Remont instalacji elektrycznej w domu

pexels-photo-257736Wielu mieszkańców ma problem z wiecznie wyskakującymi korkami albo słabej jakości instalacją. W takiej sytuacji jest potrzebny natychmiastowy remont. Warto jednak zainwestować nieco więcej funduszy i zatrudnić profesjonalistów. Ponadto jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę nawet fachowcom.

Wymianę instalacji należy przeprowadzić, gdy jest ona stara i nie sprawdza się przy nowoczesnych sprzętach (jest przeciążona), albo została źle rozmieszczona przez co powoduje komplikacje (np. wyskakujące korki). W przypadku przestarzałego systemu należy wymienić tak naprawdę każdy element, stąd najczęściej remont obejmuje całe mieszkanie. W drugiej sytuacji natomiast, będzie potrzebna pomoc fachowca, który określi, czy potrzebna jest całościowa renowacja, czy wystarczy jedynie przepiąć odpowiednie kable.

„Samodzielne remontowanie instalacji przez osoby, które się na tym nie znają, może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Dlatego zaleca się zatrudnienie fachowców. Dzięki temu można być pewnym, że instalacja została odpowiednio przygotowana i zabezpieczona” – mówi ekspert ze sklepu internetowego zpradem.pl.

Od czego zacząć?

Pierwszym punktem powinien być kontakt z profesjonalistą, który przygotuje kosztorys oraz rozeznanie w sprawie materiałów potrzebnych do przeprowadzenia pełnej renowacji systemu elektrycznego. Elektryk oceni przede wszystkim stan instalacji w mieszkaniu lub domu. Dopiero wówczas można porównać ceny oraz oferty wykonawców.

Fachowiec powinien mieć uprawnienia do zakładania instalacji, robienia jej pomiarów odbiorczych oraz składania dokumentów w zakładzie energetycznym. Koszty związane będą z czasem, jaki osoba wykonująca remont ma zamiar przebywać w mieszkaniu. Jednak zaleca się przeprowadzić renowację, która zagwarantuje przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

Licznik – czy można go wymienić?

Elektryk nie ma uprawnień do wymiany licznika prądu. Do tego jest przeszkolony specjalny pracownik konkretnego dostawy energii. Za naruszenie plomb, którymi jest zabezpieczony licznik grożą surowe kary. Warto więc przed rozpoczęciem remontu zgłosić to do instytucji, od której pobieramy prąd.

Szczególnie należy o tym pamiętać, gdy rozplombowanie licznika bądź jego zabezpieczeń jest jednym z elementów podczas renowacji. W takiej sytuacji trzeba wcześniej uzgodnić wszystko z firmą dostarczającą energię elektryczną.

Podobne procedury obowiązują, gdyby osoba zlecająca remont chciała przenieść licznik. Pierwszą zasadą jest to, że nie może on zostać przetransportowany do innego lokalu, jedynie może zostać przemieszczony w ramach tego samego mieszkania lub domu. Licznik nie może też zostać wyniesiony np. na korytarz.

Ponadto przed przeniesieniem sam zamiar należy już zgłosić do dostawcy prądu. Dopiero po otrzymaniu pełnej dokumentacji w formie pisemnej, razem z wyliczonymi kosztami, można rozpocząć remont. Po przeprowadzonej renowacji trzeba skontaktować się z pracownikiem firmy dostarczającej energie elektryczną po to, aby przeniósł i ponownie zaplombował licznik.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *