Aranżacja nowej łazienki – komfort i estetyka

5Łazienka to pomieszczenie, które powinno przede wszystkim być funkcjonalne, komfortowe i łatwe w utrzymaniu. Jednak oprócz tego warto zadbać również o estetykę wnętrza, tak by podczas wieczornej kąpieli poczuć się niemalże jak w luksusowym spa i móc się zrelaksować. Dlatego zanim zaczniemy kłaść płytki czy wieszać lustra, trzeba najpierw precyzyjnie zaplanować cały wystrój, od wyboru stylu, poprzez ustawienie urządzeń, aż po dopasowanie akcesoriów łazienkowych.

Styl nowoczesny czy rustykalny?

W aranżacji wnętrz mamy obecnie do wyboru tak wiele różnorodnych rozwiązań, że niebanalne i efektowne urządzenie łazienki nawet niewielkim kosztem nie powinno nastręczać trudności. Nie da się ukryć, że styl wnętrza jest uzależniony nie tylko od naszych własnych upodobań, ale również od wielkości pomieszczenia. W bardzo małej łazience raczej nie jest zalecane stosowanie ciepłych kolorów, które optycznie pomniejszą wnętrze. Możemy jednak zastosować mocniejszy, bardziej wyrazisty kolor np. na jednej ścianie lub na podłodze. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są płytki ceramiczne – na rynku dostępny jest szeroki wachlarz ich rodzajów, kolorów i faktur, zatem mamy tu całkiem spore pole do popisu. Płytki mogą imitować beton lub drewno, mogą mieć efekt 3D lub nietuzinkowy, egzotyczny wzór. Według najnowszych trendów, łazienka może również przypominać salon. W takim przypadku najlepiej postawić na drewno (oczywiście konieczne jest wówczas zastosowanie odpowiednich gatunków, odpornych na wilgoć) i nieco rustykalny wystrój: wiklinowy kosz na pranie, obrazy na ścianach, kwiaty doniczkowe. Z kolei miłośnicy innowacji i minimalizmu mogą zaprojektować łazienkę w betonie dekoracyjnym lub – w bardziej luksusowej wersji – w marmurze z dyskretnymi złoconymi elementami.

Wygodne rozmieszczenie urządzeń sanitarnych

Drugim ważnym elementem wystroju łazienki jest rozplanowanie urządzeń sanitarnych. Budując dom od podstaw, ustalamy to już na etapie projektu instalacji hydraulicznej. Jeżeli kupujemy gotowe mieszkanie, podejścia pod przybory sanitarne są już wykonane, zatem ich układ jest z góry narzucony. Nie oznacza to jednak, że musimy się do tego dostosować – jeżeli chcemy np. zamienić miejscami umywalkę z kabiną prysznicową czy wanną, wystarczy nieco zmodyfikować instalację.

Perfekcja w każdym detalu

Kiedy armatura płytki są już ułożone, a armatura zamontowana, pora pomyśleć o niezbędnych gadżetach do łazienki. Wszystkie elementy, zarówno wieszak na ręczniki, jak mydelniczka czy szafka na kosmetyki, powinny pasować do całościowej koncepcji wystroju. Zanim zaczniemy buszować po sklepach wnętrzarskich, warto zrobić rekonesans w internecie, np. na https://www.obi.pl/dekoracja-i-akcesoria-do-lazienki/akcesoria-do-lazienki/c/1188. W ten sposób dokonamy wstępnej selekcji i zaoszczędzimy czas. Warto także porównać ceny akcesoriów łazienkowych: w sklepach internetowych często możemy znaleźć korzystniejsze oferty. Warto jednak pamiętać, aby nie kierować się wyłącznie ceną. Liczy się również jakość produktów – w przeciwnym wypadku zamiast elegancji i trwałości możemy uzyskać efekt kiczu i prowizorki.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *