szklany welon
Polecane

Welon szklany jako hydroizolacja na dach – dlaczego jest stosowany?

Welony szklane są używane powszechnie w pracach dekarskich jako element hydroizolacji dachów. Co warto wiedzieć o tych materiałach? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Co to jest welon szklany?

Welon szklany, znany również jako welon z włókna szklanego lub mata z włókna szklanego, jest materiałem powszechnie stosowanym w pokryciach dachowych do celów hydroizolacji.

Wykonany jest z cienkich włókien szklanych, które są ze sobą połączone, tworząc przypominający płótno materiał, najczęściej o gramaturze wynoszącej około 120 g/m2.

W sprzedaży można znaleźć welon szklany – https://www.ekomax.pl/welon-szklany/ w wielu wariantach pod względem ich wymiarów oraz kolorystyki. Najczęściej welony oferowane są w formie rolek o szerokości 2 metrów oraz o długości 100 metrów. Można kupować je również na wymiar.

Jakie zastosowanie mają welony szklane?

W dekarstwie welon szklany jest stosowany w różnych celach. Najczęściej służy on jako:

  • Ochrona przed wodą

Welon szklany jest odporny na wodę, dlatego też zapewnia on skuteczną barierę przed przenikaniem wilgoci. Welon szklany pełni funkcję dodatkowej warstwy ochronnej pomiędzy podłożem dachu a środowiskiem zewnętrznym, zapobiegając przedostawaniu się wody do pokrycia dachowego oraz pojawianiu się pleśni i przecieków.

  • Wzmocnienie konstrukcji dachu

Welon szklany jest często stosowany jako warstwa wzmacniająca w systemach dachowych. Zapewnia wytrzymałość i stabilność membrany dachowej. Welon pomaga rozłożyć naprężenia, zapewnia odpowiednią stabilność wymiarową i zapobiega uszkodzeniu materiałów dekarskich pod wpływem sił zewnętrznych.

  • Ochrona przed ogniem

Również welon szklany jest stosowany jako warstwa izolacyjna zabezpieczająca przed ogniem. Dzięki temu może on dobrze zabezpieczać dach budynku przed zniszczeniem w razie pojawienia się pożarów.

Jakie zalety mają welony szklane?

Welon szklany zapewnia dodatkową wytrzymałość i trwałość systemu dachowego, pomagając wydłużyć jego żywotność i odporność na czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, zmiany temperatury i naprężenia.

Właściwości hydroizolacyjne welonu szklanego pomagają chronić konstrukcję dachu przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią, takimi jak przecieki, gnicie i rozwój pleśni.

Warto także wskazać, że welon szklany może być stosowany w różnych systemach dachowych, co czyni go wszechstronnym wyborem dla różnych typów dachów.

Gdzie można kupić welony szklane?

Tego typu materiały są powszechnie oferowane przez wiele firm, między innymi można kupić je w sklepach z materiałami budowlanymi, materiałami dekarskimi oraz bezpośrednio u producentów.

Ponadto welon szklany można zamówić również za pośrednictwem internetu i zostanie on wtedy dostarczony bezpośrednio do klienta.

Dodaj komentarz