Polecane

Bramy garażowe – z napędem czy bez?

Każdy, kto jest na etapie budowy domu z garażem, prędzej lub później będzie zastanawiać się nad wyborem odpowiedniej bramy garażowej. Są dwa podstawowe pytania: czy mają to być bramy uchylne, czy segmentowe oraz, czy brama powinna być z napędem, czy bez niego? Produkując bramy garażowe segmentowe i uchylne od wielu lat, możemy udzielić Państwu wielu cennych wskazówek, licząc, że choć trochę pomogą w podjęciu ostatecznej i najlepszej decyzji. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie https://www.roletyalu.pl/poradnik/brama-garazowa-z-napedem-czy-bez.

Kiedy warto kupić bramy segmentowe?

Konstrukcja bram segmentowych polega na połączeniu kilkunastu elementach ruchomymi zawiasami. Dzięki temu, kiedy brama segmentowa przesuwa się ku górze, może swobodnie pokonywać łuk, nie wychodząc ani trochę poza zewnętrzne lico ściany. Jest to niezwykle istotne w domach o krótkim podjeździe. Posiadają garażowe bramy segmentowe, możemy samochodem podjechać prawie pod sam wjazd do garażu, nie martwiąc się, że uchylająca brama uszkodzi zderzak pojazdu. Podsumowując, segmentowe bramy garażowe powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie chcemy zaoszczędzić miejsce przed bramą lub optymalnie wykorzystać całą przestrzeń.

Uchylna brama garażowa

Brama uchylna na pierwszy rzut oka może wyglądać jak segmentowa, ale różnice pomiędzy nimi są znaczące. Po pierwsze taka brama jest w całości oparta na ramowej konstrukcji, wypełnionej tworzywem lub blachą. Bramy segmentowe posiadają zawiasy na około 1/3 wysokości. Oznacza to, że przy otwieraniu, dolna część bramy wysuwa się poza zewnętrzne lico ściany. Bezpieczne otwieranie bramy wymaga wtedy pozostawienia przed nią około 50 cm wolnej przestrzeni. Teoretycznie nie jest to dużym problemem, kiedy jednak posiadamy krótki podjazd, to wygospodarowanie pół metra może być dużym wyzwaniem. Mając w planach na przyszłość zamianę samochodu na większy i dłuższy, warto od samego początku zdecydować się na bramy segmentowe lub bramy rolowane, zajmujące zdecydowanie mniej miejsca od bram uchylnych.

Bramy uchylne  i segmentowe a napęd

Praktycznie do każdego rodzaju bramu można zainstalować napęd. Przy składaniu zamówienia mamy dwie opcje wyboru: manualne lub automatyczne bramy garażowe. Sporo osób z chęci zaoszczędzenia pieniędzy, decyduje się na ręczne otwieranie bramy. Oczywiście doskonale to rozumiemy, szczególnie przy obecnie panujących wysokich cenach. Warto jednakże rozważyć możliwość przygotowania instalacji elektrycznej, ułatwiającej późniejsze podłączenie napędu. Może się bowiem zdarzyć, że za kilka lat inwestor będzie miał dosyć ręcznego otwierania bramy i postanowi dołożyć do niej automat. Wówczas drzwi garażowe będą się automatycznie otwierać po naciśnięciu przycisku pilota. Jakie zasilanie będzie potrzebne w bramie garażowej? Należy przewidzieć w jej pobliżu przynajmniej jedną puszkę elektryczną z prądem 230 V, od której zostanie poprowadzone zasilanie do siłownika oraz do przycisku sterującego. Aby obsługa takiej bramy garażowej była bezpieczna, wewnątrz obudowy siłownika znajduje się transformator obniżający napięcie z 230V do 12V lub 24V.

Automatyczna brama garażowa i jej zalety

Głównym powodem, dla którego tak wiele osób chce dołożyć napęd elektryczny do swojej bramy garażowej, jest oczywiście wygoda i bezpieczeństwo.

  • Wygoda użytkowania — możliwość podniesienia i opuszczenia bramy do garażu za pomocą jednego przycisku jest czymś naprawdę wyjątkowym i gwarantującym dużą wygodę, szczególnie podczas deszczowej pogody. Możliwe jest wjechanie samochodem do garażu, bez wychodzenia na zewnątrz, mocowania się z bramą i moknięcia przy okazji.
  • Bezpieczeństwo — większość osób opuszczających swój samochód celem otwarcia bramy, nie wyłącza w nim silnika i nie wyjmuje kluczyka ze stacyjki. Jest to oczywiście podyktowane wygodą, jednak może też stanowić zachętę dla złodzieja. Widok uruchomionego samochodu z otwartymi drzwiami i kluczykami w stacyjce może sprowokować do kradzieży. Garażowe bramy z napędem są pod tym względem znacznie bezpieczniejsze. Jej otwarcie nie wymaga wychodzenia z pojazdu na zewnątrz.
  • Domy inteligentne — segmentowe bramy garażowe z napędem, mogą stać się częścią instalacji domu inteligentnego. Jeżeli wyposażymy je w kamerę video lub czujnik ruchu, będziemy mogli zdalnie otwierać bramę, widząc, kto przed nią stoi. To bardzo przydatne rozwiązanie dla osób, które często są w podróżach, a w ich domu mogą pojawiać się goście lub członkowie rodziny. Otwierając bramę garażową zdalnie, umożliwiamy wjechanie samochodem do budynku lub tworzymy dodatkowe, awaryjne wejście do domu.
  • Uniwersalne rozwiązanie — silniki napędów pasują do większości współcześnie produkowanych bram garażowych. Wybierając odpowiedni silnik elektryczny bramy, należy kierować się jej wymiarami i ciężarem. Im jest ona większa i cięższa, tym większa moc powinien posiadać siłownik elektryczny. Sama praca silnika bramy garażowej jest cicha i nie przeszkadza domownikom również w nocy. Nie jest także potrzebna żadna specjalistyczna konserwacja. Cały mechanizm jest bowiem ukryty pod szczelną i solidnie wykonaną pokrywą z tworzywa.