Materiały Polecane Remonty

Styropian biały czy grafitowy?

adobestock_223608182

Styropiany wykorzystywane do izolacji termicznej budynków bywają naprawdę różne – i warto mieć to na względzie w trakcie wyboru materiału, z którego skorzysta się w trakcie docieplania. Co więcej, nie chodzi tu tylko o podział na płyty styropianowe wykonane z polistyrenu ekspandowanego (EPS) i ekstrudowanego (XPS).

Styropian biały, niebieski i grafitowy

Większość osób kojarzy styropian jako materiał w kolorze białym. Tymczasem na rynku obecne są także odmiany niebieskie, szare i czarne (te dwie ostatnie zbiorczo określane są mianem grafitowych). Co istotne – różni je pomiędzy sobą nie tylko kolor, ale i właściwości. Znając je, można określić, czy w konkretnym przypadku nie będą aby lepszym rozwiązaniem, aniżeli styropian biały.

Standardowy biały styropian, najczęściej sprzedawany jako styropian EPS (choć warto rozważyć także jego droższą, ale bardziej odporną, wersję w postaci styropianu XPS), jest dobrym materiałem termoizolującym. Jego współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczany symbolem lambda, jest dość niski (a właśnie niski poziom oznacza dobre trzymanie izolacji termicznej). W przypadku XPS jest nawet jeszcze lepszy, niż w płytach typu EPS.

Dodatkowo styropian dobrze chroni przed przedostawaniem się wilgoci (i tu znów warto zaznaczyć, iż płyty styropianowe XPS sprawdzą się lepiej, niż polistyren ekspandowany EPS).

Co jednak, jeżeli spojrzymy na inne rodzaje styropianu? Jak wyglądają ich właściwości w porównaniu ze styropianem białym?

Styropian grafitowy

Szare wersje styropianu pojawiły się w składach budowlanych już kilkanaście lat temu. Sama nazwa (styropian grafitowy) jest związana nie tyle z kolorem, co ze składem tego rodzaju płyt. Chodzi o to, że w przypadku tej odmiany, do samego polistyrenu dodane są inne materiały, zwykle właśnie grafit, które nadają dodatkowych właściwości absorbujących.

W zależności od ilości samego grafitu, płyty styropianowe przyjmują różne odcienie, czasem wpadając w jasne tony szarości, a kiedy indziej w niemal czarny kolor.

A jak sam dodatek grafitu wpływa na cechy charakterystyczne styropianu? Okazuje się, że ich poziom przewodzenia ciepła (czyli wspominana już lambda) ulega zmniejszeniu.

Dlaczego warto stosować styropian grafitowy?

Za sprawą tej wersji styropianu, możliwe jest zmniejszenie ucieczki ciepła na zewnątrz przy jednoczesnym zachowaniu tej samej grubości izolacji – co już samo w sobie bywa bardzo korzystne. To jednak nie wszystko, co można zdziałać sięgając po styropian z domieszką grafitu. Równie dobrze można z niego skorzystać po to, aby osiągnąć podobną izolację termiczną przy jednoczesnej cieńszej warstwie samej izolacji.

Z powyższego wynika między innymi to, że oprócz stosowania styropianu grafitowego w miejscach oczywistych, takich jak docieplenia ścian (w szczególności zewnętrznych) i stropów, styropian grafitowy sprawdzi się również w miejscach takich, jak docieplenia przy chociażby ościeżnicach oraz nadprożach, gdzie warstwa izolacyjna zazwyczaj jest cieńsza.

Styropian niebieski

W składach budowlanych, w których można znaleźć styropian do izolacji, można czasami natknąć się na jeszcze jedną odmianę tego materiału izolacyjnego, a mianowicie na styropian niebieski. W porównaniu z płytami z polistyrenu białego, ma on tę cechę szczególną, że wykazuje zmniejszoną wrażliwość na przenikanie wilgoci. To zaś czyni go dobrym wyborem w przypadku kładzenia izolacji termicznej przy gruncie i w piwnicach, ale też na przykład na strychach – a więc w miejscach, gdzie w niektórych sytuacjach biały styropian (sam w sobie też chroniący przez wilgocią) może nie wystarczyć.

Dodaj komentarz