Technologie

Jak nie płacić rachunków za prąd? Zainstalować panele fotowoltaiczne

Raz w miesiącu przychodzi ten nieprzyjemny moment, kiedy siadamy do komputera i musimy zabrać się za płacenie rachunków. Patrzymy, jak duże sumy znikają z naszego konta – i nawet jeśli wcale nie zużywamy więcej prądu niż zwykle, ceny i tak idą w górę. Wszystko za sprawą rosnących kosztów za energię elektryczną, które są dostarczane przez sprzedawców. Na szczęście istnieje sposób, by wreszcie trochę zaoszczędzić, a nie tylko wydawać. Mowa oczywiście o nowoczesnych panelach słonecznych, które sprawią, że opłaty za prąd przestaną być straszne.

Czy każdy może sobie pozwolić na fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne zupełnie się różnią od znanych nam już kolektorów słonecznych, które służą do podgrzewania wody. Jak wiadomo, kolektory wymagają regularnej obsługi technicznej, zdarza się również, że często konieczna jest naprawa. Tymczasem dobrze zamontowane panele, wykonane z krystalicznego węgla krzemowego, mogą przetrwać w nienaruszonym stanie nawet przez 25 lat. 

Wszyscy mogą się zdecydować na wykorzystanie fotowoltaiki. Wystarczy jedynie dopilnować kilku kwestii, żeby już wkrótce cieszyć się instalacją pozwalającą na pozyskiwanie naturalnej, darmowej energii. Najważniejsza jest budowa i kąt nachylenia dachu. Dlatego zdecydowanie najłatwiej wybrać panele wtedy, kiedy nasz dom jest dopiero na etapie budowy. Wówczas cały projekt możemy dostosować do tego, by był jak najbardziej przyjazny fotowoltaice. Oczywiście najlepiej, gdyby miejsce montowania paneli było zwrócone w kierunku południowym, tak by docierała do nich jak największa ilość słońca. Jeśli dach jest obrócony w inną stronę, nie oznacza to, że musimy pozostać przy tradycyjnej dostawie prądu – wówczas instalacja będzie musiała być po prostu silniejsza, by lepiej wyłapywać promienie.

Kąt nachylenia nie powinien raczej przekraczać 45°, a za najbardziej optymalny uznaje się 35º. Zadbajmy także o to, by panele nie były w żaden sposób zacienione – dobrze zatem, by nie przysłaniały ich drzewa czy nawet komin, ponieważ wówczas ograniczymy dostęp do energii. Zanim rozpoczniemy montaż paneli, fachowcy powinni dokładnie zmierzyć rozmiar połaci dachowej i upewnić się, że powierzchnia jest w pełni dostosowana do tej technologii. 

Mieszkańcy Lublina i okolic mogą wyposażyć się w nowoczesny sposób pozyskiwania prądu dzięki https://pelsun.pl/.

Jak działa fotowoltaika? Korzyści dla domu

Choć montażu paneli nie możemy przeprowadzić sami, to jednak same prace przebiegają stosunkowo szybko i sprawnie. We wnętrzu każdego modułu znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, które przetwarzają promienie słoneczne na prąd stały. Stamtąd trafia on do inwertera (falownika), który zamienia go na prąd zmienny, zasilający wyposażenie domu.

Czy panele słoneczne rzeczywiście przynoszą rezultaty? Oczywiście i będzie to widoczne przede wszystkim w naszym domowym budżecie. Wydatki za 1 Mwh mogą się zmniejszyć nawet o 60%. Ponieważ popularność fotowoltaiki rośnie z każdym rokiem, zamontowanie kompletnego systemu nie wymaga od nas już tak dużej inwestycji jak kiedyś. Koszty instalacji zwracają się zresztą w oszczędnościach, które zauważymy każdego miesiąca. Łatwo się o tym przekonać: https://pelsun.pl/oferta/fotowoltaika-dla-domu/.

Dobranie odpowiedniej mocy w przypadku domu jednorodzinnego nie jest zbyt trudne. W końcu wiadomo, że nie potrzebujemy ogromnych ilości energii, by zasilić wszystkie niezbędne sprzęty. Wystarczy prześledzić, ile energii zużywaliśmy do tej pory i dodać do tego pomiary oraz usytuowanie dachu, a z łatwością dobierzemy system o właściwej sile. Dzięki temu prądu nigdy nam nie zabraknie, co więcej – ewentualna nadwyżka, wygenerowana przez panele, zostanie przekazana do sieci. Zmagazynowana w ten sposób energia może być dzięki temu wykorzystana później, np. w okresie, kiedy nie ma zbyt wiele słońca. Nie musimy się zatem obawiać, że dostawa prądu kiedykolwiek zostanie przerwana. Jeśli nie zdecydujemy się odebrać nadwyżki, możemy ją sprzedać.

Co szczególnie ważne: panele fotowoltaiczne są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które pragną troszczyć się o dobro środowiska. Energia pozyskiwana ze słońca w żaden sposób nie przyczynia się do powstawania szkodliwych substancji w atmosferze. 

Dodaj komentarz