konstrukcjach, trwałość budowli może się znacznie zmniejszyć. W budownictwie szkieletowym nie wolno sobie pozwolić na jakiekolwiek odstępstwa od reżimu technologicznego – nawet niewielkie błędy mogą prowadzić do przykrych i zazwyczaj nieodwracalnych konsekwencji. Należy więc postawić na firmę, która rzeczywiście specjalizuje się w tego rodzaju konstrukcjach. Jeśli dom jest solidnie wykonany, możemy go spokojnie użytkować przez około 50 lat bez generalnego remontu! Problem pojawia się też w przypadku wyboru materiałów. Na nich nie należy oszczędzać. Podstawą jest starannie wyselekcjonowane drewno – najlepiej suszone przemysłowo (o wilgotności nie większej niż 18%), o gładkich powierzchniach i zaokrąglonych krawędziach. Aby dostać to odpowiedniej jakości, musimy się trochę postarać. Pamiętajmy też, że należy je prawidłowo eksploatować i konserwować zgodnie z zaleceniami danej technologii. Więcej na temat domów szkieletowych, a także projektowych inspiracji dowiemy się ze strony novio.pl

Dodaj komentarz