Czym się kierować przy wyborze drzwi?

house-3097025_960_720Wydawałoby się, że drzwi to tylko mało istotny szczegół całej aranżacji mieszkania, a jednak to one często decydują o estetyce i funkcjonalności pomieszczeń. Rodzajów, modeli i systemów zabezpieczeń jest mnóstwo, więc w gruncie rzeczy bardzo trudno podjąć odpowiednią decyzję. Czym się kierować, by wybrać najlepsze drzwi wewnętrzne, a jakie aspekty będą kluczowe podczas kupowania drzwi zewnętrznych?

Najważniejsze kryteria wyboru – cena

Na wybór drzwi do domu należy poświęcić trochę czasu. Obojętnie, czy zamierzasz kupić drzwi wewnętrzne, czy zewnętrzne, przeanalizowanie wszystkich dostępnych na rynku ofert jest czasochłonne. Warto to jednak zrobić, by dobrze rozeznać się w cenach. Rozstrzał jest naprawdę duży i nie trudno kupić drzwi, których cena będzie o wiele za wysoka w stosunku do jakości. Jeśli jednak dokładnie przeanalizujesz wszystkie parametry i koszty, możesz kupić najlepszej jakości drzwi w najbardziej atrakcyjnej cenie.

Izolacja akustyczna drzwi wewnętrznych i zewnętrznych

Jednym z najważniejszych czynników, którym powinniśmy kierować się przy wyborze drzwi jest oczywiście izolacja akustyczna. Dotyczy to zarówno drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych. To ostatnie jest istotne zwłaszcza w bloku i w domach, które są położone przy ruchliwej ulicy. To ważne, by w mieszkaniu móc się odizolować od wszystkich dźwięków z zewnątrz, warto także pomyśleć o izolacji dźwiękowej poszczególnych pomieszczeń, by mieszkańcy nie przeszkadzali sobie wzajemnie.

Izolacja akustyczna jest wyrażona w dB. Aby jednak go poznać należy się bardziej wczytać w ofertę producenta – nie zawsze jest on podany. Najczęściej wartość izolacyjna drzwi to 30 dB, jest ona wystarczająca w standardowych mieszkaniach i domach. Jeśli jednak chcesz się lepiej odgrodzić od hałasu z ulicy lub klatki schodowej w bloku, koniecznie poszukaj bardziej zaizolowanych.

Izolacja cieplna

Oczywiście kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest izolacja cieplna. Dotyczy to zwłaszcza drzwi zewnętrznych, jednak wewnętrzne, zwłaszcza prowadzące do nieogrzewanych pomieszczeń w domu, jak strych, spiżarnia i tym podobne, także mają znaczenie. Stopień izolacji cieplnej drzwi jest ważny zarówno latem, jak i zimą. Podczas upałów zapewnia miły chłód, zimą zapobiega ucieczce ciepła, więc pozwala co nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Każdy producent podaje współczynnik przenikania ciepła (U) dla każdych drzwi. Nie powinien on przekraczać 2,6 W/(m2*K), im niższy, tym bardziej zaizolowane będą drzwi. Oczywiście w przypadku domu pasywnego lub energooszczędnego, poziom izolacji powinien być jak najwyższy.

Poczucie bezpieczeństwa przede wszystkim

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Dotyczy to wyłącznie drzwi zewnętrznych. Jeśli chcesz czuć się maksymalnie bezpiecznie, koniecznie weź pod uwagę to, czy drzwi mają wszystkie potrzebne atesty.

Warto zainwestować w drzwi wyposażone w system antywłamaniowy i blokady różnego rodzaju. Dużą zaletą są także fabrycznie zamontowane zamki od dobrego, sprawdzonego producenta. Drzwi antywłamaniowe są nieco droższe od standardowych, jednak czasami warto dołożyć kilkaset złotych – poczucie bezpieczeństwa jest bezcenne.

Poszukaj dobrego producenta

Aby jednak mieć pewność, że wszystkie parametry się zgadzają i drzwi są wykonane z należną pieczołowitością i starannością, musisz znaleźć dobrego producenta. Poszukaj solidnej, dobrze prosperującej firmy, która ma doświadczenie,  dobre opinie i zaufanie klientów. Najlepiej będzie to zrobić, porównując oferty różnych producentów w dużym salonie specjalizującym się w drzwiach, jak na przykład http://www.solidnedrzwi.pl/. To najlepszy sposób, by porównać ze sobą wiele ofert, parametrów i cen oraz wybrać te najbardziej odpowiedni drzwi.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *