Jak czyścić rolety okienne wewnętrzne?

Rolety okienne posiadają wiele funkcji, a jedną z nich jest bycie elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Jak wszystkie takie elementy, podlegają one działaniu kurzu oraz brudu, dlatego od czasu do czasu dobrze jest zadbać o ich czystość. Wszystkie rodzaje rolet wymagają nieco odmiennej metody czyszczenia, ponieważ nie każdy wariant nadaje się do prania lub przecierania ich mokrą ścierką. Jak poprawnie czyścić rolety i jak często to robić?

Prawidłowe czyszczenie rolet okiennych wewnętrznych

Dbanie o rolety wewnętrzne ma kluczowe znaczenie, jeżeli chcemy, aby posłużyły nam na dłużej niż kilka lat. Skuteczna pielęgnacja nie tylko poprawi ich estetykę, ale również doprowadzi do tego, że pomieszczenie, w którym zostały zamontowane, będzie prezentować się o wiele bardziej schludnie. Aby osiągnąć maksymalnie pożądany efekt, trzeba wiedzieć, jak odpowiednio je czyścić, prasować  itp. Jak należy tego dokonać?

Na początku należy zwrócić uwagę na rodzaj rolet, z jakim mamy do czynienia. Najczęściej wybieranym produktem są rolety materiałowe, które zazwyczaj nie potrzebują specjalnego rodzaju pielęgnacji. Doskonale prezentują się one w pokojach dziecięcych, sypialniach czy salonie. Pamiętać jednak trzeba, że jak każdy materiał, tkanina rolet podlega niszczeniu oraz wyblaknięciu z upływem czasu. Można tego uniknąć poprzez czyszczenie ich na sucho. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie ściereczki z mikrofibry lub odkurzacza. Jeżeli musimy usunąć z nich drobne plamy brudu, można posłużyć się zwykłą gumką do ścierania lub zeskrobać. Zdecydowanie w przypadku rolet materiałowych należy unikać mokrych ścierek lub gąbek, ponieważ może to pozostawić odbarwienia na materiale. W razie ekstremalnych zabrudzeń, gdy nie ma innego wyjścia, można posłużyć się mokrą ścierką, jednak należy być przy tym niezwykle ostrożnym.

Czy rolety można prać?

Jest to kwestia, która w duże mierze zależy od tego, z jakich materiałów utkana jest roleta. Na pewno nie należy wrzucać rolet do pralki, ponieważ prawie zawsze doprowadzi to do wyblaknięcia materiału oraz jego zgniecenia. Nie powinno się również prasować rolet, ponieważ część z nich pokryta jest dodatkową warstwą gumy celem większej nieprzepuszczalności światła. Prasowanie takich rolet z całą pewnością zakończy się źle nie tylko dla rolet, ale również samego żelazka. Wśród wiele typów produktów większość nie nadaje się do mycia ich na mokro, jednak wyjątek stanowią rolety rzymskie. Ponieważ wykonane są one z tkanin zasłonowych lub firanowych, można czyścić je mokrą ścierką lub nawet w pralni chemicznej.

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że materiał owych rolet można wymieniać, co jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż zakup nowych. Czasami jednak dojdzie do uszkodzenia trwałego, w takim wypadku pozostaje już tylko rozejrzeć się za nowymi roletami. Jeżeli poszukujesz produktu wysokiej jakości, zobacz rolety okienne w sklepie decoman.pl.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *