Materiały Polecane

Blacha trapezowa – jej wady i zalety

Jednym z najbardziej popularnych pokryć dachowych są te wykonane z blachy – blachodachówki czy blacha trapezowa. Ta druga kojarzy się głównie z wielkimi halami przemysłowymi, ale coraz częściej można ją spotkać na dachach domów jednorodzinnych. Zwłaszcza na tych nowoczesnych, prostych bryłach. Jakie ma wady i zalety ma ten materiał? I czy naprawę warto wybrać go na swój dach?

Blacha trapezowa – wady i zalety

Największą zaletą blachy trapezowej jest duża wytrzymałość i odporność na nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale też uszkodzenia mechaniczne. Dzięki specjalnym powłokom, jest tez odporna na rdzę i korozję. A do jej zalet można też zaliczyć niską cenę, dlatego materiał ten jest tak chętnie wybierany przez inwestorów. Czy blacha trapezowa ma jakieś wady? Chyba tylko akustyczność, ale uciążliwy odgłos np. deszczu czy gradu uderzającego o dach, można łatwo zmniejszyć stosując odpowiednią izolację. 

Jak dbać o dach z blachy? 

Oprócz wszystkich tych zaletach wymienionych powyżej, warto wspomnieć też o tym, ze blacha trapezowa nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwujących. Nie jest też trudna w utrzymaniu jej w czystości.Producent blachy trapezowej http://glinmet.pl zaleca, aby regularnie sprawdzać stan całej powierzchni dachu i przynajmniej dwa razy do roku myć go wodą pod ciśnieniem. Większe zabrudzenia należy usuwać przy pomocy środków przeznaczonych do czyszczenia blaszanych nawierzchni, a nawet najmniejsze usterki, trzeba niezwłocznie usuwać. Zaniedbanie i pozostawienie nawet małych ognisk rdzy czy korozji, doprowadzi do większych uszkodzeń, a co za tym idzie – koszt naprawy będzie dużo wyższy. 

Na jakie dachy blacha trapezowa będzie najlepsza? 

Na to jaki materiał na dach wybierzemy, wpływ ma wiele czynników, zanim więc wybierzemy się na rajd po sklepach budowalnych czy przegląd blach producentów. Warto wcześniej dowiedzieć się na jakie dachy pasuje blacha trapezowa. Materiał ten sprawdzi się na prostych dachach, bez skomplikowanych spadów, o kącie nachylenia 5°- 13°.


Dodaj komentarz