Jaką farbę wybrać do odnowienia metalowego ogrodzenia?

Metalowe ogrodzenia są bardzo praktyczne, ale wymagają okresowej renowacji. Ze względu na to, że są stale wystawione na działanie warunków atmosferycznych, z czasem niszczeją, nawet gdy są zabezpieczone najlepszymi metodami. Odnowienie płotu za pomocą odpowiedniej farby do ogrodzenia metalowego pomoże jednak przywrócić mu dawny blask, a jednocześnie ochronić powierzchnię przez kolejne lata. Jaka farba do malowania ogrodzenia metalowego będzie najlepsza?

Farba do ogrodzenia metalowego – zabezpieczenie przed korozją

Największym zagrożeniem dla elementów wykonanych z metali jest rdza. Powstaje ona poprzez utlenianie się żelaza, które następuje szczególnie szybko przy podwyższonej wilgotności otoczenia. Następnie sukcesywnie się rozwija, niszcząc metal jak groźna bakteria czy wirus. 

Dlatego też farba do ogrodzenia metalowego służy przede wszystkim do jego zabezpieczania przed korozją (rdzą). Pożądany efekt osiąga się dzięki temu, że produkt tworzy na powierzchni szczelną powłokę, która nie dopuszcza tlenu ani wilgoci do znajdującego się pod spodem metalu. W związku z tym farby do malowania ogrodzeń metalowych powinny być dość gęste, a także elastyczne – dzięki temu zdecydowanie trudniej uszkodzić powłokę mechanicznie.

Farba do ogrodzeń metalowych może mieć również właściwości impregnatu antykorozyjnego. Wówczas nie trzeba stosować gruntu przed malowaniem. Tzw. gruntoemalie są nie tylko skuteczne i wygodne w stosowaniu, ale też ekonomiczne! Znajdziesz je chociażby w asortymencie polskiej firmy Polifarb Łódź (STAL-KOR ). 

Dobre farby na ogrodzenie metalowe – o czym pamiętać?

Czym dobre farby na ogrodzenie metalowe różnią się od tych złych? Należy zwracać uwagę na kilka cech produktu. Najlepsza farba do ogrodzenia metalowego będzie:

  • odporna na uszkodzenia mechaniczne – w przypadku ogrodzeń nietrudno bowiem o odpryski spowodowane np. uderzeniami;
  • odporna na warunki atmosferyczne – zróżnicowane temperatury, promieniowanie UV i wodę;
  • wielofunkcyjna – gruntoemalie są najwygodniejsze w stosowaniu, jednocześnie chronią i zdobią;
  • szybkoschnąca – dzięki temu nie trzeba się obawiać zmiany warunków atmosferycznych, zabrudzeń czy uszkodzeń mechanicznych podczas malowania.
Farba do ogrodzeń metalowych – malowanie

Jeśli zamierzasz sam odnawiać ogrodzenie, wybierz farbę, która będzie łatwa w użytkowaniu – a więc gęsta i szybkoschnąca.

Farba do malowania ogrodzenia metalowego – rozpuszczalnikowa czy wodorozcieńczalna?

Farby do ogrodzenia metalowego dzielą się na dwie główne grupy. 

Farby rozpuszczalnikowe są nieco trudniejsze w stosowaniu, mają nieprzyjemny zapach i wymagają stosowania odzieży ochronnej podczas aplikacji.

Warto jednak wiedzieć, że współcześnie coraz łatwiej kupić również akrylowe (a więc wodorozcieńczalne) farby na ogrodzenie metalowe bardzo dobrej jakości. To wybór ekologiczny, ponieważ tego typu emalie nie zawierają szkodliwych związków, a także praktyczny, ponieważ ich użytkowanie jest bardzo proste i wygodne. W tej kategorii można znaleźć zarówno farby gruntujące, jak i farby dekoracyjne, ale są również gruntoemalie nie wymagające wcześniejszego nakładania farby podkładowej. Takie znajdziesz w ofercie Polifarb-Łódź (gruntoemalia akrylowa METAMAL).

Niezależnie od tego, jaką farbę do ogrodzenia metalowego zdecydujesz się kupić, pamiętaj o prawidłowej technice jej stosowania. Jak pomalować metalowy płot? Można to robić pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym – wedle uznania. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni – to znaczy jej oczyszczenie, odtłuszczenie, usunięcie luźnej, łuszczącej się farby i rdzy. Dzięki temu farba do malowania ogrodzenia metalowego uzyska pożądaną przyczepność i stworzy ochronną powłokę. Sprawdź farby do malowania ogrodzeń dostępne na: https://polifarb.lodz.pl/pl/11809-farby-do-ogrodzen

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *