Blacha trapezowa – pielęgnacja i konserwacja

Jako jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów w przemyśle budowniczym blacha trapezowa cieszy się wielkim uznaniem wśród inwestorów. Jej konserwacja oraz poprawna pielęgnacja są zagadnieniami niezwykle popularnymi.  W niniejszym artykule opiszemy, na co zwrócić uwagę, aby w należyty sposób zadbać o pokrycie dachowe tego typu.

Jak przygotować pokrycie dachowe do malowania?

Z upływem lat, lakier każdego dachu, wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, będzie ulegał złuszczeniu. Okazyjnie, aby zachować go w perfekcyjnej kondycji, należy go odmalować. W tym celu pierwszym krokiem powinno być przygotowanie stabilnego podłoża. Blacha trapezowa, którą zamierzamy odmalować, nie powinna, być zabrudzona oraz tłusta, inaczej cały lakier odpadnie. Aby doprowadzić ją do czystości, należy posłużyć się albo odpowiednim środkiem chemicznym, albo miękką szczotką. Nie należy używać szczotek twardych, gdyż może to zedrzeć powłokę ochronną blachy. Wyjątkiem w tej sytuacji jest walka z korozją, którą należy usunąć z wykorzystaniem drucianej szczotki. Blacha trapezowa powinna być malowana dopiero w momencie, gdy będzie całkowicie sucha.

Dlaczego warto podjąć się renowacji dachu?

Z reguły, blacha trapezowa cechuje się większą wytrzymałością na wilgoć, chłód oraz opady. Nie oznacza to jednak, że jest ona w stanie wytrzymać w nieskończoność. Blacha trapezowa ze stali ocynkowanej, którą można zakupić na https://pokrycia.pl, wytrzyma parę lat, jednak jak można się tego spodziewać, z czasem będzie ulegać niszczeniu. Odpowiednia konserwacja wydłuży okres jej żywotności. 

Regularna kontrola dachu pozwoli na wykrycie zacieków oraz wszelkich drobnych uszkodzeń, których terminowe usunięcie, pozwoli zaoszczędzić na kosztach poważniejszych remontów. Profilaktycznie, dach powinien być myty przynajmniej dwa razy w ciągu roku. Można tego dokonać za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem, jednak należy zachować uwagę, aby nie uszkodzić dachu podczas tej czynności. Nigdy nie należy myć dachu detergentami, które nie są do tego przeznaczone, ponieważ mogą one usunąć powłokę ochronną.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *