rodzaje systemow grzewczych
Inne

Systemy grzewcze – jakie są rodzaje ogrzewania budynków?

Istnieje kilka rodzajów systemów grzewczych powszechnie stosowanych w budynkach. Wybranie odpowiedniego systemu grzewczego zależy od takich czynników, jak wielkość budynku, dostępne źródła energii i oczekiwania. Jakie systemy ogrzewania najczęściej używane są w budynkach?

Ogrzewanie za pomocą paliw stałych

Obecnie takie systemy grzewcze są coraz rzadziej stosowane, ponieważ są one nie ekologiczne oraz trudne w obsłudze. Kotły na węgiel oraz innego rodzaju paliwa stałe są również coraz droższe w eksploatacji, dlatego należy pamiętać o tym przy decydowaniu się na tego typu systemy. W przypadku takiego ogrzewania ciepło może być doprowadzane do pomieszczeń za pośrednictwem grzejników ściennych albo ogrzewania podłogowego, które zaliczane jest do kategorii ogrzewania niskotemperaturowego.

Ogrzewanie gazowe

Ten rodzaj ogrzewania jest bardzo wygodny, ponieważ jest on praktycznie bezobsługowy. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, że ceny gazu nie są stabilne, co powoduje, że koszty tego typu ogrzewania są bardzo wysokie. Wiele osób jednak nadal decyduje się na takie systemy grzewcze, ponieważ są one obecnie bardzo przystępne cenowo.

Ogrzewanie z użyciem pompy ciepła

Coraz większe zainteresowanie dotyczy obecnie pomp ciepła, które uznawane są za ekonomiczne oraz ekologiczne źródło energii. Pompy ciepła wymagają jedynie energii elektrycznej do tego, aby rozpocząć pracę. Wykorzystują one różnice temperaturowe pomiędzy wnętrzem a zewnętrznym otoczeniem budynku, aby „pompować” ciepło do pomieszczeń. Obecnie bardzo popularne jest wykorzystanie pomp ciepła razem z systemami fotowoltaiki, co powoduje, że można dodatkowo zredukować koszty związane z takim ogrzewaniem. Takie systemy grzewcze są popularne w nowych budynkach.

Ogrzewanie promiennikowe

Systemy ogrzewania promiennikowego dostarczają ciepło bezpośrednio do obiektów i powierzchni w pomieszczeniu, zamiast ogrzewać powietrze. Można to osiągnąć za pomocą systemów ogrzewania podłogowego (kabli lub rur grzewczych zainstalowanych pod podłogą), ściennych paneli grzewczych lub sufitowych paneli grzewczych. Ogrzewanie promiennikowe zapewnia komfortową i wydajną dystrybucję ciepła, dlatego jest to bardzo dobry wybór dla osób, którym zależy na większej wygodzie.

Ogrzewanie elektryczne

Systemy ogrzewania elektrycznego wykorzystują energię elektryczną do wytwarzania ciepła. Mogą to być elektryczne grzejniki listwowe, grzejniki elektryczne lub elektryczne pompy ciepła. Ogrzewanie elektryczne jest często stosowane w miejscach, gdzie inne źródła paliwa nie są łatwo dostępne lub jako dodatkowe ogrzewanie w określonych pomieszczeniach.

Dodaj komentarz