Kosiarki elektryczne – efektywny zamiennik modeli spalinowych?

lawn-mower-2370837_960_720Kosiarki elektryczne znajdują wielu zwolenników wśród osób, które szukają ekonomicznego i wydajnego urządzenia do niewielkich przestrzeni ogrodowych. Małe, lekkie i proste w obsłudze, wydają się być stworzone do przydomowych ogródków. Czy mają szansę zdeklasować urządzenia z silnikiem spalinowym?

Podstawową zaletą kosiarek elektrycznych jest niski poziom emisji hałasu. W przeciwieństwie do modeli spalinowych kosiarki elektryczne są „dyskretne” i bardzo proste w obsłudze – wystarczy podłączyć kabel i uruchomić urządzenie. Co więcej „elektryki” mają mniejszą masę własną i skromniejsze gabaryty, dzięki czemu są łatwiejsze w przechowywaniu.

Oczywiście, jak wszystkie urządzenia, nie są pozbawione wad. Pierwszym zarzutem stawianym przez użytkowników jest ograniczony zasięg działania – kosiarka dotrze tak daleko, jak pozwoli jej na to kabel. Jeżeli urządzenie nie sięga do najdalszych zakątków ogrodu, możemy posiłkować się przedłużaczem. Decydując się na zakup kosiarki elektrycznej, warto zamontować gniazdko z prądem na budynku – najlepiej w pobliżu ogrodu.

Uwaga!

Wraz ze zwiększeniem długości kabla dochodzi do spadku napięcia. Zdarza się, że w najdalszych zakątkach ogrodu, gdzie trawa jest bujniejsza, urządzenie może nie podołać koszeniu. Najlepszym sposobem na uniknięcie spadków napięcia jest zastosowanie przedłużacza.

Największą bolączką użytkowników kosiarek elektrycznych jest długi przewód, który może utrudniać koszenie. W czasie eksploatacji kosiarki należy zwracać szczególną uwagę na to, czy kabel nie znajduje się na trasie „przejazdu” – o uszkodzenia nietrudno, a wymiana przewodu wiąże się z dużymi kosztami. Na szczęście kable w kosiarkach elektrycznych mają zazwyczaj intensywne kolory i odznaczają się na trawniku.

Kosiarki elektryczne – czy warto kupić?

W ofercie producentów znajdziemy modele z trzema opcjami koszenia – wyrzutem bocznym, mulczowaniem oraz wyrzutem do kosza. Klient może dobrać preferowaną moc oraz wielkość kosiarki. Zgodnie z fachową nomenklaturą, do kosiarek elektrycznych zaliczamy modele wyposażone w napęd akumulatorowy, które posiadają wszystkie zalety tradycyjnych urządzeń elektrycznych, ale zapewniają o wiele większy komfort użytkowania. Brak kabla w modelach akumulatorowych to duży ukłon w stronę posiadaczy przydomowych, ukwieconych ogródków, w których manewrowanie bywa bardzo problematyczne. Ładowanie akumulatora trwa około 16 godzin – po pełnym naładowaniu możemy eksploatować kosiarkę kilkunastokrotnie bez konieczności ponownego ładowania akumulatora.

Pomimo dwóch podstawowych trudności związanych z obsługą kosiarek elektrycznych, nie możemy pominąć licznych zalet tych urządzeń. Wygodne, lekkie, łatwe w użytkowaniu, dające możliwość koszenia na skarpach – to tylko niektóre zalety modeli zasilanych elektrycznie. Właściciele niewielkich ogródków oraz przestrzeni ubogich w kwiatowe ozdoby śmiało mogą wykorzystać potencjał kosiarek elektrycznych. Za niewielkie pieniądze otrzymujemy wydajne urządzenie, które posłuży nam przez wiele lat. To świetny zamiennik drogich kosiarek spalinowych, który spełni oczekiwania nawet bardzo wymagających klientów.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *