Materiały Polecane Remonty

Pianka pod panele podłogowe – na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

ddd_spons_sposob_na_cicha_podloge_w_domuJeśli wybrałeś już wzór paneli i zdecydowałeś się położyć je samodzielnie, powinieneś zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału, który dobrze zaizoluje panele od dołu. Musisz wiedzieć, że pianka pod panele podłogowe znacznie wpływa na poprawę komfortu w Twoim mieszkaniu. Jaką wybrać, aby dobrze spełniała swoją funkcję?

Kilka rad, zanim kupisz podkład pod panele podłogowe:

  • Sprawdź najpierw, czy panele podłogowe, które kupiłeś na nową podłogę będą montowane bezolejowo czy na kleju.
  • Oceń, jakie jest podłoże, na którym będą montowane panele. Jeżeli występują tam liczne nierówności, to warto wiedzieć, że podkład pod panel podłogowe powinien być gruby.
  • Sprawdź posadzkę. Jeśli jest ona zimna i chcesz, aby podłoga z paneli była dobrym izolatorem termicznym, to musisz wybrać podkład zapewniający wysoką izolację termiczną.
  • Przyjrzy się otoczeniu i zastanów się, jakie cechy ma pomieszczenie znajdujące się poniżej, pod tym, w którym montujesz panele. Jeżeli jest to dosyć wilgotna piwnica, to podkład powinien mieć cechy paroizolacyjne. Jeżeli chcesz położyć panele na piętrach, to podkład powinien mieć zwiększoną izolację akustyczną.
  • A co jeśli panele będą położone w pomieszczeniu, gdzie funkcjonuje ogrzewanie podłogowe? Wtedy podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe musi cechować niski opór cieplny.

 Zobacz wszystkie panele podłogowe Dobre Dla Domu >>

Podkład pod panele podłogowe – co musisz wiedzieć?

Podkład pod panele ma przede wszystkim zadanie zabezpieczać panele przed szybkim zniszczeniem oraz izolować je od podłoża. Czy panele można układać bez podkładu? Teoretycznie w pewnych okolicznościach jest to możliwe, ale praktycznie nigdy nie zaleca się takiego postępowania. Podkłady pod panele podłogowe poza tym, że zapewniają izolację akustyczną i cieplną, zapobiegają ich uszkodzeniom i przedłużają żywotność. Nie warto więc zastanawiać się, czy użyć podkładu, ale z pewnością należy się zastanowić, jaki podkład będzie najlepszy.

Rodzaje podkładów pod panele podłogowe

Wyróżniamy dwie główne kategorie podkładów: sztuczne i naturalne. Zobacz, które produkty zaliczamy do każdej z nich.

Wśród podkładów sztucznych wyróżniamy piankę, podkłady polietylenowe i podkłady polistyrenowe.

  • Pianka pod panele podłogowe

Jest to rozwiązania najtańsze i cieszące się uzasadnioną popularnością. Dobre jakościowo piankowe podkłady cechują się wysoką izolacyjnością termiczną i akustyczną oraz sporą żywotnością. Uwaga! Podkłady tego rodzaju mogą być stosowane wyłącznie na podłoża sztuczne, żadnym razie pod drewno!

  • Podkłady polietylenowe

To dobry wybór pod kątem użytkowym. Takie podkłady występują w kilku grubościach. Które wybrać? Najlepiej te grubsze (do 8 mm), ponieważ dodatkowo możemy liczyć na zniwelowanie 4-milimetrowych nierówności podłoża.

  • Podkłady polistyrenowe

W grupie produktów sztucznych to jedyne podkłady, które nadają się jako podkład do ogrzewania podłogowego. Sam polistyren co prawda ciepła praktycznie nie przewodzi, ale podkłady te mają wykonane otwory odprowadzające ciepło w górę. Nie jest to tak dobre przewodnictwo jak w przypadku podkładu piankowego, ale polistyren jest niewrażliwy na wilgoć i lepiej tłumi hałas.

Do podkładów naturalnych zaliczamy podkład korkowy, tekturę karbowaną i papier falisty a także eko-płyty.

  • Podkład korkowy

Tego rodzaju podkład dobrze niweluje hałas, musisz jednak wiedzieć, że jest on raczej cienki, wobec czego sprawdzi się tylko na idealnie równej posadzce. Bardzo ważną jego zaletą jest to, że jest naturalny, sprzyjający środowisku i wytrzymały. Jedyną wadą jest cena.

  • Tektura karbowana i papier falisty

Tego rodzaju podkład dobrze niweluje hałas, musisz jednak wiedzieć, że jest on raczej cienki, wobec czego sprawdzi się tylko na idealnie równej posadzce. Bardzo ważną jego zaletą jest to, że jest naturalny, sprzyjający środowisku i wytrzymały. Jedyną wadą jest cena.

  • Eko-płyty

Płyty wykazują dobrą izolację akustyczną i cieplną, dobrze radzą sobie na lekko nierównej nawierzchni. Ich wadą jest to, że łatwo absorbują wilgoć, nie nadają się do łazienek i kuchni. Pył z eko-płyt, który unosi się podczas montażu, podrażnia układ oddechowy, dlatego ten rodzaj podłoża nie jest polecany w przypadku alergików.

Jaki rodzaj podkładu do paneli podłogowych wybrać?

Podkład pod panele podłogowe dobieramy ze względu na:

  • rodzaj,
  • stan podłoża,
  • funkcje pomieszczeń.

Sprawdź, jak bardzo masz nierówną podłogę – jeśli ubytki w niej są spore, skoncentruj się na zapewnieniu grubego podkładu. Jeśli jednak Twoim priorytetem jest utrzymanie ciepła, wybierz taki podkład, który zapewni wysoką izolację termiczną. Jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji ogrzewania podłogowego, dobierz podkład o niskim oporze cieplnym. W przypadku kładzenia podłogi na wyższych kondygnacjach, to wybierz taki podkład, który zapewni dobrą izolację akustyczną.

Dodaj komentarz