Polecane Technologie

Wybieramy Rolety do Domu

Rolety coraz częściej zastępują klasyczne zasłony. Pomimo że wszystkie rolety wydają się do siebie bardzo podobne, kiedy zagłębimy się w temat szybko okaże się, że wcale tak nie jest. Czym różnią się poszczególne rodzaje? Jak wybrać te nowoczesne osłony okienne, aby uzyskać połączenie funkcjonalności z estetycznym wyglądem? I w końcu, czy rolety mają jeszcze jakąś alternatywę? Sprawdźmy.

Rolety okienne to coś więcej niż ochrona prywatności domowników

Powoli, acz systematycznie w wielu domach i mieszkaniach odchodzi się od klasycznych zasłon na rzecz rolet.
Z jednej strony doskonale chronią one przed wścibskim wzrokiem przechodniów, z drugiej stylowe rolety mogą być ważnym elementem wystroju wnętrza. Dużą ich zaletą jest również to, że chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza mieszkania lub domu. Będą więc idealnym rozwiązaniem na upalne dni.

Rolety okienne wewnętrzne – najczęściej spotykane rodzaje

Rolety co do zasady możemy podzielić na 3 typy różniące się od siebie konstrukcją.

1. Zwijane. To chyba najczęściej spotykany rodzaj. Składają się z wałka, na którym nawinięty jest materiał. Wałek montuje się w górnej części okna pod specjalną nakładką. Wyróżniamy wersję z i bez bocznych prowadnice.
W wersji bez tkanina rolety zwisa swobodnie i lekko zachodzi na boczne krawędzie okna. Wersja wyposażona w prowadnice pilnuje niejako, aby tkanina pozostawała zawsze idealnie na miejscu. Decydując się na ten rodzaj rolet powinniśmy dopasować wybór tkaniny do celu jaki chcemy osiągnąć i pomieszczenia w jakim ma wisieć.

I tak rolety do kuchni lub łazienki powinny przede wszystkim chronić przed wzrokiem ciekawskich.
Nie muszą zatem dawać bardzo dużego zaciemnienia. Co innego w sypialni. Tu lepiej postawić na rolety, które zapewnią nam mrok, szczególnie latem, gdy słońce wstaje bardzo wcześnie.

2. Dzień noc. Ten typ składa się z dwóch pasów tkaniny. Przezroczystych oraz zacieniających. W zależności od ich ustawienia uzyskamy efekt większego lub mniejszego przyciemnienia. Rolety dzień noc można więc uznać po części za rozwiązanie uniwersalne.

3. Rzymskie, które po rozwinięciu tworzą powierzchnię zbliżoną do tej w roletach zwijanych, natomiast po zwinięciu przypomina nieco harmonijkę, czyli fałdy.

Standardowe rolety wewnętrzne obsługiwane są z pomocą tzw. łańcuszka. Istnieje jednak możliwość zakupu wersji z silniczkiem akumulatorowym.

Co może nam zaoferować dobry sklep z roletami?

Kiedy podejmiemy już decyzję o zakupie rolet czeka nas spore wyzwanie. Przed wizytą w sklepie zalecany jest dokładny rekonesans. Wybór rolet jest bowiem naprawdę spory. Pojawi się zatem pytanie, co wybrać: ?
– rolety okienne wewnętrzne i zewnętrzne,
– rolety materiałowe,
– rolety plisowane,
– rolety rzymskie
– rolety wolnowiszące,
– rolety dzień noc

Jakby tego było mało pozostaje nam jeszcze wybór tkaniny (zwykła, dekoracyjna, przyciemniająca), sposobu montażu.
Przy okazji powstaje też pytanie, czy rolety instalować w całym mieszkaniu lub domu, czy tylko w niektórych pomieszczeniach? Posiadacze domów powinni zainteresować się również roletami do okien dachowych.
Jeśli już jesteśmy przy temacie poddasza. Rolety dachowe pozwalają nie tylko na łatwe sterowanie poziomem zaciemnienia, ale są wygodniejsze niż zasłony przyczepiane do okien montowanych pod dużym kątem.
Rolety rzecz jasna możemy zamontować zarówno na okna, jak i drzwi balkonowe. W dobie Internetu możemy zamówić rolety bez ruszania się z domowej kanapy co jest bez wątpienia bardzo wygodne. Jednym z miejsc, których ofertą warto się zainteresować jest sklep z roletami dopasujrolety.pl

Osłony okienne to nie tylko rolety

A co jeśli nie rolety? Omawiając rolety nie możemy jednak wykluczyć, że część osób, która zechce odejść od klasycznych zasłon może nie być do końca do nich przekonana. Wówczas rozwiązaniem, które możemy rozważyć jest postawienie np. na żaluzje, markizy, a nawet pełne okiennice, które były bardzo popularne kilka pokoleń temu. Jeśli postawimy na żaluzje należy mieć na uwadze materiał, z którego są wykonane. Żaluzje drewniane, chociaż bardzo efektowne i naturalne nie nadają się do łazienki, w której panuje wilgoć. Tu sprawdzą się wersje aluminiowe. Żaluzje plisowane sprawdzą się za to większości pomieszczeń.

A co zrobić jeśli nasz dom posiada nietypowe rozmiary okien, do których nie możemy dostać gotowych rolet czy żaluzji? Wówczas rozwiązaniem są rolety na wymiar. 
Dzięki temu możemy cieszyć się nimi bez względu na to jakie okna mamy w domu, ale zyskujemy dodatkowy wybór tkanin i materiałów, z których mogą zostać w wykonane. W sklepach siłą rzeczy taki wybór może być dość ograniczony.

Przymierzając się do wymiany zasłon na rolety lub żaluzje warto też pomyśleć o zakupie moskitiery do każdego z okien. To jednorazowy wydatek dający spore korzyści. Szczególne latem brak much, a przede wszystkim komarów w domu docenią wszyscy domownicy. Reasumując dobre rolety nie muszą kosztować fortuny a potrafią ożywić nasze wnętrza, dodać im nowoczesności i funkcjonalności. Właściwie dobrane i należycie użytkowane posłużą nam długie lata co powinno być dobrą zachętą do rozważenia ich zakupu.