Polecane

Ochrona tartaków przed pożarami – o czym należy pamiętać?

Przedsiębiorstwa obróbki drewna i składy drewna muszą być odpowiednio zabezpieczone na wypadek pożarów. Niezbędne jest zatem przestrzeganie przepisów bhp w tym zakresie i zapewnienie odpowiedniej infrastruktury, sprzętu alarmowego i czujników. Nieodzowne będą również ściany ogniowe.

Ściany ogniowe to podstawa

Tartak jest miejscem szczególnie narażonym na pożary, dlatego należy wprowadzić takie zabezpieczenia, które pozwalają zniwelować straty i jednocześnie stanowią ochronę życia ludzkiego. Niezbędne są tutaj ściany ogniowe, które zabezpieczają materiał łatwopalny w razie zaprószenia ognia. Dzięki przegrodom poszczególne składowiska drewna nie zajmą się od ognia i można ograniczyć straty materialne, a także rozprzestrzenienie pożaru na sąsiednie zabudowania czy też znajdujące się w pobliżu łąki i lasy. Betony ogniotrwałe są w stanie zatrzymać ognisko pożaru na 180 minut. W przypadku materiałów łatwopalnych dodatkowa ochrona w postaci bloków ognioodpornych jest niezbędna, gdyż przy okazji spalania wydziela się jeszcze trujący czad. Ściany mogą otaczać poszczególne składowiska z trzech stron, zwłaszcza te przygotowane już do załadunku i transportu np. do przedsiębiorstw meblarskich czy budowlanych.

System alarmowy w miejscach obróbki drewna

Tam, gdzie pracownicy zajmują się obróbką drewna przed jego dalszą sprzedażą konieczne jest zastosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych. Warto tutaj zdecydować się na system sygnalizacji pożaru, który służy do wykrywania zagrożenia pożarowego. Tutaj również bardzo ważna jest odpowiednia sygnalizacja. System sygnalizacji pożaru powinien posiadać odpowiednią funkcję sterującą, dzięki której można wykonać szybką ewakuację. Warto zwrócić uwagę na moduły funkcyjne, które informują o zagrożeniach, a także monitorują. Głównym elementem jest tutaj centrala. To w niej zbiera się i analizuje wszystkie dane z urządzeń detekcyjnych. Centrala steruje nimi i sygnalizuje sytuacje zagrożenia. W razie wystąpienia zagrożenia system identyfikuje zdarzenie, a następnie zostaje włączony alarm.

Ręczne ostrzegacze pożarowe oraz sygnalizatory są niezbędne

W tartaku powinny znajdować się również ręczne ostrzegacze pożarowe. Są to przyciski w kolorze czerwonym z napisem pożar. W sytuacji jego wystąpienia pracownicy mogą natychmiast zareagować. Naciśnięcie przycisku powoduje włączenie alarmu, a jednocześnie, jeśli cały system połączony jest ze zraszaczami, zostają one automatycznie włączone. Warto także zaopatrzyć tartak w sygnalizatory akustyczne, gdzie natężenie dźwięku powinno przekraczać 65 decybeli. Dobrym wyborem są również sygnalizatory akustyczno-optyczne. Warto pamiętać, że wybierając odpowiednie moduły dodatkowo można sterować wyłączeniem urządzeń potencjalnie niebezpiecznych, które mogłyby doprowadzić do rozprzestrzenienia się pożaru.

System sygnalizacji pożaru – czujniki

Warto również zdecydować się na system sygnalizacji pożaru w postaci czujników. Należy wiedzieć, że pierwszą fazą powstania pożaru jest dym. Dlatego czujniki optyczne dymu są niezbędne, gdyż pozwalają zidentyfikować źródło zagrożenia. Dobrym wyborem są także czujniki jonizacyjne. One również reagują w sytuacji pojawienia się dymu. W tartaku niezbędne są także czujniki ciepła, które aktywują się w sytuacji, gdy dochodzi do przekroczenia progowej wartości temperatury. Takie czujniki są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż czujniki płomienia, które nie reagują na pożary bezpłomienne.

Przeszkolenie pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej

Jak w każdym przedsiębiorstwie, tak i w tartaku konieczne jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej dla pracowników. Wiedza jak zachować się w sytuacji zagrożenia jest niezbędna i pozwala ograniczyć sytuacje, w których wybucha panika. Wypracowane mechanizmy uruchamiania systemów alarmowych i ewakuacji pozwalają ochronić większą część mienia, a także ludzkie życie. Przeszkolenie musi obejmować również pierwszą pomoc w przypadku podtrucia czadem, która jest niezbędna zanim na miejsce przybędą służby ratowniczo-gaśnicze.

Ochrona tartaków przed pożarami jest konieczna, wszak w każdym sezonie letnim słyszy się o wielu pożarach w tych miejscach. Oczywiście włączenie zraszaczy i systemów alarmowych może spowodować pewne straty dla przedsiębiorstwa, gdyż przemoczone drewno może nie nadawać się do dalszej obróbki i sprzedaży. Jednak taka strata jest znacznie mniejsza niż w przypadku rozprzestrzenienia się pożaru na cały tartak, dlatego warto pomyśleć o takich zabezpieczeniach w budynkach. Z kolei na zewnątrz niezbędne będą ściany ognioodporne, a także czujniki, które można zamontować na zewnętrznych ścianach budynków.

Dodaj komentarz