Informacje Polecane

Ocena ryzyka zawodowego malarza – jak wykluczyć 3 podstawowe zagrożenia?

ocena_ryzyka_zawodowego_malarza_jak_wykluczyc_wiekszosc_zagrozenRyzyko zawodowe jest w wpisane w każdą pracę – zarówno biurową, jak i fizyczną. Ocena ryzyka pracy jest szczególnie istotna, ponieważ dzięki niej można wskazać przyczyny zagrożeń i spróbować je wyeliminować. Zobacz, co najczęściej wymienia się w ocenie ryzyka zawodowego malarza, i dowiedz się, jak można przeciwdziałać niebezpiecznym sytuacjom.

Każdy właściciel firmy malarskiej jest zobowiązany do posiadania dokumentu zawierającego ocenę ryzyka zawodowego dla poszczególnych pracowników. Opracowaniem materiałów może zająć się inspektor BHP lub sam pracodawca. Jeśli chcesz to zrobić we własnym zakresie, weź pod uwagę wszystkie aspekty związane z oceną ryzyka zawodowego. Przedstawiciele firmy Caparol przygotowali dla Ciebie 3 najważniejsze kwestie, którymi warto się zająć w przypadku zawodu malarza.

1. Praca na drabinie – ryzyko upadku

Choć malowanie ścian wewnątrz budynku nie wymaga przebywania na bardzo dużych wysokościach, ryzyko upadku z drabiny jest tak samo duże jak ryzyko upadku z rusztowania. Ponadto drabina ma znacznie mniej zabezpieczeń, w związku z czym wystarczy na chwilę stracić równowagę, aby znaleźć się na podłodze ze złamaną ręką, nogą, urazem głowy lub innym uszkodzeniem ciała.

Aby ograniczyć skutki upadku z wysokości, zadbaj o to, aby każdy pracownik miał założony kas ochronny, gdy wchodzi na drabinę. Zapewnij także wszystkim pracownikom odpowiedni strój roboczy, który pozwoli im bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

  • Spodnie malarskie lub ogrodniczki – wybieraj te, które są wykonane z wytrzymałej tkaniny odpornej na pranie w wysokich temperaturach. Spodnie malarskie powinny być także wyposażone w dodatkowe kieszenie na przechowywanie pędzli, szpachli i innych narzędzi. Niektóre modele spodni posiadają także dodatkowe wzmocnienia na kolanach umożliwiające przyczepienie nakolanników ochronnych.
  • T-shirt malarski – zwracaj uwagę na modele, które mają wzmocnione szwy na ramionach i w okolicach szyi. Wybieraj koszulki wykonane z bawełny z domieszką poliestru. Dzięki temu będą odporniejsze na częste pranie w wysokich temperaturach.
  •  Obuwie robocze – wybieraj obuwie zakryte, z odpowiednią podeszwą, np. podwójnego poliuretanu, dzięki czemu będą one odporne na przebicie. Zwracaj uwagę głównie na buty robocze wykonane ze skóry licowej, która jest łatwa w czyszczeniu. W środku obuwia powinien się także znajdować podnosek ochronny – lekki kompozytowy lub cięższy stalowy.

Zadbaj również o to, aby w jednym pomieszczeniu nie pracowało zbyt dużo osób jednocześnie. Im mniejszy tłok, tym bezpieczniej dla Twoich pracowników.

2. Podnoszenie i przenoszenie ciężarów – ryzyko przeciążenia

W zależności od rozmiaru jedno wiadro  z farbą może pomieścić nawet 15  l produktu. Ponadto malarz w trakcie jednego dnia pracy musi przenosić drabiny, materiały, a także inne narzędzia. Całodzienne dźwiganie produktów jest więc bardzo obciążające dla pleców i może doprowadzić do schorzeń układu kostnego, w tym do zwyrodnień kręgosłupa i stawów lub powstania przepukliny.

Aby wyeliminować ryzyko przeciążenia u pracowników, kontroluj maksymalną wagę produktów i pilnuj, aby malarze nie podnosili więcej, niż określają to normy. Od maja 2017 roku jest to:

  • dla mężczyzn – 30 kg (praca stała) i 50 kg (praca dorywcza),
  • dla kobiet – 12 kg (praca stała) i 20 kg (praca dorywcza).

Zadbaj także o to, aby pracownicy wiedzieli, jak należy podnosić przedmioty z ziemi (nawet te lżejsze). Choć wydaje się to dosyć proste i oczywiste, warto uczulić malarzy, że podnoszenie puszek z farbą i innych produktów na prostych nogach może doprowadzić wypadnięcia dysku.

3. Praca z substancjami lotnymi – ryzyko zatrucia

Farby do malowania ścian emitują lotne związki organiczne (LZO), które przedostają się do powietrza, a następnie są wdychane przez malarzy. Negatywne objawy po ekspozycji na tego typu substancje to bóle i zawroty głowy, podrażnienia skóry, oczu i dróg oddechowych. Najbardziej szkodliwe są zwłaszcza farby na bazie rozpuszczalnika, ponieważ wykazują działanie rakotwórcze. Częsty kontakt z tego typu farbami może prowadzić do raka skóry, ślepoty i uszkodzeń centralnego układu nerwowego.

Najlepszym sposobem na ochronę przed LZO jest ich jak największe ograniczenie. Przy wyborze farb do malowania pomieszczenia zwracaj więc uwagę nie tylko na ich trwałość i cenę, ale też na oznaczenia. Farby Caparol Samtex posiadają znak  E.L.F., którzy świadczy o tym, że produkt zawiera wielokrotnie mniej szkodliwych substancji niż wymagają tego normy UE. Decydując się na farbę Caparol Samtex, możesz być pewien, że w produkcie będzie mniej niż 1  g LZO na litr matowej farby.

Choć farby Caparol Samtex są pozbawione rozpuszczalników i plastyfikatorów, są tak samo trwałe jak inne farby lateksowe. Dodatkowo bardzo łatwo rozprowadzają się na ścianie, dzięki czemu malarze mogą znacznie szybciej wykonać zlecenie, a tym samym krócej przebywać w miejscu schnięcia farby.

Ogranicz ryzyko zawodowe malarza – zadbaj o swoich pracowników i firmę

Profesjonalne podejście do oceny ryzyka zawodowego pozwoli Ci wykluczyć wiele niebezpiecznych sytuacji lub wyeliminować ich skutki. Dbanie o to, aby pracownicy:

  • mieli pełny strój roboczy i założone kaski,
  • przenosili ciężary o odpowiedniej wadze,
  • ograniczyli kontakt z trującymi substancjami dzięki bezpiecznym dla zdrowia farbom,

ma wpływ na ich zdrowie, a także na funkcjonowanie Twojej firmy. Ocena ryzyka zawodowego i przestrzeganie zawartych w niej założeń zmniejsza prawdopodobieństwo strat finansowych firmy w wyniku wypadków w miejscu pracy spowodowanych złymi warunkami.

Dodaj komentarz