Informacje Polecane

Dom marzeń zaczyna się od projektu

Coraz większa liczba mieszkańców miast decyduje się na przeprowadzkę bliżej natury i budowę własnego domu. Bez względu na to, czy decyzja dotyczy terenów podmiejskich, zacisznego odludzia, czy centrum wsi, budowa każdego domu zaczyna się od projektu.

Wybór jest bardzo szeroki i uwzględnia zarówno wielkość domu, jak i jego położenie, a także zasobność portfela zleceniodawcy.  Projekt domu można zamówić indywidualny, wtedy będzie on „szyty na miarę”, ale też droższy. Można też wybrać z bogatej oferty dostępnych na rynku realizacji. 

Dom bez zezwolenia

W ostatnich latach, dzięki zmianom w przepisach prawa budowlanego, możliwe stało się budowanie całkiem sporych domów, bo aż do 70 m2, jedynie na zgłoszenie. Uproszczenie formalności ma rozwiązać nękający Polki i Polaków kryzys mieszkaniowy.

W ramach Polskiego Ładu powstał program „mój dom 70 m2”, W przypadku takich rozwiązań formalności zostały uproszczone do minimum. Zbędny jest kierownik budowy, dziennik. Konieczne, natomiast zgłoszenie. Jednak i tu potrzebna jest decyzja – wybieram projekt! 

W tym procesie merytorycznie może pomóc doświadczona firma, która nie tylko przedstawi ofertę, ale skonsultuje i doradzi, czy wybór klienta spełni jego oczekiwania. W przypadku małych domów to szczególnie istotne, bo przestrzeń musi być funkcjonalna i idealnie rozplanowana. 

Young woman in new home sitting on floor thinking about interior design

Projekt na miarę potrzeb i oczekiwań

Podjęcie decyzji o budowie własnego domu jednorodzinnego stawia nas przed dylematem, jaki projekt wybrać? Czy ma być to

  • dom jednorodzinny?
  • dwurodzinny?
  • a może bliźniak?
  • parterowy?
  • z poddaszem?
  • czy piętrowy?

Bez względu na to, jaką opcję wybierzemy dla swojej rodziny, ważne jest, żeby projekt przygotowany był przez sprawdzonych i rzetelnych architektów.

Na tym etapie bardzo ważne jest nie tylko sprecyzowanie własnych wymagań i estetyki przyszłego lokum, ale także analiza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, lub warunków zabudowy dla przyszłej inwestycji, a także dopasowanie oczekiwań do kształtu działki, możliwości posadowienia na niej domu, zgodnie z zapisani prawa budowalnego. Te zasady dotyczą również domów, które nie muszą służyć całorocznemu zamieszkaniu. 

Dom rekreacyjny

Nieco prostszą formą rozpoczęcia przygody z własnym domem, bez podejmowania radykalnych kroków jak przeprowadzka, jest budowa  domku letniskowego. 

Rozwiązanie dobre dla osób, które chcą sprawdzić, czy będą się dobrze czuły, mieszkając bliżej natury, tych, które na zimę wolą korzystać z ułatwień mieszkania w blokach, a także tych, którzy mają kłopot  z uzyskaniem pozwolenia na budowę tradycyjnych domów.

Jednak i tutaj najlepiej powierzyć wykonanie lub adaptację projektu rzetelnej firmie. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, w postaci niedostosowania do warunków terenowych, czy braku pomieszczeń tak istotnych jak garaż, czy kotłownia. Domek letniskowy z powodzeniem może przecież służyć rekreacji nawet w chłodniejszych porach roku, a nawet całorocznemu zamieszkaniu. 

Jak wybrać dobry projekt?

Przede wszystkim należy unikać architektów, czy firm bazujących na jednym projekcie, sprzedawanym od lat z niewielkimi modyfikacjami. Warto, natomiast, poszukać oferujących pakiety, jak np. dom w promocyjnej cenie.

Osoby zabiegane lub niemające głowy i niepotrafiące zmagać się  z biurokracją i urzędniczymi wymogami, z pewnością docenią ofertę, w której  zleceniobiorca weźmie na siebie wszystkie trudy załatwiania papierologii. Idealnie, jeżeli usługa zawiera się w pakiecie, wraz z projektem. Wybierając sprawdzonego projektanta, możemy spać spokojnie, martwiąc się jedynie przyszłym wystrojem wnętrza i sposobami relaksu, jakiemu będziemy się oddawać w naszym przyszłym, wymarzonym domu.