Informacje

Jakie tajemnice kryje konto oszczędnościowe?

W obecnych czasach oszczędzanie jest niemalże oczywistością, wynikającą zarówno z niewysokich zarobków, jak i stale rosnących cen produktów i usług. Konto oszczędnościowe może pomóc wam w tej czynności. Deponowane na nim środki będą nie tylko bezpieczne, ale zaczną też generować dodatkowy zysk. Warto więc przyjrzeć się temu produktowi nieco bliżej.

Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest to oprocentowany rachunek bankowy. Oznacza to, że w przeciwieństwie do zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego ROR, zdeponowane na nim pieniądze wypracowują dodatkowy dochód w postaci odsetek. Dzięki temu, w zależności od ilości wpłaconych na konto pieniędzy, stan waszych oszczędności będzie systematycznie powiększa się.

Oprocentowanie

Oprocentowanie to ważny parametr na który musicie zwrócić uwagę. Im jest ono wyższe, tym większe odsetki wypracują wpłacone przez was pieniądze. Najczęściej konto oprocentowane jest na poziomie niewiele niższym od oprocentowana lokat. Oprocentowanie może być też stałe lub zmienne – zależne od koniunktury rynku i wpływające tym samym na wysokość waszych odsetek.

Warto też sprawdzić, czy oprocentowanie jest standardowe czy promocyjne. To pierwsze oznacza, że bank nastawia się wobec was na dłuższą lub stałą współpracę. Oferta promocyjna natomiast, może służyć jedynie przyciągnięciu nowych klientów. Po jej wygaśnięciu oferowane wam warunki mogą nie być już tak korzystne, dlatego sprawdźcie wcześniej, ile będziecie zarabiać po zakończeniu promocji.

Kapitalizacja odsetek

Dobre konto oszczędnościowe to takie, które cechuje się częstą kapitalizacją odsetek, czyli doliczaniem wypracowanych odsetek do waszych oszczędności. Najczęściej banki oferują kapitalizację miesięczną. Co to znaczy w praktyce?

Oznacza to, że po miesiącu, do waszych oszczędności doliczona zostanie wypracowana w postaci odsetek kwota. Zsumowana całość zostanie objęta oprocentowaniem w kolejnym miesiącu rozliczeniowym. Dlatego też, im częstsza kapitalizacja odsetek, tym realnie więcej zarobicie.

Opłata za wypłatę środków

Konto oszczędnościowe, jak sama jego nazwa wskazuje, służy gromadzeniu pieniędzy na określony cel a nie ich bieżącemu wydawaniu. Dlatego też banki dość często wprowadzają ograniczenia związane z możliwością wypłaty zgromadzonych na koncie środków. Warto, abyś zapoznał się z nimi jeszcze przed podpisaniem umowy.

Najczęściej banki pobierają prowizję za wypłacanie z konta pieniędzy. Jeśli więc będziesz chciał wybrać z niego gotówkę lub dokonać przelewu, będziesz musiał za to zapłacić. Zazwyczaj jeden przelew w miesiącu jest darmowy, chociaż są banki, które całkowicie rezygnują z pobierania tych opłat. Dlatego też dokładnie czytaj umowy i porównuj bankowe oferty.

Tabela opłat i prowizji

W tabeli opłat i prowizji powinieneś sprawdzić, czy bezpłatne konto oszczędnościowe nie wymaga na przykład założenia płatnego rachunku ROR. Sprawdź także, czy oprocentowanie Twoich oszczędności będzie uzależnione od zdeponowanej na koncie kwoty. Z tabeli opłat dowiesz się też, czy nie musisz wykupić karty debetowej lub skorzystać z innych płatnych usług.

Zakładając konto zapoznaj się więc z tym dokumentem bardzo dokładnie. Sprawdzaj też regulamin jego założenia, zwłaszcza w przypadku ofert promocyjnych. Dzięki temu dowiesz się, co Cię czeka po wygaśnięci promocji.

Czy warto?

Jeśli dobrze przeanalizujesz warunki prowadzenia konta, jak również posiadasz w sobie nawyk oszczędzania, konto będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Dzięki niemu nie tylko bezpiecznie przechowasz na nim pieniądze (konta objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), ale i pomnożysz zgromadzone oszczędności.

Dodaj komentarz