Materiały

O czym warto pamiętać, decydując się na dom z drewna?

Domy drewniane już od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością. Są niezwykle eleganckie, przytulne, przyjazne środowisku, a do tego energooszczędne. O czym jednak warto pamiętać, decydując się na budowę domu z drewna? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czas budowy domu z drewna

Domy wykonane z drewna są o wiele mniej popularne niż domy murowane. Oczywiście niesie to za sobą pewne konsekwencje, takie jak trudno dostępne materiały do budowy lub problem ze znalezieniem wykonawcy projektu. Dlatego też dom murowany dla wielu osób może wydawać się korzystniejszy ‒ bez problemów można znaleźć jego gotowy projekt oraz wykonawców, którzy podejmą się zadania.

Wszystkie te czynniki mogą spowodować, że wybór domu murowanego może wydawać się łatwiejszym rozwiązaniem, jednak nie oznacza to, że warto całkowicie rezygnować z pomysłu na drewniany dom. Samo przygotowanie budowy i wybór wykonawców co prawda mogą nastręczyć pewnych trudności, jednak kolejne etapy budowy domu szkieletowego są o wiele łatwiejsze i przebiegają znacznie sprawniej niż w przypadku domów murowanych.

Do konstruowania domów z drewna wykorzystywane są gotowe komponenty. Co więcej, ich budowa w przeciwieństwie do domów murowanych może przebiegać również zimą i w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że budowa domów murowanych trwa w tym przypadku znacznie dłużej, gdyż potrzeba odpowiedniej ilości czasu na całkowite wyschnięcie zaprawy i pozostałych elementów spoiwa.

Dom z drewna a szkodniki

Wiele osób, rozważając wybór domu z drewna, zastanawia się nad tym, w jaki sposób o niego dbać i przede wszystkim jak uchronić go przed działaniem szkodników. To właśnie szkodniki, jak i konieczność wykonywania regularnych konserwacji oraz zabiegów pielęgnacyjnych mogą skutecznie zniechęcić do wyboru drewnianego domu. 

Oczywiście pielęgnacja i konserwacja drewnianych domów są konieczne, jednak odpowiednio dobrane farby oraz preparaty zabezpieczające sprawią, że drewniana konstrukcja będzie odporna nie tylko na niszczące działanie szkodników, ale i niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

Wytrzymałość domów drewnianych

Z reguły to domy murowane uznawane są za najtrwalsze, jednak rzeczywistość pokazuje, że nie zawsze okazuje się to zgodne z prawdą. Co więcej, odpowiednio zakonserwowany dom szkieletowy, wykonany z komponentów najwyższej klasy i jakości, może przetrwać równie długi okres czasu, co dom murowany.

Energooszczędność domów drewnianych

Drewniane domy już dawno przestały kojarzyć się z konstrukcjami, które są nieszczelne i źle przewodzą ciepło. Odpowiednio dobrane materiały mogą sprawić, że dom szkieletowy może okazać się nawet bardziej energooszczędny niż murowany.

Przede wszystkim do budowy energooszczędnych domów drewnianych wykorzystuje się najwyższej jakości certyfikowane drewno. Jest ono suszone komorowo, przez co staje się o wiele bardziej odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i szkodników. Aby jednak było to możliwe, po wysuszeniu drewno jest specjalnie strugane i fazowane na krawędziach, a następnie impregnowane. Wszystkie te procesy sprawiają, że drewno staje się odporne na działanie wilgoci, szkodników czy ognia.

Jeśli interesuje Cię budowa domu szkieletowego, wszelkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie: https://www.nardoshouse.com/.  

Dodaj komentarz