Jak ułożyć kostkę brukową – poradnik

kamienie-ozdobne-kostka-brukowa-2Brukowane podjazdy, ogrodowe ścieżki i alejki pięknie kontrastują z otaczającą je zielenią. Są trwałe, łatwe w pielęgnacji i dobrze znoszą upływ czasu. Doskonale wpisują się w każdą stylistykę. Stanowią świetną alternatywę dla luźnych nawierzchni wysypanych kamieniami o różnym uziarnieniu. Ich ułożeniem może zająć się profesjonalna firma, ale równie dobrze możesz zrobić to sam. Wystarczy, że będziesz wiedział jak.

Układanie kostki brukowej

  • Wykop

Prace rozpocznij od korytkowania podłoża. W miejscu, w którym powstanie nawierzchnia, wybierz ziemię na głębokość 20-50 cm. Jeśli bruk nie będzie poddawany dużym obciążeniem, a grunt pod nim jest piaszczysty, zrób płytki wykop. Natomiast na terenach podmokłych i tam, gdzie bruk będzie narażony na spore obciążenia, wykonaj głębsze koryto. Już na tym etapie ukształtuj podłoże i nadaj mu lekki spad w celu odprowadzania wody, chyba że powierzchnia brukowa ma być rozległa – wtedy stwórz odwodnienie liniowe.

  • Podbudowa

Następnie zabierz się za podbudowę. Powinna mieć 30-40 cm wysokości. Wyrównaj dno piaskiem, a na niego wysyp kruszywo. Dokładnie ubij podłoże wibratorem lub ubijakiem, by stworzyć stabilną konstrukcję nośną. Pamiętaj, że na podmokłych obszarach zaleca się zastosować pod podbudowę geowłókninę, a w przypadku bruków poddawanych obciążeniom, wylać pod nią chudy beton z cementu. Co ważne, ubijany materiał ulega zagęszczeniu, przez co zmniejsza się jego objętość. Z tego względu zamów go (np. w firmie oferującej kamienie ozdobne) ok. 20% więcej. Brzegi podbudowy zabezpiecz krawężnikami lub obrzeżami przed obsuwaniem się. Możesz usadzić je na półsuchym fundamencie.

  • Podsypka

Aby układanie kostki brukowej szło sprawnie, a ona sama utworzyła równą płaszczyznę, przykryj podbudowę 3-5 cm podsypką. Użyj do tego drobnego piasku, mieszanki piasku z cementem albo żwiru. Rozłożoną warstwę wypoziomuj i wyrównaj łatą.

  • Układanie kostki

Kostkę brukową układaj poprzecznie do spodziewanego kierunku ruchu. Elementy umieszczaj obok siebie dość ciasno, ale z zachowaniem niewielkich odstępów. Delikatnie obijaj je gumowym młotkiem, by porządnie osiadły w podsypce. Do ich docinania używaj szlifierki kątowej z tarczą diamentową lub do betonu. Wzdłuż rynien, na brzegach i na liniach granicznych umieszczaj całe, nieprzycinane kostki. Stój na gotowej nawierzchni i stamtąd dokładać kolejne rzędy.

  • Wykończenie

Ułożony bruk zagęść i wyrównaj przy pomocy zagęszczarki. Przesuwaj ją po nawierzchni w równym tempie. Bądź dokładny i skrupulatny, a kiedy skończysz, zajmij się spoinowaniem. Wszystkie szczeliny kilkukrotnie wypełnij drobniutkim piaskiem.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *