Inne Materiały Remonty

Renowacja i wymiana dachu z blachy

Choć zwykle o tym nie myślimy, dach naszego domu codziennie narażony jest na działanie czynników atmosferycznych: wiatru deszczu, promieni słonecznych, śniegu czy gradu. Pamiętajmy, że nawet najtrwalsze materiały zużywają się, dlatego tak ważne jest systematyczne kontrolowanie stanu pokrycia i usuwanie ewentualnych usterek.

Jak wykonać przegląd dachu?

Oględziny połaci całego dachu powinniśmy przeprowadzać minimum raz w roku. Warto zrobić to na wiosnę, gdyż zimą dach narażony jest na działanie najbardziej niebezpiecznych czynników, takich jak: niska temperatura, mróz, lód czy śnieg. W jaki sposób zatem prawidłowo wykonać przegląd dachu? Najlepiej zacząć od dokładnego przyjrzenia się sufitom na najwyższym piętrze naszego domu. Jeśli dostrzeżemy tam zacieki, jest to dla nas sygnał, że pokrycie może być nieszczelne. Kontrolę połaci z zewnątrz najlepiej wykonać
stojąc w miejscu, z którego widać powierzchnię całego dachu, czyli np. z balkonu, tarasu lub okna strychu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zadrapania, przebarwienia oraz rdzę, ponieważ mogą one świadczyć o uszkodzeniu powłoki ochronnej blachy. Warto zwrócić też uwagę na rynny – czy nie są uszkodzone lub naderwane.

Naprawa dachu

Najłatwiejsza do renowacji i wymiany jest blachodachówka modułowa. Można kupią ją w arkuszach o wymiarach 1200×700 mm. Takie niewielkie moduły zwykle dostępne są w sklepach od ręki. Łatwo je przewieźć, zamontować i dopasować. Rozwiązanie to pozwala na wymianę tylko małego fragmentu pokrycia, bez konieczności zrywania całego dachu. Blacha trapezowa także może zostać załatana nowym fragmentem, jednak jego dopasowanie i przycięcie jest nieco trudniejsze. Często wymaga pomocy fachowców. Jeśli na dachu wykończonym tym rodzajem pokrycia dostrzeżemy niewielkie uszkodzenia, możemy spróbować je naprawić samodzielnie. Warto zacząć od umycia całej połaci. Najlepiej zrobić to za pomocą myjki ciśnieniowej, używając odpowiednio dobranego detergentu. Następnie trzeba usunąć rdzę i pomalować dach. W czasie przeprowadzania wszelkich napraw musimy pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i właściwym zabezpieczeniu stanowiska pracy. Jeśli nie mamy doświadczenia, warto zatrudnić profesjonalną ekipę dekarską.

Dodaj komentarz