Wiosna za pasem

ikea-2714998_960_720

Zima jest okresem przejściowym dla wielu przedsiębiorstw i dziedzin. Wówczas właściciele mają szansę oszacować straty, jak i zyski z bieżącego roku, oraz przygotować się na sezon wiosenno-letni. Warto więc wiedzieć, na czym się skupić, aby rozpocząć nadchodzący okres z odpowiednim przygotowaniem.

 

Ten przejściowy, zimowy czas jest idealnym do tego, aby rozpocząć zmiany nie tylko w samym przedsiębiorstwie, ale też magazynach. Dzięki czemu jakość i szybkość wykonywanej pracy będzie znacznie lepsza, a co za tym idzie – bardziej komfortowa. W tym okresie pracodawcy najczęściej decydują się na mniejsze naprawy czy usprawnienie oferowanych usług.

W artykule firmy Magazyny24 eksperci podkreślają, że tego typu zadania wykonywane są przede wszystkim przez firmy z branż budowlanych czy rolniczych. Wynika to z faktu, że w pozostałych okresach, prężnie działają realizując swoje zadania. Stąd bardzo często pracodawcy czy właściciele ziemscy decydują się na przeprowadzenie renowacji w magazynach.

Od czego zacząć zmiany?

Każdą zmianę należy rozpocząć od racjonalnego wyznaczenia mocnych i słabych stron w przedsiębiorstwie oraz sprawdzeniu tego, co najbardziej chwalą sobie klienci. To wiążę się z niwelowaniem zagrożeń, które mogą się pojawić, gdy jakiś element w firmie nie działa na tyle ile powinien bądź wcale.

Dla wielu przedsiębiorstw jednym z takich miejsc jest właśnie magazyn. W firmach produkcyjnych jest on duszą całej marki. Nieodpowiedni harmonogram czy niedziałające zasady mogą zaburzyć nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwa. Stąd tak ważne jest przyjrzenie się temu, czy: zadania wykonywane przez pracowników są efektywne i szybkie, czy sprzęt nie zawodzi, czy pracownicy stosują się do zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z dostępnych narzędzi lub czy ilości magazynowanych rzeczy są odpowiednie.

Dobrze zoptymalizowany plan i zasady zwiększają jakość nie tylko produkowanych rzeczy, ale także działania całego przedsiębiorstwa. Ważne jest to, aby za każdym razem, gdy w firmie pojawia się nowy sprzęt bądź nowe reguły pracy były one objaśniane i aktualizowane dla pracowników. Dzięki temu nie tylko zwiększa się wiedza, ale i motywacja do pracy. Jest to również prosta droga do tego, żeby zapobiec ewentualnym wypadkom lub nadużyciom.

Kolejny krok to?

Żadna zmiana w magazynie nie uda się bez przeprowadzanie dokładnej inspekcji. Warto więc w okresie zimowym poświęcić odrobinę czasu na sprawdzenie oraz przegląd maszyn i narzędzi. Można nieco bliżej przyjrzeć się także taśmom transportowym oraz systemom alarmowym.

W przypadku firm, które nie posiadają monitoringu, to idealny okres na zainstalowanie takiego systemu, zwłaszcza, w magazynie. Pracodawca może śmiało zapytać swoich pracowników, czy uważają, że warto poprawić pewne elementy w magazynie. Taka informacja może być przyczynkiem do zmiany wielu niedociągnięć, które zauważają osoby korzystające z tego miejsca na co dzień.

Tego typu rozeznania połączone z inspekcją często powodują znaczącą poprawę w funkcjonowaniu magazynu oraz całego przedsiębiorstwa. Warto więc przynajmniej raz w roku przyjrzeć się bliżej własnej firmie z nieco innej perspektywy.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *