Polecane

Montaż blachodachówki modułowej

Jeżeli już wybraliśmy pokrycie dachu i zdecydowaliśmy się na blachodachówkę modułową, to warto znać kilka zasad, które pomogą w jej prawidłowym montażu. Układanie modułów co prawda nie jest bardzo trudne, ale ma też wpływ na to, aby pokrycie dachowe we właściwy sposób spełniało swe zadanie. Źle położona blachodachówka to nie tylko mało estetyczny wygląd, ale w przyszłości może skutkować poważnymi problemami z całą powierzchnią dachu.

Jak przygotować dach pod blachodachówkę modułową?

Zanim rozpoczniemy montaż blachodachówki najpierw należy odpowiednio przygotować dach. Jak? Zanim zbudujemy ruszt składający się z łat nośnych oraz kontrałat, należy najpierw położyć izolację dachu. Najbardziej popularny materiał to membrana dachowa, którą przytwierdza się do krokwi dachu za pomocą zszywek. Materiał ten chroni przed wilgocią i odprowadza parę z poddasza. Dopiero na tak przygotowanym dachu można zacząć przybijać kontrałaty, a na nich łaty, które razem tworzą ruszt, na którym zostaną zamontowane moduły blachodachówki. Należy pamiętać, że rozstaw łat musi być dostosowany do konkretnych modułów blachodachówki, producent udzieli na ten temat dokładnych informacji. Każdy producent ma swoje zastrzeżenia dotyczące montażu i trzeba ich przestrzegać, bo inaczej może nie uznać gwarancji. Pamiętajmy też, że źle zamontowane moduły, dach nie przetrwa długo, a do środka będzie dostawać się wilgoć. 

Organizacja pracy podczas montażu blachodachówki 

Podczas montażu bardzo ważna jest również organizacja pracy na placu. Przede wszystkim wszystko musi być zorganizowane tak, aby robotnicy jak najmniej chodzili po rozłożonych arkuszach żeby ich nie uszkodzić. Jeżeli jednak nie da się tego uniknąć, to muszą mieć na stopach obuwie o miękkich podeszwach. Może się zdarzyć jednak tak, że blachodachówka zostanie uszkodzona podczas montażu, wtedy od razu trzeba miejsce to pokryć odpowiednią farbą zaprawkową. Nigdy nie kładziemy uszkodzonych arkuszy! Nawet mała rysa, w przyszłości może stać się ogniskiem rdzy i korozji, które będzie się powiększać. 

Więcej o blachodachówkach poczytacie na stronie: https://glinmet.pl/.

Dodaj komentarz